31 juli 2026

Polen har skickat upp stridsflyg – explosioner i Ukraina

2025 04 06

Polen har skickat upp stridsflyg samtidigt som det kommer rapporter om explosioner i Ukraina.

Polen har skickat upp stridsflygplan i luften på söndagsmorgonen.

Detta efter rapporter om ryska attacker i västra Ukraina.

Den polska militären meddelar att man av säkerhetsskäl tvingats skicka upp plan och att man är i full beredskap.

”Säkerställa säkerheten”

Den polska militären agerar på grund av den intensiva ryska aktiviteten i ukrainskt luftrum.

– På grund av den intensiva aktiviteten hos ryska federationens långdistansflyg, som genomfört attacker mot föremål som bland annat finns i västra Ukraina, har polsk och allierad flygverksamhet börjat verka i vårt luftrum, meddelar den polska militären på X.

– De åtgärder som vidtagits är för att säkerställa säkerheten i de områden som gränsar till riskområdena, heter det i meddelandet.

Det polska agerandet är en följd av rapporter om flyganfall över hela Ukraina under natten mot söndagen, rapporterar TV2.

Attacker under natten

Under natten ska bland annat Ukrainas huvudstad Kyiv ha drabbats av robotattacker.

– Explosioner i huvudstaden. Flygvapnet är i drift. Ta skydd, skriver Kyivs borgmästare Vitalij Klytjko på Telegram, enligt kanalen.

– Robotattackerna mot Kiev fortsätter, skriver han.

Ryssland fortsätter alltså med intensiva attacker runt om i Ukraina.

Under natten mot lördag skedde en stor attack i president Zelenskyjs hemstad Kryvyi Rih där bland annat en lekplats träffades och där 18 personer dödades, varav hälften uppgavs vara barn.

Samtidigt som bland annat USA och Ukraina hoppas på en vapenvila, har Rysslands angrepp mot Ukraina ökat markant den senaste tiden, enligt kanalen.

Har ökat med 50 procent

Bland annat har Rysslands drönarangrepp mot Ukraina ökat med mer än 50 procent sedan fredsförhandlingar påbörjades i februari, uppger kanalen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har vädjat om omvärldens fortsatta stöd.

– Bara världstrycket på Ryssland, alla styrkor förenade för att stärka Ukraina, vårt luftförsvar och våra styrkor kan bestämma när kriget ska ta slut. USA, Europa och resten av världen har kapacitet att tvinga Ryssland att stoppa kriget, skriver Zelenskyj på X.

Zelenskyj har också kritiserat USA:s svaga respons efter den ryska attacken i Kryvyi Rih. Den ukrainska presidenten kritiseras bland annat att USA:s ambassadör inte nämnde Ryssland efter attacken.

– Tyvärr är svaret från den amerikanska ambassaden en överraskande besvikelse – ett så starkt land, ett så starkt folk, och ändå en så svag reaktion. De är rädda för att ens säga ordet ”rysk” när de talar om roboten som mördade barn, skrev den ukrainska presidenten i ett inlägg på X.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen