Polisen har slagit till mot hundratals personer

2024 07 13

Polisen har tvingats att ingripa mot flera hundra personer.

Det rör sig om flera hundra personer som bland annat har blockerat och stängt av en väg.

Händelsen inträffade i Södermanland under lördagskvällen, rapporterar SR.

Flera hundra MC-förare har samlats mellan Eskilstuna och Strängnäs.

Olaglig företeelse – polisen slog till

MC-förarnas syfte var att genomföra en så kallad streetrace-tävling.

För att kunna genomföra tävlingen har de bland annat stängt av en raksträcka som ligger söder om Kjula, vilket är en tätort i Eskilstuna kommun.

Streetrace är dock olagligt.

Polisen ryckte därför ut till platsen och avbröt den olagliga tävlingen, enligt radiokanalen.

Polisen håller nu också fortsatt koll på hur situationen utvecklar sig med MC-förarna, som alltså uppges vara flera hundra till antalet.

Högsäsong för streetrace

Ett streetrace innebär att MC-förare eller bilister tävlar med varandra i höga hastigheter på allmänna vägar.

Att medverka i en sådan tävling innebär både lagbrott och en stor risk för liv och hälsa, enligt polisen.

Just nu är det högsäsong för streetrace.

Företeelsen är vanlig på många håll runt om i landet. Bland annat har polisen i Göteborg vittnat om att det är ett vanligt problem.

– Sommartid vet vi att det förekommer streetrace så gott som varenda helg, säger kommunpolisen Niklas Svensson i Göteborg i ett uttalande på polisens hemsida.

Svårt att komma åt problemet

För polisen är det ibland svårt att komma åt problemet.

– Det är svårt för oss att jobba systematiskt mot företeelsen eftersom varje enskild tävling hålls under en mycket kort tid – därefter förflyttar man sig till en ny plats för att undvika att bli upptäck av polis, säger Niklas Svensson.

Så sent som den 30 juni så skadades en MC-förare i ett streetrace.

Den var en man i 20-årsåldern som råkade ut för en olycka i samband med en streetrace-tävling på Hisingen, rapporterade SR.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Har stulit 339 barn

2025 10 31

Personer som tillsammans har stulit 339 barn har identifierats.

Ukraina har identifierat ryssar som är ansvariga för att hela 339 barn har förts bort.

Nu slår landet tillbaka mot förövarna – och ska presentera bevis som inte går att prata bort, meddelar Zelenskyj.

Ansvariga har identifierats

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst SZRU har sammanställt en detaljerad lista över 339 ukrainska barn som har kidnappats av Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Men inte bara det – de har också identifierat ryska personer och institutioner som är ansvariga för kidnappningarna.

Nu slår Ukraina tillbaka mot de ryssar som är ansvariga för brotten, och kommer bland annat att införa sanktioner, meddelar president Volodymyr Zelenskyj.

Ukrainas underrättelsetjänst samlar dessutom in bevis som Ryssland kommer att få svårt att förklara bort, enligt den ukrainska presidenten.

– Utrikesunderrättelsetjänsten har en lista på 339 barn. Utöver att lokalisera dem har jag bett vår underrättelsetjänst att tillhandahålla uppgifter som är obestridliga för ryssarna, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

Bevis mot de ansvariga ryssarna kommer snart att presenteras.

– Inom en vecka eller två kommer vi att ha ett dokument som listar alla 339 barn – med adresser, namn och de institutioner som tog dem och försökte radera deras identiteter, säger Ukrainas president.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Miljoner barn under rysk kontroll

Ukraina vill också att internationella sanktioner riktas mot alla personer och institutioner som nämns i rapporten.

– Det är avgörande att de ansvariga – individer och institutioner – tar konsekvenserna, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

De 339 barnen på listan är dock bara en liten del av alla de ukrainska barn som har förts bort av Ryssland sedan kriget inleddes.

Över 19 500 ukrainska barn har tvångsförflyttats eller deporterats av Ryssland, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från humanitära organisationer.

Över 1,6 miljoner ukrainska barn lever också på något sätt under rysk kontroll. Många av dem lever i ockuperade områden, medan en mindre andel har deporterats till Ryssland.

Enligt rapporter utsätts de ukrainska barnen för bland annat påtvingad ”russifiering” samt militarisering och ideologisk indoktrinering.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Text: Redaktionen


Stor förändring för alla som använder Google Chrome

2025 10 31

Snart sker en stor förändring i Google Chrome.

Chrome är världens mest använda webbläsare.

Nu meddelar Google att en stor förändring kommer att ske i Chrome under 2026.

Stor förändring i Chrome

Chrome kommer att börja blockera osäkra webbadresser under 2026, rapporterar PC för Alla.

Säkra https-anslutningar kommer att bli standard när en ny version av Chrome lanseras i oktober nästa år.

Det innebär att Chrome kommer att börja blockera okrypterade http-anslutningar, enligt tidningen.

Skälet till förändringen är att http-anslutningar som inte är krypterade kan leda till olika typer av attacker som kan skada datorn.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Kan bli problem för vissa

Idag kommer det bara en varning för http-anslutningar som inte är krypterade, men det går fortfarande att ansluta.

Men i oktober nästa år ska Google Chrome alltså börja blockera sådana anslutningar helt och hållet.

De flesta webbsidor använder redan idag https och påverkas därför inte.

Små privata och lokala sajter riskerar dock att få problem, enligt tidningen.

Förändringen kommer emellertid att införas gradvis.

Chrome överlägset populärast

Google Chrome är den överlägset mest använda webbläsaren i världen.

Drygt 71,8 procent av världens befolkning använder Chrome, enligt Statcounter.

Näst populärast är Safari med 13,8 procent av användarna, följt av Edge (4,6 procent) och Firefox (2,1 procent).

Chrome är alltså den mest använda webbläsaren i världen med god marginal.

Annan fördelning i Sverige

I Sverige ser fördelningen dock lite annorlunda ut, även om Chrome är den mest populära webbläsaren även här – men inte med lika stor marginal.

52,8 procent av svenskarna använder Chrome, medan 28,3 procent använder Safari.

7,7 procent av svenska folket använder Edge. 4,2 procent använder Samsung Internet, 3,7 procent Firefox och 1,4 procent Opera.

LÄS OCKSÅ: Oväntat ”bankmeddelande” skickas ut till svenskarna

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen