Polisen går ut med oväntad varning – för termosar

2025 03 15

Polisen i Göteborg vädjar om hjälp efter flera incidenter om misstänkt farliga föremål.

Under de senaste månaderna har polisen i Partille fått ta emot ett “stort antal larm” om misstänkt farliga föremål i orten.

Föremålen i fråga ska ofta vara termosar – men byggda på ett sätt som gör att de upplevs som och ska framstå som farliga.

“Viktigt att upphöra”

Samtliga föremål har hittills visserligen visat sig vara ofarliga, men Göteborgspolisen verkar ha tröttnat rejält på falsklarmen.

Nu vädjar man om tips och hjälp från allmänheten.

Samtidigt ber man den skyldige att lägga ned sin verksamhet omgående.

– Den här typen av larm tar stora resurser i anspråk från polisens sida, och det är viktigt att den eller de som placerar ut föremålen upphör med det. Har du uppgifter att lämna som kan ha betydelse för utredningen för dessa händelser, ring 114 14, skriver polisen på sin webbplats.

Varningen: Gör det aldrig

Trots de många falsklarmen avslutar man meddelandet med en uppmuntran till allmänheten om att fortsätta ringa polisen ifall de ser ett misstänkt föremål.

– Så får vi göra en bedömning. Undersök aldrig föremålet själv, understryker polisen.

Läs mer: Sluta genast – polisen uppmanar allmänheten

Explosion i flerfamiljshus

Tidigare i veckan utfärdade Göteborgspolisen också ett viktigt meddelande till allmänheten (VMA) efter larm om en stor smäll på Heden under natten mot fredag.

Det visade sig vara en port till ett flerfamiljshus som hade sprängts sönder.

– Man konstaterade att det skett någon form av detonation. Hela porten är sprängd, säger vakthavande befäl Johan Josarp från polisen till GP om larmet.

Läs vidare: “Som en krigszon” – VMA utfärdat av polis

Foto: F. Rodriguez Penelas 

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen