Polen kan korsa röd linje – trots Natos nej

2024 09 03

Polen är redo att skjuta ner ryska drönare och robotar över Ukraina.

Det uppger landets utrikesminister Radoslaw Sikorski.

Sikorski konstaterar att ryska drönare och robotar har kränkt polskt luftrum vid flera tillfällen i samband med storskaliga luftattacker mot Ukraina.

Att skjuta ner de ryska projektilerna i ukrainskt luftrum ser Radoslaw Sikorski som en nödvändig och förebyggande säkerhetsåtgärd.

– Polen och andra länder har ett ansvar att skydda sitt eget luftrum, trots Natos motstånd, säger ministern i en intervju med Financial Times.

Kan trotsa Nato

Ukraina har bett Polen om hjälp med att skjuta ner ryska drönare och robotar över landets västra delar. Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg har motsatt sig åtgärden eftersom det enligt honom riskerar att dra in försvarsalliansen i kriget.

– Nato kommer inte att bli direkt inblandade, sade han i mitten av juli.

Radoslaw Sikorski tycker inte att det är en fråga för Nato. Utrikesministern anser att det rör sig om en polsk nationell angelägenhet.

– Medlemskap i Nato övertrumfar inte varje lands ansvar för sitt eget luftrum – det är vår egen konstitutionella plikt att skydda vårt luftrum, säger han till tidningen och tillägger:

– Jag är personligen av åsikten att när fientliga missiler är på väg in i vårt luftrum, då skulle det vara legitimt självförsvar att förstöra dem. När de väl befinner sig i vårt luftrum ökar risken för att skräp och delar faller ner på marken.

Inträffat flera gånger

Under Rysslands invasion av Ukraina har ryska drönare och robotar landat på Polens territorium eller färdats i polskt luftrum vid upprepade tillfällen.

Den 26 augusti inträffade den senaste incidenten.

Ett oidentifierat föremål kränkte Polens luftrum.

Enligt generalmajoren Maciej Klisz, som är operativ befälhavare för de polska väpnade styrkorna, rör det sig troligtvis om en rysk drönare.

– Det är troligtvis en drönare. Jag hade full kontroll över föremålet och jag var redo att skjuta ner det, sade han på en pressträff efter händelsen.

 

 

 

 

 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen