Polisen behöver hjälp – person tros ha förts bort

2024 03 09

Polisen har upprättat misstankar om ett människorov och behöver hjälp.

På lördagskvällen vädjar polisen till allmänheten.

Det handlar om ett misstänkt människorov i Karlstad, och man söker nu vittnen.

Allt är av intresse som kan ha att göra med det misstänkta fallet, och den som har uppgifter att dela med sig av bör direkt kontakta polisen.

Det har hänt

Sent på fredagskvällen utspelade sig det befarade brottet och polisen har gått ut med detaljerade uppgifter.

– Det befarade brottet skedde på Gruvlyckevägen i området Gruvlyckan under sen fredagskväll, meddelar polisen.

– Vi vill komma i kontakt med vittnen som gjort iakttagelser gällande fordon och personer som rört sig längs Gruvlyckevägen och anslutande parkeringsområden mellan 22.00 och 23.30 under gårdagskvällen.

Söker fordon

Man söker ett fordon i samband med det misstänkta människorovet.

– Ett fordon som kan vara aktuellt är en van eller skåpbil av okänd modell. Skåpbilen lämnade efter händelsen Gruvlyckan i okänd riktning, framhåller polisen via sin webbsida.

Tros ha förts bort

Polisens presstalesperson Lars Hedelin bekräftar att det finns konkreta misstankar om människorov.

– En person ska ha förts bort mot sin vilja från ett parkeringsområde och lämnat i okänd riktning, säger han till SVT.

Kontakta polisen

Man framhåller vidare att den som kan ha gjort relevanta observationer eller vet någonting om händelsen bör höra av sig så fort som möjligt.

– Har du uppgifter om det inträffade, har du sett eller hört något eller delar av ett händelseförlopp du upplevt som märkligt eller om du noterat för dig okända fordon längs aktuell gata vid ovan angivna klockslag, kontakta polisen på telefon 114 14, ange tips i talsvaret för omedelbar framkoppling till operatör.

Det finns i nuläget inga uppgifter om personerna som kan tänkas vara inblandade, och polisen har inte gått ut med några andra uppgifter om läget.

Det är oklart vad situationen rör sig om exakt, men polisen är mycket angelägen om att få in så mycket relevant information som möjligt.

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


09feb26

Mikael försvunnen – polisen går ut med bild

2026 02 09

Mikael från Borås har rapporterats försvunnen.

Mannen har inte setts sedan han lämnade sitt hem i söndags.

Nu går polisen ut med en efterlysning.

– Mikael ska ha lämnat sitt hem i Viskafors under söndagseftermiddagen. Han tros ha lämnat till fots och ska vid tillfället troligen haft med sig campingutrustning, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på Mikael. Det handlar om följande:

- Han tros ha på sig en mossgrön dunjacka i märke J-Lindeberg och gröna sneakers

- Campingutrustningen uppges bestå av ett militärfärgat tält, grönt liggunderlag och en svart campingryggsäck

Polisen har också publicerat en bild på mannen.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen.

Den som sett Mikael eller har information som kan leda till att han hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Bedöms läget vara akut hör du av dig till 112, skriver polisen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Misstänkt brandattack

Under måndagen har polisen också larmats om en brand i en lägenhet i stadsdelen Adolfsberg i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

Flera personer har förts till sjukhus, rapporterar Expressen. Enligt uppgift rör det sig om en misstänkt brandattack.

– Någonting har slängts in genom brevinkastet, säger polisens talesperson Leif Fransson till tidningen.

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre” 

Rysk region massevakuerar 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen