Polen har skickat upp stridsflyg – explosioner i Ukraina

2025 04 06

Polen har skickat upp stridsflyg samtidigt som det kommer rapporter om explosioner i Ukraina.

Polen har skickat upp stridsflygplan i luften på söndagsmorgonen.

Detta efter rapporter om ryska attacker i västra Ukraina.

Den polska militären meddelar att man av säkerhetsskäl tvingats skicka upp plan och att man är i full beredskap.

”Säkerställa säkerheten”

Den polska militären agerar på grund av den intensiva ryska aktiviteten i ukrainskt luftrum.

– På grund av den intensiva aktiviteten hos ryska federationens långdistansflyg, som genomfört attacker mot föremål som bland annat finns i västra Ukraina, har polsk och allierad flygverksamhet börjat verka i vårt luftrum, meddelar den polska militären på X.

– De åtgärder som vidtagits är för att säkerställa säkerheten i de områden som gränsar till riskområdena, heter det i meddelandet.

Det polska agerandet är en följd av rapporter om flyganfall över hela Ukraina under natten mot söndagen, rapporterar TV2.

Attacker under natten

Under natten ska bland annat Ukrainas huvudstad Kyiv ha drabbats av robotattacker.

– Explosioner i huvudstaden. Flygvapnet är i drift. Ta skydd, skriver Kyivs borgmästare Vitalij Klytjko på Telegram, enligt kanalen.

– Robotattackerna mot Kiev fortsätter, skriver han.

Ryssland fortsätter alltså med intensiva attacker runt om i Ukraina.

Under natten mot lördag skedde en stor attack i president Zelenskyjs hemstad Kryvyi Rih där bland annat en lekplats träffades och där 18 personer dödades, varav hälften uppgavs vara barn.

Samtidigt som bland annat USA och Ukraina hoppas på en vapenvila, har Rysslands angrepp mot Ukraina ökat markant den senaste tiden, enligt kanalen.

Har ökat med 50 procent

Bland annat har Rysslands drönarangrepp mot Ukraina ökat med mer än 50 procent sedan fredsförhandlingar påbörjades i februari, uppger kanalen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har vädjat om omvärldens fortsatta stöd.

– Bara världstrycket på Ryssland, alla styrkor förenade för att stärka Ukraina, vårt luftförsvar och våra styrkor kan bestämma när kriget ska ta slut. USA, Europa och resten av världen har kapacitet att tvinga Ryssland att stoppa kriget, skriver Zelenskyj på X.

Zelenskyj har också kritiserat USA:s svaga respons efter den ryska attacken i Kryvyi Rih. Den ukrainska presidenten kritiseras bland annat att USA:s ambassadör inte nämnde Ryssland efter attacken.

– Tyvärr är svaret från den amerikanska ambassaden en överraskande besvikelse – ett så starkt land, ett så starkt folk, och ändå en så svag reaktion. De är rädda för att ens säga ordet ”rysk” när de talar om roboten som mördade barn, skrev den ukrainska presidenten i ett inlägg på X.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen