15dec25

Polisen behöver allmänhetens hjälp – uppmanar villaägare

2024 03 24

Polisen söker nu tips efter det misstänkta mordet i Malmö.

Tidigare i veckan dog en man, och en skadades, efter att ha utsatts för ett vasst föremål i Malmö.

En 30-åring är sedan tidigare anhållen, men polisen behöver mer information om händelseförloppet.

Därför går man nu ut med ett meddelande och begär hjälp från allmänheten.

Söker tips

En man i 55-årsåldern dog av sina skador, och en 30-åring vårdas på sjukhus.

Ärendet leds av en åklagare och en person är anhållen.

– Polisen söker fortsatt tips och iakttagelser från området, har du sett något som kan vara av intresse för polisen, ring 11414, meddelar polisen.

Uppmanar villaägare

På söndagseftermiddagen går man ut med ett tydligt medskick till allmänheten, och en särskild uppmaning till villaägare.

– Polisen behöver allmänhetens hjälp. Har du en villakamera med inspelning och bor i området med omnejd, hör då av dig till polisen, framhåller polisen.

– Det kan även vara av intresse om kameran inte fångat något särskilt, detta kan hjälpa polisen framåt i sitt arbete. Hör av dig via polisen.se eller 11414. I första hand gäller det området kring Ellenborg eller Höja, från morgonen fram till lunch den 22/3.

Skedde i fredags

Det var under fredagen som dådet ägde rum i Malmö.

– Samtal inkommer gällande två skadade män i området kring Höja. När patrull kommer till platsen anträffas två män, skadade av någon typ av vasst tillhygge, meddelade polisen då.

Dog av skadorna

Polisen arbetar fortsatt intensivt med händelsen men behöver allmänhetens hjälp för att komma vidare.

Bland annat har man redan arbetat från kriminaltekniskt håll och undersökt händelsen från olika vinklar.

En av de två personerna som skadades har dött sedan händelsen.

– Mannen i 55-årsåldern har avlidit till följd av sina skador. Den andre mannen, som är i 30-årsåldern, vårdas på sjukhus och uppges vara stabil, förklarar polisen via sin webbsida.

– Ärendet utreds nu som mord samt mordförsök.

Anhöriga till den omkomne är underrättade.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


Rysslands pulsåder under attack – fartyg står i lågor

2025 12 18

Ukrainska drönare har vräkt in över den ryska regionen Rostov under natten till torsdagen.

Flera bilder och videor som tagits av lokala invånare och lagts ut på sociala medier visar hur stora lågor i hamnen stiger mot himlen.

Enligt initiala uppgifter från lokala tjänstemän ska drönare ha slagit ned i en oljetanker, rapporterar Kyiv Independent.

Alexander Skrjabin, borgmästare i Rostov-na-Donu, har uppgett på Telegram att räddningstjänsten arbetat med att släcka en brand på ett tankfartyg. Han hävdar vidare att det finns dödsoffer. Uppgifterna har inte bekräftats av västerländska medier.

Rysslands "pulsåder"

Att just Rostov är under attack är inte utan betydelse.

Staden och regionen fungerar som en pulsåder i Ryssland och är en plats där militärt, ekonomiskt och politiskt tryck passerar. Staden är även känd för sitt tempo, sin handel, sitt jordbruk och sin logistik.

Enligt lokala uppgifter ska Rostov även ha drabbats av strömavbrott till följd av de intensiva drönarangreppen mot staden.

Ändrade sig: ett "lastfartyg"

När det gäller rapporterna om den attackerade oljetankern går uppgifterna isär. Jurij Sljusar, guvernör i Rostov oblast, har bekräftat attacken men vill inte specificera vad det handlar om för fartyg, rapporterar Kyiv Independent.

Senare på natten verkade Slyusar bestrida rapporter om att en oljetanker var ett mål, och hävdade istället att ett "lastfartyg" hade träffats i attacken, skriver tidningen.

De ryska påståendena har inte kunnat verifieras och det är oklart vad exakt det är för fartyg som står i lågor.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Rysk militärkonvoj utslagen

Slog till mot skuggflottan

Attacken kommer en dryg vecka efter att Ukraina slagit till mot en oljetanker som tillhörde den ökända ryska skuggflottan. Det handlade då om ett det Gambiaflaggade fartyget Dashan som slogs ut med sjödrönare när det färdades genom Ukrainas ekonomiska zon i Svarta havet.

Fartyget har transporterat oljeprodukter till ett värde av 60 miljoner dollar, uppgav ukrainska Suspilne vid tillfället.

LÄS MER: Finland ber om ursäkt till hela Kina – “rasistiskt”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen