Polisen inleder särskild händelse – uppmanar allmänheten

2024 04 03

Det råder på nytt fullständigt kaos i trafiken.

På tisdagseftermiddagen har snökaoset ställt till med stora problem och trafiken rör sig mycket långsamt, eller inte alls, på flera håll.

Under kvällen har polisen tagit beslut om att inleda en särskild händelse.

Samtidigt riktar man en tydlig uppmaning till allmänheten.

Har fattat beslut

Lastbilar har fastnat och varken personbilar eller plogbilar kommer fram.

Då beslutar polisen om att agera.

– Med anledning av väderleken och efterföljande trafikproblem har polisen i region Väst fattat beslut om att inleda en särskild händelse, förklarar polisen.

Kraftsamlar nu

Beslutet innebär att polisen tar till resurser som tidigare inte varit tillgängliga.

– En särskild händelse hanteras utanför den ordinarie polisverksamheten, med en speciell organisation och ledning, och ger polisen en möjlighet att kraftsamla.

Riktar uppmaning

Polisen riktar en tydlig uppmaning till allmänheten om att inte ge sig ut i trafiken där vädret är som värst.

– Trafikläget är i nuläget särskilt besvärligt längs E20 och riksväg 26 i Skaraborgs län, där framkomligheten är mycket begränsad. I huvudsak beror detta på tung trafik som har stora svårigheter att ta sig fram.

Suttit fast i timmar

På flera håll har bilister suttit fast i timmar och det råder enorma utmaningar med att försöka lösa situationen.

– Köerna är långa och trafikanter har i vissa fall suttit fast i flera timmar. Allmänheten uppmanas att inte ge sig ut på dessa vägar, framhåller polisen via sin webbsida.

– Förutom att hantera trafikolyckor, kommer polisen att bistå Trafikverket i arbetet med att göra vägarna framkomliga. 

Under dagen har flera allvarliga trafikolyckor inträffat på grund av det rådande väglaget.

I Bollebygd har två personbilar kolliderat och vägen blockerats helt och hållet.

– Förarna av de båda fordonen har förts till sjukhus med ambulans. Oklart skadeläge.

Bilister som redan är ute på vägarna uppmanas att ta det mycket lugnt i trafiken.

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 26

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


26jan2026

Kan bli jättekallt i Sverige – forskare varnar för kollaps

2026 01 26

Hårda och isiga vintrar kan återvända till Östersjöområdet i framtiden.

Samtidigt kan temperaturerna sjunka markant.

Varningen kommer från marinforskaren och professorn i geofysik, Petteri Uotila. I en intervju med den finska sjöfartstidningen Merimies-Unioni flaggar forskaren för att de smältande glaciärerna på Grönland kommer leda till att Golfströmmen kollapsar. Det tropiska varmvattnet från strömmen kommer inte längre att nå Nordeuropa.

Som mest kan medeltemperaturen rasa med 10 grader, varnar Uotila.

– Golfströmmen består av två delar. Den delen som har en betydande inverkan på Nordens klimat riskerar att försvagas, säger han till tidningen.

Enligt forskare kan kollapsen inträffa under detta århundrade. 

20 grader kallare

Det inflödande sötvattnet från glaciärerna gör att strömmarnas styrka går förlorad. 

Enligt en studie från nederländska Utrecht University kan temperaturerna sjunka markant i Sverige.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, har René van Westen, en av forskarna bakom studien, sagt till SVT.

Mika Rantanen, forskare vid Meteorologiska institutet i Finland, uppger att modeller visar att den kraftigaste minskningen av medeltemperaturen kan uppgå till 35 grader.

– Jag ser inget sätt för mänskligheten att anpassa sig till en så drastisk temperatursänkning på så kort tid, säger han till Iltalehti.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor 

FAKTA: Golfströmmen

- Golfströmmen är en varm ström vid havsytan som börjar vid Mexikanska golfen (därav namnet), går längs den nordamerikanska ostkusten och som sedan svänger österut in i Nordatlanten. Där delar den sig i två delar: en ström som går norrut och som kallas Nordatlantströmmen, och en ström som går söderut.

- Den norra delen, Nordatlantströmmen, bidrar med varmt vatten till Amoc, som är ett större system av havsströmmar i Atlanten. Amoc för det varma vattnet vidare till norra Europa, vilket har en avgörande betydelse för klimatet i Skandinavien.

Källa: Institutet för språk och folkminnen

LÄS OCKSÅ: “Kreml i chocktillstånd” – krävs på 225 miljarder dollar 

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen