Polisen larmas till skolor

2023 09 13

Polisen och väktare har larmats till två gymnasieskolor i Trollhättan.

Detta efter att hot mot skolorna cirkulerat på sociala medier, rapporterar den lokala tidningen TTELA.

–  Jag har inte sett eller hört det själv men det handlar om att någon vill elever illa, men berättelserna varierar, säger Kunskapsförbundets förbundsdirektör Maria Hildefors till tidningen.

Hon betonar att elever inte bör känna sig oroliga, men påpekar att skolledningen ser mycket allvarligt på situationen.

–  I måndags nåddes vi av de här ryktena och då tog vi kontakt med polisen och de hade redan nåtts av det här. Det har tilltagit det senaste dygnet, berättar Maria Hildefors för SVT Nyheter.

Polisen kommenderar

Eleverna på skolorna har informerats om hoten.

Polisen och väktare är på plats.

Enligt polisen är deras uppdrag främst att skapa trygghet och lugna ner en orolig stämning.

Elever har under dagen möjlighet att samtala med poliserna om tisdagens händelse.

Inget hot

Polisen bedömer inte att skolorna är utsatta för konkreta hot.

Enligt myndigheten rör det sig sannolikt om ryktesspridning som tagit fart på sociala medier.

– Därför har vi heller ingen misstänkt för något, säger Caroline Karlsson, polisens presstalesperson, till TTELA.

Hon understryker dock allvaret i incidenten.

– Jag tycker att man ska vara vaksam och uppmärksam men inte orolig. Rykten i sig kan vara obehagliga, inte minst med tanke på vad som hänt i Trollhättan historiskt.

Ett tilltagande problem

Maria Hildefors beskriver den dramatiska tisdagsförmiddagen som en del av ett större och växande problem i Sverige.

–  Det är en yttring som vi upplever i samhället just nu med ökad social oro och en allmän höjd hotnivå och det är väldigt viktigt för oss som jobbar i skolan att vädja om att man är källkritisk och mana till lugn och sans, säger hon till SVT.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen