Polisen går ut med bild – 52-åring försvunnen

2024 05 24

Polisen går ut med bild i sökandet efter en försvunnen man.

Polisen söker efter en man som har försvunnit.

Nu hoppas man på att få allmänhetens hjälp att hitta mannen.

– John-Douglas är 52 år gammal och var vid försvinnandet klädd i en vit kortärmad tenniströja och blå shorts, uppger polisen.

Se bilden som polisen har delat längst ner i artikeln.

Ny information om klädsel

Under kvällen har det också kommit ytterligare beskrivningar av hur 52-åringen kan ha varit klädd i samband med försvinnandet.

– John-Douglas kan även vara iklädd en blå hoodie med vitt tryck på bröstet samt en grå keps på huvudet, enligt polisen.

Sågs senast i Bålsta

Mannens har setts tidigare under dagen men har nu alltså anmälts försvunnen.

– Hans senast kända position är idag i centrala Bålsta, enligt polisen.

Därför uppmanar polisen människor som kan ha sett 52-åringen att höra av sig.

– Polisen vill ha upplysningar om någon gjort iakttagelser av John-Douglas idag.

Viktigt att höra av sig

Det är viktigt att man hör av sig till polisen om man har sett den 52-årige mannen eller har någon upplysning om var han kan befinna sig.

Den som har sådan information att delge uppmanas att ta kontakt med polisen snarast möjligt.

– Kontakta polisen genom telefon 114 14, uppmanar polisen.

Den som inte vill ringa kan i stället kontakta polisen via ett tipsformulär.

Det formuläret finns på polisens hemsida: www.polisen.se.

Polisen går ut med bild

Ibland väljer polisen också att gå ut med bild när en person har försvunnit.

Detta i hopp om att allmänheten ska känna igen person om de ser honom.

Även i fallet med den försvunne 52-åringen har man valt att gå ut med bild.

Se bilden på den försvunna mannen här

UPPDATERING

Polisen har gått ut med ny information i ärendet.

Vid 22-tiden på kvällen rapporterade polisen att den försvunna personen nu är återfunnen.

– John Douglas är anträffad och mår bra, enligt polisen.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


Bankkunder varnas – ”Kontakta banken direkt”

2025 12 28

Kunder uppmanas att agera snabbt när någonting är fel.

Bedrägerier har blivit allt vanligare och allt mer avancerade de senaste åren.

Nu varnar experter för att man måste agera snabbt – annars kan konsekvenserna bli mycket allvarliga.

”Kontakta banken direkt”

Både privatpersoner och företag drabbas av avancerade bedrägerier.

För småföretagare kan det slå extra hårt eftersom de riskerar att stå helt utan ersättning.

När man upptäcker att man är utsatt för ett bedrägeri måste man därför agera mycket snabbt, säger organisationen Företagarna till DI.

– Kontakta banken direkt, uppmanar Marcus Larsson, näringspolitisk expert på Företagarna, enligt tidningen.

Man ska aldrig ringa tillbaka till ett nummer i ett bluff-SMS eller liknande om man misstänker att man utsätts för bedrägeri.

Istället ska man ringa till polisen på nummer 112 om brottet pågår, annars 114 14.

Ett snabbt agerande kan bli avgörande för att undvika en katastrof.

– Spärra kort, konton och bank-id. Polisanmäl alltid brottet, även om du tror att det är lönlöst, säger Marcus Larsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Dåligt skyddade

Förutom att kontakta banken samt polisanmäla är det också viktigt att söka stöd från exempelvis försäkringsbolaget och Brottsofferjouren.

Småföretagare är ofta dåligt skyddade mot bedrägerier, samtidigt som bedragarna är extra intresserade av att rikta sin brottslighet mot dem.

Men även vanliga privatpersoner blir allt mer utsatta, och även för dem gäller det att agera så snabbt som möjligt och kontakta banken och polisen.

Polisen och kändisarna: ”Våga vara otrevlig”

I december månad har polisen haft en kampanj under parollen ”Våga vara otrevlig”.

Syftet med kampanjen är att rikta en uppmaning till vanliga människor som utsätts för bedrägeriförsök: Lägg på luren, logga inte in, släpp inte in okända, och så vidare.

– Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad, heter det i polisens kampanj.

Polisen har tagit hjälp av en rad kända personer för att sprida budskapet; Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg, Lotta Engberg, Marianne Rundström och Sverker Olofsson har alla ställt upp gratis för att sprida kampanjens budskap.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Gauthier

Text: Redaktionen