Polis med förstärkningsvapen på landsbygden

2024 08 18

En stor polisinsats pågår just nu.

Sent på söndagseftermiddagen kommer uppgifter om en pågående polisinsats.

Det är utanför orten Tierp, som ligger mellan Gävle och Uppsala, som insatsen pågår.

Poliser går just nu med dragna förstärkningsvapen i landsbygdsområdet.

Även ambulans befinner sig vid platsen.

Det rapporterar Expressen.

Har skjutit

Inledningsvis var det stora oklarheter kring situationen, men polisen har sedermera meddelat att en man har gripits efter en dramatisk insats.

– Med anledning av en hotfull man beordras flera polispatruller till en adress i Tierps kommun. På plats utomhus anträffas den aktuella mannen som då blir hotfull mot patrullen, förklarar polisen.

– I samband med insatsen, som pågår i några timmar, avlossas först varningsskott, och därefter verkanseld.

Mannen är nu gripen.

Polisen bekräftar

Polisen fortsätter.

– Polisen utreder bland annat grovt olaga hot och platsen för gripandet har spärrats av. Med anledning av den pågående förundersökningen kan polisen i nuläget inte kommentera några ytterligare detaljer gällande ärendet.

Mycket är fortfarande oklart kring ärendet och det framgår inte vad personen gjorde där ute.

Lugn dag i övrigt

I övrigt har det varit en förhållandevis lugn dag för polisen.

Främst har man tillsammans med ambulanspersonal hanterat ett antal ärenden kopplade till bilolyckor, bland annat i Askersund.

– Två bilister har kolliderat på Rv 50, det är fyra personer drabbade, uppgifter gör gällande att det är den ena bilisten som kört in i den andra bakifrån. Eventuellt skadeläge är okänt, framhåller polisen om olyckan.

– Med anledning av olyckan kan trafiken påverkas, trafikanter ombeds sänka hastigheten och iaktta försiktighet då det kan befinna sig räddningspersonal på vägbanan och så att inte följdolyckor uppstår.

Ytterligare olycka

Även i Kristinehamn har en trafikolycka inträffat.

– Initiala uppgifter gör gällande att det handlar om en sidokollision. Det är fyra personer drabbade varav två är lindrigt skadade, meddelar polisen via sin webbsida.

– En person avförd till sjukvården, skadeläge okänt. Förundersökning är inledd med rubricering ej iakttagit väjningsplikt samt vållande till kroppsskada. Inblandade parter är inledningsvis förhörda men förundersökning pågår.

Foto: T. Filipek

Text: Redaktionen


JUST NU: 1,6 miljarder kronor – svensk fotbollsstjärna nära rekordaffär

2025 07 15

En svensk fotbollsstjärna jagas av den engelska storklubben Liverpool.

Det handlar om anfallaren Alexander Isak som öst in mål för Newcastle de senaste säsongerna.

Nu vill Liverpool sno svensken från ligakonkurrenten.

Enligt uppgifter till The Athletic förbereder Merseysideklubben ett bud på hiskeliga 120 miljoner pund – motsvarande 1,6 miljarder kronor.

– Inget formellt bud har lämnats. Men Liverpool har visat intresse för att genomföra en affär i storleksordningen 120 miljoner pund, rapporterar tidningen.

Uppgifterna bekräftas av journalisten Fabrizio Romano, som tidigare har avslöjat flera stora övergångar i fotbollsvärlden.

– Liverpool har kontaktat Newcastle för att diskutera ett rekordbud på Alexander Isak, skriver Romano på X.

Bollen hos Newcastle

Det återstår att se om Newcastle vill sälja den svenske stjärnanfallaren.

Isak är en viktig kugge i tränaren Eddie Howes lagbygge. Anfallaren har gjort 62 mål på 109 framträdanden för Newcastle. Förra säsongen bombade svensken in 27 mål på 42 matcher.

Potentiell rekordaffär

Om affären går i hamn blir det den största övergångssumman för en svensk spelare någonsin.

Alexander Isak toppar dock redan listan. Under sommaren 2022 lämnade han spanska Real Sociedad för Newcastle i en affär som värderas till cirka 740 miljoner kronor.

Om Newcastle accepterar Liverpools planerade bud kan övergångssumman alltså bli mer än dubbelt så hög.

LÄS MER: Svensk familj åkte till Thailand – kan tvingas böta 100 000

FAKTA: Alexander Isak

Född: 1999-09-21

Ålder: 25

Moderklubb: AIK

Mål: Har gjort 54 mål på 86 ligamatcher för Newcastle. I svenska landslaget har Isak noterats för 16 mål under sina 54 framträdanden

Utmärkelser: Under sin andra säsong i Newcastle blev Isak den första Newcastlespelaren sedan Alan Shearer att göra över 20 mål under en säsong i Premier League. Han nominerades till säsongens spelare och säsongens unga spelare

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fruktar enormt svek – från USA:s allierade

2025 07 15

Donald Trump fruktar att Natoländer kan göra sig skyldiga till ett enormt svek.

USA:s president Donald Trump har många gånger uttryckt sig skeptiskt om Nato.

Nu avslöjar Trump en av de främsta orsakerna till att han inte ser ensidigt positivt på den transatlantiska försvarsalliansen.

Presidenten fruktar att en rad Natoländer kan göra sig skyldiga till ett stort svek.

Fruktar stort svek

Många Natoländer har varit helt beroende av att USA ska skydda dem i händelse av krig.

Samtidigt är Trump rädd att dessa länder själva kommer att svika om det istället är USA som blir attackerat, rapporterar Reuters.

I en intervju med brittiska BBC säger Trump att han förvisso litar på Storbritannien – men tvivlar på många EU-länders lojalitet.

– Ett av problemen med Nato, som jag sade, är att vi måste kämpa för dem, men kommer de faktiskt att kämpa för oss om vi får krig? frågar sig Donald Trump i intervjun.

– Och jag är inte säker på att jag kan säga det, men jag vill säga detta, jag tror att Storbritannien skulle kämpa med oss, tillägger han, enligt nyhetsbyrån.

Storbritannien litar han alltså på.

 – Jag tror att de skulle vara med oss. Jag är inte säker på att många av de andra länderna skulle vara det, säger den amerikanska presidenten.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Påverkar förhandlingar

Enligt Trump är det här en faktor som bland annat har påverkat förhandlingarna om tullar. Presidenten litar mer på Storbritannien än på EU, och har därför gått med på vissa undantag för Storbritannien när det gäller tullar.

– Det är därför jag gjorde en överenskommelse med dem, och jag har inte gjort en överenskommelse, jag menar, jag har gjort några andra överenskommelser, men för det mesta, när det gäller era konkurrenter, och när det gäller Europeiska unionen, har jag inte gjort någon överenskommelse, säger han till kanalen.

Natos medlemsländer har nyligen kommit överens om att höja målet för försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

Men trots det tycks den amerikanska presidenten alltså inte lita på att alla Natoländer kommer att följa artikel 5 och försvara USA om landet blir attackerat.

Samtidigt har det länge diskuterats huruvida Trump själv kommer att följa artikel 5 om något annat land blir attackerat.

Trump har antytt att USA inte skulle hjälpa ett Natoland som inte har följt det gemensamma målet avseende försvarsutgifter.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen