Polis med förstärkningsvapen på landsbygden

2024 08 18

En stor polisinsats pågår just nu.

Sent på söndagseftermiddagen kommer uppgifter om en pågående polisinsats.

Det är utanför orten Tierp, som ligger mellan Gävle och Uppsala, som insatsen pågår.

Poliser går just nu med dragna förstärkningsvapen i landsbygdsområdet.

Även ambulans befinner sig vid platsen.

Det rapporterar Expressen.

Har skjutit

Inledningsvis var det stora oklarheter kring situationen, men polisen har sedermera meddelat att en man har gripits efter en dramatisk insats.

– Med anledning av en hotfull man beordras flera polispatruller till en adress i Tierps kommun. På plats utomhus anträffas den aktuella mannen som då blir hotfull mot patrullen, förklarar polisen.

– I samband med insatsen, som pågår i några timmar, avlossas först varningsskott, och därefter verkanseld.

Mannen är nu gripen.

Polisen bekräftar

Polisen fortsätter.

– Polisen utreder bland annat grovt olaga hot och platsen för gripandet har spärrats av. Med anledning av den pågående förundersökningen kan polisen i nuläget inte kommentera några ytterligare detaljer gällande ärendet.

Mycket är fortfarande oklart kring ärendet och det framgår inte vad personen gjorde där ute.

Lugn dag i övrigt

I övrigt har det varit en förhållandevis lugn dag för polisen.

Främst har man tillsammans med ambulanspersonal hanterat ett antal ärenden kopplade till bilolyckor, bland annat i Askersund.

– Två bilister har kolliderat på Rv 50, det är fyra personer drabbade, uppgifter gör gällande att det är den ena bilisten som kört in i den andra bakifrån. Eventuellt skadeläge är okänt, framhåller polisen om olyckan.

– Med anledning av olyckan kan trafiken påverkas, trafikanter ombeds sänka hastigheten och iaktta försiktighet då det kan befinna sig räddningspersonal på vägbanan och så att inte följdolyckor uppstår.

Ytterligare olycka

Även i Kristinehamn har en trafikolycka inträffat.

– Initiala uppgifter gör gällande att det handlar om en sidokollision. Det är fyra personer drabbade varav två är lindrigt skadade, meddelar polisen via sin webbsida.

– En person avförd till sjukvården, skadeläge okänt. Förundersökning är inledd med rubricering ej iakttagit väjningsplikt samt vållande till kroppsskada. Inblandade parter är inledningsvis förhörda men förundersökning pågår.

Foto: T. Filipek

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 11 01

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


1 nov 26

Biljätte kollapsar – halva försäljningen borta

2026 11 01

Teknikjätten Huawei har byggt upp en omfattande bilsatsning i Kina.

Men nu kommer ett tungt bakslag.

Leveranserna har rasat med över 50 procent på ett år.

Försäljningen störtdyker

Det är på den kinesiska marknaden som Huaweis bilsatsning nu möter stora problem. Under oktober levererade alliansen Harmony Intelligent Mobility Alliance, HIMA, 33 537 bilar.

Det kan jämföras med 68 216 bilar under samma månad i fjol. Minskningen landar därmed på 50,8 procent, vilket innebär att nästan 35 000 färre bilar levererades jämfört med oktober förra året.

Oktober är dessutom den femte månaden i rad då leveranserna minskar jämfört med motsvarande period året före.

Samtidigt har biljättens nya lyxbil Maextro hamnat i blåsväder efter att bromspedalen gått av under en testkörning. Företaget lovar nu att förbättra konstruktionen.

– Användarnas säkerhet är alltid vår högsta prioritet, uppger Maextro enligt kinesiska PCauto.

Läs också: 400 000 hushåll har fel avtal – uppmanas byta direkt

Stor aktör i Asien

Bakom satsningen står teknikjätten Huawei, som samarbetar med flera kinesiska biltillverkare. Det handlar bland annat om märkena Aito, Luxeed, Stelato, Maextro och Shangjie.

Huawei står för bland annat teknik, mjukvara och förarassistanssystem, medan fordonen utvecklas och tillverkas tillsammans med kinesiska bilföretag.

Ett av de mest framgångsrika märkena är Aito.

– Aito lanserades i december 2021 och är ett av Kinas största elbilsmärken. Under 2025 sålde märket 420 000 bilar och målet är att nå en årlig försäljning på en miljon fordon senast 2030, uppger branschsajten CarNewsChina.

Aito, har nyligen meddelat att man planerar att gå in på den europeiska marknaden under hösten 2027. Vilka länder som blir aktuella först är ännu inte fastställt.

Går åt motsatt håll

Samtidigt går utvecklingen betydligt bättre för en annan kinesisk biltillverkare.

Zeekr, som ingår i Geelykoncernen tillsammans med Volvo Cars, levererade 32 483 bilar under oktober.

Det är en ökning med 51,6 procent jämfört med samma månad i fjol, då leveranserna låg på 21 423 bilar.

Andra läser: Går i konkurs efter 80 år – bilföretag kastar in handduken

Foto: Obi

Text: Redaktionen