Polen höjer beredskapen

2024 11 17

Polen meddelar att landet aktiverar alla sina styrkor.

Tidigt på söndagen har Ryssland genomfört stora attacker både mot Kiev och mot andra städer runt om i landet.

Det beskrivs som Rysslands största missilattack sedan augusti, rapporterar Reuters.

Nu reagerar Ukrainas grannland Polen kraftigt på attackerna.

Nu meddelar landet att aktiverar sina styrkor.

– I enlighet med gällande rutiner aktiverade Försvarsmaktens operativa chef alla tillgängliga styrkor och medel som stod till förfogande, skriver den polska försvarsmakten på X.

”Polska och allierade flygplan”

Det polska agerandet är en direkt reaktion på de ryska attackerna i Ukraina.

– På grund av den massiva attacken från Ryska federationen med kryssningsmissiler, ballistiska missiler och obemannade flygfarkoster på föremål belägna bland annat i västra Ukraina, har polska och allierade flygplan börjat operera i vårt luftrum, uppger man från polsk sida.

Attacker ska ha ägt rum på flera håll i Ukraina.

Explosioner har inte bara hörts i Kiev, utan även i exempelvis Zaporizjzja och i hamnen i Odessa, enligt Reuters.

I Volyn-regionen i nordvästra Ukraina har bland annat energiinfrastruktur skadats, enligt myndigheter.

”Drönare och missiler mot fredliga städer”

Det är en mycket stor rysk attack som har ägt rum på söndagsmorgonen, enligt Ukraina.

– Ryssland har lanserat en av sina största flygattacker: drönare och missiler mot fredliga städer, sovande civila, kritisk infrastruktur, skriver Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha‎ på X.

Utrikesministern anspelade också på andra länder som velat föra en dialog med Ryssland. Exempelvis har Tysklands förbundskansler Olaf Scholz talat i telefon med Putin nyligen.

– Detta är krigsförbrytaren Putins sanna svar till alla dem som har ringt och besökt honom nyligen. Vi behöver fred genom styrka, inte eftergivenhet, skriver Andrii Sybiha.

Foto: D. Daniel Silva

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump varnar för Vladimir Putin

2025 07 05

USA:s president går ut med en varning om Vladimir Putin.

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina har än så länge inte fungerat.

Efter veckans samtal mellan Donald Trump och Vladimir Putin står tydligt att den ryske ledaren inte har några planer på att avsluta kriget.

Donald Trump går nu ut med en varning för Vladimir Putins planer framöver.

Det rapporterar AFP.

Trump varnar

Trump säger att han är “mycket missnöjd” efter samtalet med Putin – och utfärdar samtidigt en varning.

– Det är en väldigt tuff situation. Jag sade ju att jag var mycket missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor, det är inte bra, säger Trump.

1 000 per dag

Trump preciserar inte vad han menar med att Putin vill “gå hela vägen” – men det antyder att Putin inte har för avsikt att nå ett fredligt avtal – utan snarare intensifiera krigsansträngningarna.

Befälhavaren för Ukrainas styrkor för obemannade system varnade på fredagen för att ryska Shahed-drönarattacker kan eskalera till 1 000 per dag.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Befälhavarens varning

Så här säger befälhavare Robert Brovdi om saken:

– Under trycket av fiendens ökande massanvändning av en billig, men överallt tillgänglig Shahed. Det kommer att skickas 1 000 enheter per dag och mer.

Största hittills

Ryska styrkor genomförde natten mellan den 3 och 4 juli den största kombinerade drönar- och missilattacken mot Ukraina sedan starten av Rysslands fullskaliga invasion, främst riktad mot Kyiv.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att de ryska anfallen skadade minst 23 personer totalt, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainska tjänstemän rapporterade att ryska styrkor slog till mot bostäder och civil infrastruktur i Kirovohrad, Poltava, Odessa och Kyiv oblast.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 05

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen