JUST NU: Polisen rustar inför icke tillståndsgiven manifestation av Paludan

2022 04 29

Trots avslag på Rasmus Paludans ansökningar om att manifestera fruktar polisen att den högerextrema politikern dyker upp ändå.

Högerextrema partiets Stram Kurs ledare Rasmus Paludan hade ansökt om att manifestera och bränna koranen i Uppsala och Stockholm på söndag.

Polisen avslog Paludans ansökningar, men Sveriges Radio rapporterar nu att polisen rustar för att politikern kan dyka upp trots att han inte har fått tillstånd.

Extra beredskap

Nu sätter polisen in extra beredskap för att vara förberedda om så också skulle ske.

– Vi måste ha personal i beredskap för att eventuellt möta upp om han skulle dyka upp, säger Mikael Hedström, polisens presstalesperson i Region mitt, till SR.

Polisen övervakar

Rasmus Paludan själv befinner sig Danmark, men har uppgett att han tänker åka till Sverige under helgen. Polisen håller därför koll på honom, men just nu tonar myndigheten ner risken för att han faktiskt dyker upp i Sverige.

–  I nuläget har vi inga indikationer på att han har rört på sig, säger Christer Fuxborg, även han presstalesperson för polisen, till SR.

Ansökte om valmöte

Den dansk-svenska politikern hade ansökt om att hålla ett valmöte för sitt parti i bland annat Stockholm på söndag.

På sina egna sociala medier meddelade han att han planerade att “gå med en koran i grilltång” och hålla manifestationen 150 meter från Socialdemokraternas demonstrationståg.

Risk för våld

Polisen avslog alltså hans ansökan på grund av risk för våld och oroligheter.

– Vi vill inte gå in i detaljerna kring hur riskbedömningen gjorts. Det handlar om en helhetsbild, säger Ola Österling från polisen till Dagens Nyheter.

Misstankar om mordförsök

I avslagsbeslutet från polisen går att läsa att det i samband med Paludans tidigare manifestationer uppstått stora ordningsstörningar.

Bland annat har misstänkta brott rubricerats som mordförsök, våldsamt upplopp och blåljussabotage. Flera poliser kom till skada, rapporterar tidningen.

Ska “bränna koraner”

Till DN säger även Rasmus Paludan att han kommer att överklaga alla beslut att neka honom tillstånd att manifestera och kommer att resa till Sverige oavsett vad polisen säger.

På sin Instagram meddelar den högerextrema partiledaren att han ser fram emot att “bränna koraner vid moskéer i Sverige lördag och söndag”.

Foto: Polisen Norrmalm resp Stram Kurs

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen