Polen befarar att Belarus-styrda migranter ska storma gränsen

2021 11 14

Hundratals män, kvinnor och barn i Belarus rör sig mot Polens gräns enligt filmer som sprids i flera medier idag och det har redan gjorts försök att ta sig över gränsen uppger BBC News.

Polen anklagar det belarusiska styret för att organisera migranter att göra ett slags massintrång mot Polen och den belarusiska oppositionella nyhetskanalen Nexta visar bilder på vad som sägs vara migranter vid Polens gräns. Och på andra sidan finns militär redo att ingripa.

Militär tros dirigera migrantströmmen

Bilder visar även hur vuxna och barn med stora ryggsäckar rör sig genom skogen och stannar för att vila och äta mat.

Polens ledning menar att Belarus är i färd med att skapa en stor migrantkris vid Polens gräns och beväpnade personer i militärkläder skall enligt Polen vara diktatorn Lukasjenkos militär som ledsagar migranterna till gränsen.

Vill ha skottlossning och offer tror Polen

– Belarus vill orsaka en allvarlig situation, helst med skottlossning och offer, enligt medierapporter förbereder de en stor provokation och det kommer att göras ett försök till en massgränsövergång, säger Polens vice utrikesminister Piotr Wawrzyk, enligt Reuters.

Litauen sänder trupper

Polens försvarsdepartement meddelar att premiärminister Mateusz Morawiecki deltagit i ett krismöte och Reuters uppger att Litauen ska skicka trupper till sin gräns mot Belarus utifall migranter dyker upp även där.

ANALYS

Belarus agerande liknar Turkiets agerande på så vis att man använder migranter som påtryckningsmedel mot Europa men det befaras vara ett ännu mer utstuderat och aggressivt beteende från Belarus. Turkiet är nämligen en mer naturlig plats för många migranter att söka sig till medan Belarus istället aktivt misstänks ha tagit migranter till landet för att slussa dem mot Polens gräns.

Om EU visar ett tydligt stöd till Polen kanske det kan resultera i någon typ av öppning i de krisartade samtalen mellan Bryssel och Polen avseende andra sakfrågor.


JUST NU: Ryska tåg attackerade

2025 09 14

Två ryska tåg har spårat ur.

Ukraina fortsätter att attackera rysk infrastruktur.

Främst rör det sig om gas-och oljeinfrastruktur.

Nu kommer dock uppgifter om att två ryska tåg har spårat ur – och Ukraina tar enligt källor på sig attacken, rapporterar AFP.

Två tåg urspårade

Det framgår i nuläget inte exakt vad anledningen till urspårningarna är.

Klart står dock att två tåg i olika delar av den västra Leningradregionen i Ryssland spårade ur tidigt på söndagen, vilket ledde till att en tågförare omkom och tågtrafiken stördes.

Incidenterna inträffade några timmar efter att en sprängladdning detonerat på en järnvägssträcka i den västra regionen Oryol i Ryssland sent på lördagen.

“Undersöker sabotage”

En källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten uppger att Ukraina står bakom attackerna.

Syftet ska vara att förhindra leveranser till fronten.

– Utredarna undersöker möjligheten att det rör sig om sabotage, säger guvernör Alexander Drozdenko enligt Moscow Times.

Läs mer: Nya regler för ryssar i Sverige

“Är viktiga”

Så här lyder kommentarerna från den ukrainska källan:

– Dessa järnvägslinjer är viktiga försörjningsvägar för ryska styrkor som opererar i riktning mot Kharkiv och Sumy, säger personen enligt Kyiv Independent.

– Skadorna på dessa järnvägslinjer kommer att medföra allvarliga logistiska utmaningar för Ryssland, vilket kommer att ha en betydande inverkan på landets förmåga att genomföra offensiva operationer mot Ukrainas styrkor.

Situationen just nu

Situationen vid frontlinjen är alltjämt låst, ryska styrkor gör vissa framsteg i de östra delarna av Ukraina men det rör sig inte om några större sådana.

Samtidigt fortsätter Ukraina att attackera rysk infrastruktur för att försvaga landets ekonomiska styrka.

Förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland är pausade, uppger Kreml.

Läs mer: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto:

Text: Redaktionen


SVERIGE: “Total kollaps” för vindkraften

2025 09 14

Svensk vindkraft är i kris.

Tidigare i år meddelade branschorganisationen Svensk Vindenergi att det blivit “tvärnit för vindkraftstillstånd”.

Förra året godkändes bara två av 31 ansökningar om ny vindkraft, då kommuner och Försvarsmakten utgör motstånd.

– Man kan nästan prata om en total kollaps, skriver DN:s Peter Alestig.

Läggs på is

Utöver ansökningar som inte får godkänt går det även trögt för godkända projekt.

Exempelvis har Vattenfalls satsning Kriegers flak pausats.

– Under sommaren har flera vindkraftbolag gått i konkurs och mer är att vänta, skriver Alestig.

Tvärnit

Kommunala veton och Försvarsmaktens invändningar var de främsta orsakerna till att endast två nya tillstånd gavs för vindkraft på land och till havs i Sverige under fjolåret. 

Nu hotas den storskaliga utbyggnaden av elproduktionen i Sverige enligt branschorganisationen Svensk Vindenergi.

Läs mer: 420 000 svenskar riskerar betala mer än de behöver – enkelt att lösa

“Är allvarligt”

Ina Müller Engelbrektson, branschjurist hos Svensk Vindenergi, kommenterar läget.

– Det är oerhört allvarligt att så mycket ny elproduktion stoppas när utbyggnaden behöver öka kraftigt, säger Müller Engelbrektson.

– Regeringen har möjligheten att snabbt förbättra förutsättningarna genom att ändra formerna för det kommunala vetot och få de utlovade incitamenten till kommuner, närboende och lokalsamhälle på plats. Vidare behövs ett tydligt uppdrag till Försvarsmakten att arbeta för samexistens med vindkraften där det går.

Uppmanar regeringen

Under 2023 beviljades totalt 12 tillstånd.

Enligt Peter Alestig finns det flera anledningar till kollapsen, däribland en otydlig energipolitisk linje och osäkerhet kring elproduktionen.

Lina Kinning, ansvarig för havsbaserad vindkraft hos Svensk Vindenergi, uppmanar regeringen att agera.

– Regeringen behöver nu ge de tillstånd som behövs för att möjliggöra den elproduktion som Sverige behöver för omställningen, menar hon.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: N. Doherty

Text: Redaktionen