Pojke och kvinna vårdas med allvarliga skador

2024 03 16

En kvinna och en pojke har blivit påkörda i Malmö.

Tidigt på lördagen meddelar polisen att en allvarlig trafikolycka har inträffat i Skåne.

Det är två personer som har blivit påkörda av en bil i Rosengård i Malmö.

Nu vårdas både pojken och kvinnan på sjukhus med allvarliga skador.

Det bekräftar Region Skåne.

Bilen i beslag

Initialt kunde polisen inte avgöra hur allvarligt skadeläget var.

– Larm inkommer om en olycka mellan en personbil och fotgängare på ett övergångsställe på Västra Kattarpsvägen. Oklart skadeläge på de drabbade, meddelade polisen direkt efter händelsen.

– Det är två personer som har blivit påkörda. Båda har förts med ambulans till sjukhus.

Bilen har tagits i beslag för teknisk undersökning.

Är misstänkt

Efter att ha fått mer uppgifter om händelsen har polisen bekräftat att det rör sig om en pojke och en kvinna.

Region Skåne bekräftar att båda har allvarliga skador.

– De påkörda personerna är en kvinna i 45-årsåldern och en pojke i 16-årsåldern. De vårdas på sjukhus och har ännu ej gått att höra. 

– Föraren av personbilen, en man i 35-årsåldern, misstänks för vållande till kroppsskada och ej iakttagen väjningsplikt. 

Det är ännu oklart exakt vilka slags skador det rör sig om.

Västervik och Helsingborg

Under lördagsmorgonen har polisen på flera håll hanterat ärenden.

I Västervik har en bilist lyckats köra in i en trädgård på oklart sätt.

– En personbil kör in i en trädgård i Gamleby. Polis larmas till platsen. Ingen person är kvar på platsen när polisen anländer. En anmälan om smitning från trafikolycksplats upprättas, meddelar polisen via sin webbsida.

Taxichaufför misshandlad

Samtidigt har en taxichaufför blivit misshandlad i Helsingborg.

– En taxichaufför blir utsatt för en misshandel i centrala Helsingborg. Polis larmas till platsen. Taxichauffören ska ha blivit slagen och sparkad av två män som sedan lämnat platsen. En anmälan om våld mot tjänsteman upprättas. 

Foto: E. Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen