Polisen går ut med bild – kvinna försvunnen

2023 10 01

Polisen behöver hjälp med att hitta en försvunnen person.

Länk till polisens bild finns längst ner i texten.

Under söndagsmorgonen går polisen ut med en vädjan om hjälp med att hitta en person som har försvunnit.

Det rör sig om en kvinna i 65-årsåldern som försvunnit från ett boende i Enköping.

Hon har en demenssjukdom, och polisen är mycket angelägna om att hitta henne.

I Romberga

Närmare bestämt rör det sig om området Romberga.

– Vi fick in ett samtal från boendet att kvinnan saknas, säger polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin till Enköpings-Posten.

Går ut med signalement

I samband med den stora sökinsatsen som har påbörjats har polisen även gått ut med signalement.

Kvinnan försvann från sitt boende i Enköping tidigt på söndagsmorgonen.

Hon har ljust hår, och hade troligtvis på sig svarta byxor och en jacka då hon försvann.

Ring polisen

Polisen har gått ut med bild på kvinnan och menar att man bör höra av sig om man sett henne eller har information som kan vara relevant för sökinsatsen.

– En större sökinsats pågår just nu efter en dement kvinna i 65-årsåldern som försvann från ett boende i Enköping någon gång vid klockan 04.50, framhåller polisen via sin webbsida.

– Polisen är väldigt angelägen om tips och iakttagelser från allmänheten. Har du sett kvinnan, eller vet du var hon kan vara, ring polisen på 112.

Se bilden här

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Hjälp till att hitta den försvunna kvinnan genom att se polisens utlagda bild genom att klicka här (länk till Polisen.se).

UPPDATERING: Kvinnan har hittats

Klockan 09.28 meddelar polisen att kvinnan har hittats. 

Kvinnan anträffad vid liv av allmänhet och transporterad till sjukhus, skriver myndigheten i sin lägesuppdatering. 

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland FB

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen