Polen har skickat upp stridsflyg – explosioner i Ukraina

2025 04 06

Polen har skickat upp stridsflyg samtidigt som det kommer rapporter om explosioner i Ukraina.

Polen har skickat upp stridsflygplan i luften på söndagsmorgonen.

Detta efter rapporter om ryska attacker i västra Ukraina.

Den polska militären meddelar att man av säkerhetsskäl tvingats skicka upp plan och att man är i full beredskap.

”Säkerställa säkerheten”

Den polska militären agerar på grund av den intensiva ryska aktiviteten i ukrainskt luftrum.

– På grund av den intensiva aktiviteten hos ryska federationens långdistansflyg, som genomfört attacker mot föremål som bland annat finns i västra Ukraina, har polsk och allierad flygverksamhet börjat verka i vårt luftrum, meddelar den polska militären på X.

– De åtgärder som vidtagits är för att säkerställa säkerheten i de områden som gränsar till riskområdena, heter det i meddelandet.

Det polska agerandet är en följd av rapporter om flyganfall över hela Ukraina under natten mot söndagen, rapporterar TV2.

Attacker under natten

Under natten ska bland annat Ukrainas huvudstad Kyiv ha drabbats av robotattacker.

– Explosioner i huvudstaden. Flygvapnet är i drift. Ta skydd, skriver Kyivs borgmästare Vitalij Klytjko på Telegram, enligt kanalen.

– Robotattackerna mot Kiev fortsätter, skriver han.

Ryssland fortsätter alltså med intensiva attacker runt om i Ukraina.

Under natten mot lördag skedde en stor attack i president Zelenskyjs hemstad Kryvyi Rih där bland annat en lekplats träffades och där 18 personer dödades, varav hälften uppgavs vara barn.

Samtidigt som bland annat USA och Ukraina hoppas på en vapenvila, har Rysslands angrepp mot Ukraina ökat markant den senaste tiden, enligt kanalen.

Har ökat med 50 procent

Bland annat har Rysslands drönarangrepp mot Ukraina ökat med mer än 50 procent sedan fredsförhandlingar påbörjades i februari, uppger kanalen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har vädjat om omvärldens fortsatta stöd.

– Bara världstrycket på Ryssland, alla styrkor förenade för att stärka Ukraina, vårt luftförsvar och våra styrkor kan bestämma när kriget ska ta slut. USA, Europa och resten av världen har kapacitet att tvinga Ryssland att stoppa kriget, skriver Zelenskyj på X.

Zelenskyj har också kritiserat USA:s svaga respons efter den ryska attacken i Kryvyi Rih. Den ukrainska presidenten kritiseras bland annat att USA:s ambassadör inte nämnde Ryssland efter attacken.

– Tyvärr är svaret från den amerikanska ambassaden en överraskande besvikelse – ett så starkt land, ett så starkt folk, och ändå en så svag reaktion. De är rädda för att ens säga ordet ”rysk” när de talar om roboten som mördade barn, skrev den ukrainska presidenten i ett inlägg på X.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


JUST NU: Swedbank ändrar sig – nytt besked om räntan

2025 04 07

Nya och oväntade omständigheter gör att Swedbank svänger.

Räntan skulle ha varit färdigsänkt.

Den bedömningen gjorde Swedbank i sin föregående prognos, samtidigt som banken spådde en tillväxt om cirka två procent i år.

Det var då. Nu svänger storbanken. 

Riksbanken kommer att sänka räntan ytterligare en gång i augusti, hävdar Swedbank på måndagsmorgonen.

Minst.

“Riksbanken kommer behöva agera”

Bakgrunden till det nya beskedet är att den svenska kronan stärkts den senaste tiden samt ett oväntat lågt preliminärt inflationsutfall i mars.

Dessutom har USA:s tullar slagit samtidigt som “svensk ekonomi redan präglas av osäkerhet”.

– Utsikterna för en snar återhämtning i svensk ekonomi grumlas ytterligare av global osäkerhet och tullar som kommer att slå mot svensk export. Därutöver ser vi ett svagare inflationstryck. Sammantaget innebär detta att Riksbanken kommer behöva agera, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, i ett uttalande.

Utesluter inte fler

Den nya prognosen är att Riksbanken sänker styrräntan minst en gång till – ned till två procent.

I samma bedömning görs att BNP-tillväxten når “måttliga 1,5 procent i år”.

– Inflationsutsikterna har också dämpats, bland annat på grund av den senaste tidens kronförstärkning, skriver Swedbank i Räntebladet för april och tillägger:

– De amerikanska tullarna, och de förväntade motåtgärderna från EU, bedöms inte påverka svensk inflation i någon nämnvärd utsträckning. Inflationsutfallet i mars kom därtill in något lägre än väntat. Vi utesluter inte att Riksbanken sänker räntan före augusti eller att det blir fler räntesänkningar. 

Det här sker med bolåneräntorna

Swedbank framhåller också att Riksbankens sänkning får följden att de rörliga bolåneräntorna sjunker till 3,1 procent. Det kan jämföras med den föregående prognosen på 3,3 procent.

– Vår prognos utgår ifrån att skillnaden mellan Riksbankens styrränta och den rörliga boräntan normaliseras till 1,1 procentenhet. De bundna bolåneräntorna förväntas stiga, men något mindre än i föregående prognos, meddelar banken.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Lägger ned vapnen – stor seger för USA

2025 04 07

USA har nått en betydande militär framgång i Mellanöstern.

På måndagsmorgonen meddelar flera Iranstödda milisgrupper i Irak att de kommer lägga ner sina vapen.

Det rapporterar Reuters med hänvisning till flera högt uppsatta milisledare.

Fruktar amerikanska attacker 

Enligt ledarna har beslutet fattats för att undvika en ”eskalerande konflikt” med USA och Israel.

Sedan Donald Trump tillträdde som president har USA utfärdat flera varningar till Iraks regering. Bland annat ska Trumpadministrationen hotat med luftanfall mot miliserna, som beskjutit amerikanska och israeliska mål i flera år.

– Trump är redo att ta kriget med oss till en värre nivå. Vi är medvetna om det och vill undvika ett sådant scenario, säger en befälhavare från Kataib Hezbollah, den mäktigaste shiamilisen, enligt Reuters.

Vidare uppger ledaren att Iran står bakom deras beslut om nedrustning.

Samtal med premiärministern

Uppgifterna bekräftas även av Iraks regering.

Izzat al-Shahbndar, en högt uppsatt shiamuslimsk politiker, framhåller att Iraks premiärminister Mohammed Shia al-Sudani har samtalat med ledarna för miliserna.

– De är benägna att följa USA:s uppmaningar om nedrustning. Fraktionerna agerar inte envist eller insisterar på att fortsätta i sin nuvarande form. De är fullständigt medvetna om att de kan bli måltavlor för USA.

Långdistansvapen

Miliserna i Irak består av cirka tio shiitiska beväpnade fraktioner. Tillsammans innehar grupperna mängder av drönare och långdistansrobotar, rapporterar Reuters.

Efter att kriget mellan Israel och den palestinska terrorgruppen Hamas eskalerat har attacker mot amerikanska trupper i Mellanöstern ökat.

Israel militära offensiv mot Hamas har upprepade gånger använts som ett svepskäl för att legitimera attacker mot amerikansk personal och militär. Ett dussintals robot- och drönarattacker har utförts mot amerikanska styrkor i Irak och Syrien sedan Gazakriget start.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder) resp Nato

Text: Redaktionen