Polisen tror sprängladdning är orsaken – Synar Frölundakonflikt

2021 09 29

Göteborgspolisen tror att explosionen som skakat centrala Göteborg och lett till att 24 personer förts till sjukhus beror på ett sprängdåd erfar GP.

– Vi tror att det handlat om en enskild sprängladdning som placerats i en port, och där tryckvågen sedan spridits simultant i flera trappuppgångar, säger en polisman som arbetar med ärendet till Göteborgs-Posten.

En stor polisutredning har inletts och GP erfar att polisen har identifierat två olika huvudspår som man nu jobbar efter.

Två olika huvudspår

▪Spår A) Gasläcka

Det ena spåret är att explosionen beror på någon typ av gasläcka enligt GP. Men i den aktuella fastigheten finns det inte gas men däremot löper ledningar i anslutning till fastigheten erfar tidningen.

Samtidigt uppger räddningstjänsten för TV4 att en naturlig orsak kan uteslutas.

Skada och förödelse
▪Spår B) Sprängdåd

Det andra spåret är att det kan vara sprängladdning som placerats ut med syfte att orsaka skada, förödelse eller skrämma någon erfar GP.

Ingen känd hotbild

Men enligt polisen finns det inga personer med någon känd hotbild mot sig skrivna i den byggnad som utsattes för explosionen.
— Men det är å andra sidan ingen garanti. Vi har ju en hel del bulvanboende, folk som hyr i andra hand, säger en polis till GP.

Kriminell konflikt pågår

Tidningen erfar även att polisen nu tittar närmare på en kriminell konflikt som pågår i Västra Frölunda. Och så sent som i helgen har det ägt rum bråk på Distansgatan.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm, FB


JUST NU: USA attackerat

2025 06 23

Iran har gått till attack mot USA.

Enligt nyhetsbyrån Axios har den islamistiska diktaturen avfyrat flera robotar mot amerikanska militärbaser i Mellanöstern.

– Som vedergällning för den amerikanska attacken mot landets kärnkraftsanläggningar i helgen, rapporterar Axios med hänvisning till en israelisk myndighetskälla.

Enligt källan har Iran avfyrat minst tio robotar mot en militärbas i Qatar och en robot mot en militärbas i Irak.

Donald Trump övervakar attacken 

USA följer de iranska robotattackerna.

President Trump befinner sig i Vita husets situationsrum tillsammans med högt uppsatta försvarschefer, rapporterar CNBC News.

10 000 amerikanska soldater i landet

Anläggningen som attackerats i Qatar är den stora militärbasen Al Udeid Air Base, som är central för USA:s operationer i Mellanöstern. Omkring 10 000 amerikanska soldater är stationerade på militärbasen.

Det finns inga uppgifter om personskador. Al Udeid ska ha evakuerats innan attacken. 

Qatar och Iran kommenterar attacken 

Irans Islamiska revolutionsgarde (IRGC) kallar attacken mot militärbasen för "förödande och kraftfull". 

–  Iran kommer under inga omständigheter att lämna några attacker mot sin territoriella integritet, suveränitet och nationella säkerhet obesvarade, uppger revolutionsgardet i ett uttalande. 

Qatar har också uttalat sig om attacken. 

Den qatariska ledningen fördömer angreppet och framhåller att landet har rätt att svara på attacken enligt internationell rätt. 

Har stängt luftrummet

Tidigare under måndagen meddelade Qatars utrikesdepartement att det inhemska luftrummet stängs med omedelbar verkan.

– Myndigheterna i Qatar har fattat beslut om ett tillfälligt avbrott i flygtrafiken i landets luftrum för att säkerställa invånare och besökares säkerhet, framhöll departementet i ett inlägg på X.

Beskedet kom kort efter att USA varnat amerikanska medborgare i Qatar. Den amerikanska ambassaden i Qatar uppmanade invånare att söka skydd.

– Av försiktighetsskäl rekommenderar vi amerikanska medborgare att ta sig till en säker plats och stanna där tills vidare.

Storbritannien och Kina har utfärdat liknande uppmaningar till sina medborgare i landet.

Svar på söndagens attack 

USA attackerade tre av Irans kärnanläggningar i söndags.

Efter attacken har det rapporterats om att Iran kan svara genom att attackera amerikanska militärbaser i Mellanöstern.

FAKTA: Qatar

- Qatar utgörs av en halvö som sticker ut i Persiska viken från Saudiarabien.

- I landet finns världens största gasfält, som beräknas kunna ge inkomster i 300 år framåt, och olja för 50 år till.

- Trots att en ny författning 2005 ger viss maktdelning är det i praktiken emiren som bestämmer allt. En viss uppmjukning av det auktoritära styresskicket har ändå skett på senare år.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Iran hotar Sverige – statsministern svarar

2025 06 23

Iran utgör tillsammans med Ryssland och Kina det största säkerhetshotet mot Sverige.

Det har Säkerhetspolisen fastslagit.

Efter att konflikten i Mellanöstern eskalerat har oron också ökat i Sverige.

Enligt uppgifter till SVT:s Uppdrag granskning pressar Iran det kriminella nätverket Foxtrot och dess ledare Rawa Majid.

Diktaturen har beordrat Foxtrot att utföra attentat mot israeliska och amerikanska intressen. Byggnader i Sverige, Danmark och Tyskland har pekats ut som potentiella måltavlor, enligt tv-programmets uppgifter.

Den israeliska underrättelsetjänsten Mossad har tidigare avslöjat att Rawa Majid rekryterats av Iran i samband med att han greps i landet i oktober 2023. Enligt uppgift tvingas gängledaren välja mellan att arbeta för Iran eller att åka i fängelse. 

Statsministern svarar

Nu svarar statsminister Ulf Kristersson (M) på hotet från Iran.

– Vi har sedan lång tid tillbaka arbetat med Iran som ett strategiskt hot mot Sverige, med desinformation, underrättelseinhämtning, hot mot exiliranier i Sverige, och att de bevisligen har förmåga att ibland rekrytera gängkriminella för att springa deras ärenden, säger han till SvD.

– Jag kan garantera att de svenska underrättelse- och säkerhets­myndigheterna är väldigt mycket på tårna i precis den här frågan, och vi kommer att vara mycket transparenta om det dyker upp konkreta hot mot Sverige.

Sänkt terrorhotnivån

För en månad sänkte Säpo terrorhotnivån från ett högt hot till ett förhöjt hot.

– Den samlade bedömningen är att attentatshotet från våldsbejakande extremism är inte lika högt som det har varit tidigare. Propagandan mot Sverige som har varit hotdrivande, där Sverige pekats ut som ett islamfientligt land, har under en tid mattats av. Reaktionerna på propagandan som sprids är inte längre lika kraftiga och Sverige är inte längre utpekat som land, utan som en del av väst, kommenterade säkerhetspolischef Charlotte von Essen.

– Hotet från den våldsbejakande extremismen i traditionell mening har dämpats och attentatshotet är inte längre lika högt, även om det allvarliga säkerhetsläget består. Förändringar kan ske snabbt och om det finns anledning till förändring av terrorhotnivån framöver kommer jag inte att tveka att fatta nya beslut, tillade von Essen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen