Polisen har gjort jätteupptäckt

2023 07 16

Polisen har gjort ett mycket stort fynd.

En jätteupptäckt har gjorts i Sollentuna.

Vid ett tillslag mot ett förråd hittades mycket stora mängder narkotika, vapen och explosiva varor.

Fyra män har gripits efter fyndet, rapporterar Expressen.

– Jag påstår att det är en del av gängkriminaliteten i Stockholm, säger Johanna Kolga som är åklagare i fallet.

Grova brott

På söndagseftermiddagen ska häktningsförhandlingar hållas mot männen vid Stockholms tingsrätt.

De fyra männen har gripits och begärs häktade för flera olika brott.

Det rör sig om synnerligen grovt narkotikabrott, synnerligen grovt vapenbrott och synnerligen grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

En av männen, som ska ha varit chaufför, är i 55-årsåldern medan övriga tre är mellan 25 och 30 år gamla.

Del av gängkriminaliteten

Helena Boström Thomas är presstalesperson hos polisen, och hon menar att fyndet kopplas till gängkriminaliteten i Stockholm.

Däremot vill hon inte gå in på detaljer angående händelsen.

– Det här är en del i vårt arbete mot det grova våldet, där jobbar vi brett på många sätt, både med inre och yttre spaning. Men jag kan inte gå in på exakt vad som ledde oss till lokalen, säger hon.

Nya åtgärder

På grund av den ansträngda situationen gällande gängkriminaliteten i Sverige har polisen tagit till nya åtgärder.

Målsättningen handlar om att stärka effektiviteten och öka uppklaringen.

– Vi vässar hela tiden våra arbetsmetoder för att anpassa dem till hur kriminaliteten ser ut, säger Manne Jönsson som är enhetschef vid Nationella operativa avdelningen.

– För att snabbare ta till vara på de erfarenheter som görs i det operativa arbetet kring skjutningar och sprängningar bygger vi upp ett kunskapscenter.

Nya metoder

Polisen understryker att grova våldsbrott i gängmiljö är svåra att utreda.

De kräver stora resurser och kan ofta handla om mycket komplexa situationer med många individer inblandade.

– Tillsammans med andra åtgärder ska metodstödet och nationellt våldscenter bidra till ett mer effektivt utredningsarbete.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm FB

Text: Redaktionen


JUST NU: F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen


6 november 2025

“Alternativet finns inte” – Åkesson stänger ner diskussionen

2025 11 22

Sverigedemokraterna kommer att vara ett regeringsparti eller ett oppositionsparti.

Det tydliggör partiledaren Jimmie Åkesson på lördagen.

Beskedet kommer efter att Liberalerna under gårdagen sade nej till att Sverigedemokraterna skulle få några ministerposter.

Nu växer sprickan – och Jimmie Åkesson menar att Liberalerna står för en “strategisk miss”.

“Alternativet finns inte”

Det var under gårdagen som Liberalerna antog partiledningens förslag om att fortsätta Tidösamarbetet – men att SD inte ska få några ministerposter.

Nu svarar Jimmie Åkesson.

– De vill ha ett nytt Tidöavtal. Det alternativet finns inte. Alternativet är att vi antingen är ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, säger han enligt Aftonbladet.

“Strategisk miss”

Åkesson benämner det vidare som en “strategisk miss” att Liberalerna säger nej till Sverigedemokratiska ministerposter.

Han säger att “det är väldigt märkligt att det är vi som ska flytta oss från regeringspositionen”.

– Det vore rimligen var de mindre partierna som får anpassa sig.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Liberalernas besked

I linje med partiledaren Simona Mohamssons besked i oktober kommer Liberalerna inte att arbeta för ett SD i regeringen – utan istället för ett nytt Tidöavtal.

Detta trots Jimmie Åkessons krav på ministerposter.

– Vi kan erbjuda att vi fortsätter det bra samarbete som vi har i dag, som fungerar väldigt väl. Vi ser inget behov av att ändra det samarbetet, säger partisekreteraren Fredrik Brange (L) till SVT.

“Övertygad”

Brange medger att “det kommer att vara tuffa förhandlingar efter nästa val”.

– Men jag är övertygad om att vi kommer att kunna lösa det, säger han.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare sagt att han tror att man kommer att kunna få ihop ett samarbete.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen