Pojke försvunnen – polisen går ut med bild

2023 11 30

En pojke i tioårsåldern har försvunnit.

Nu vädjar polisen om hjälp från allmänheten.

För att öka chansen att hitta barnet har polisen gått ut med en bild på pojken.

Se polisens bild genom att klicka på en länk längst ner i texten.  

Om man tror sig ha sett pojken uppmanas man att ringa 112.

Flera signalement

Pojken, som är i tioårsåldern, sågs senast på Lillvägen i centrala Hedemora.

Vid försvinnandet ska han varit klädd i följande plagg:  

- En mörk mössa

- En svart jacka

- Gråa mjukisbyxor

- Glasögon

Snabb efterlysning

Larmet inkom till polisen vid 09.40.

Polisen gick snabbt ut med en efterlysning.

Det kvicka agerandet har bland annat med det kalla vädret att göra.

Det berättar polisens presstalesperson Gabriel Henning för lokaltidningen BT.

– Det är kylan och åldern på den försvunne som gör det, säger han till tidningen.

Sökinsats pågår

Polisen har inlett en omfattande sökinsats. 

Patruller är bland annat på plats vid pojkens skolområde där man tror att han kanske kan vara.

Hundpatrull hjälper även till i sökandet.

– Vi vill gärna ha in tips från folk som kanske sett eller hört någonting, säger Gabriel Henning till BT.

Han tillägger:

– Vi har gått ut med signalement till lite olika instanser. Vi söker för fullt och hoppas vi kan få fatt på honom så fort som möjligt.

Uppdatering: Pojken hittad 

Vid 15.10-tiden uppger polisen att sökinsatsen är avslutad. 

Pojken har hittats. 

Han är anträffad och är vid god vigör, uppger polisen. 

Fakta polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

SE POLISENS BILD PÅ POJKEN GENOM ATT KLICKA HÄR 

Källa: Polisen

Foto: Daniel Klintholm Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har attackerat Natojättes ambassad

2025 07 04

Under natten mellan torsdag och fredag har Ryssland genomfört en av de största luftattackerna mot Ukraina under kriget.

Enligt det ukrainska luftförsvaret har Ryssland avfyrat 539 drönare och 11 ballistiska robotar mot mål i Ukraina.

Flera civila områden har attackerats.

I huvudstaden Kyiv har 23 personer skadats. Byggnader har förstörts och bränder rasar på flera platser.

Städerna Dnipro, Sumy, Charkiv och Tjernihiv har också attackerats.

– Återigen visar Ryssland att de inte har någon avsikt att avsluta kriget och terrorn. Först runt klockan 9 i dag upphörde flyglarmet i Kyiv. Det var en brutal, sömnlös natt, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på X.

Natolands ambassad har träffats

Enligt Polens utrikesminister Radosław Sikorski har den polska ambassaden i Kyiv träffats i nattens stora drönar- och robotattack.

Det meddelar ministern i ett inlägg på X.

– En massiv rysk attack har orsakat bränder och stora skador, bland annat på den polska ambassaden i Kyiv, skriver Sikorski.

Nu vänder sig utrikesministern direkt till USA:s president Donald Trump, som nyligen talat i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.  

– President Trump, Putin hånar era fredsansträngningar. Vänligen återuppta leveranser av luftvärnsammunition till Ukraina och inför hårda, nya sanktioner mot angriparen.

LÄS MER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

Attackerade under samtalet

President Zelenskyj uppger att Ryssland inledde sitt massiva luftanfall under Trumps och Putins telefonsamtal.

– Det är värt att notera att de första flyglarmen började ljuda nästan samtidigt som medier rapporterade om ett telefonsamtal mellan president Trump och Putin.

Jätte inom Nato

Under 2025 planeras Polens försvarsbudget till 4,7 procent av BNP.  Siffran innebär att Polen fortsätter att vara det Natoland som lägger mest pengar på försvaret i förhållande till sin ekonomi.

Det är oklart om Polen kommer att svara på Rysslands attack.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet 

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

2025 07 04

Clas Ohlson går som tåget.

Kunderna fullständigt väller in till den klassiska detaljhandelskedjan.

Nu slås nya rekord i försäljningen.

Det framgår av Clas Ohlsons årsredovisning som offentliggörs på fredagen.

– Vi har stärkt vår marknadsposition under året med fler produktnyheter, en växande kundbas och en försäljningsutveckling som överträffat vårt långsiktiga omsättningsmål, konstaterar butikskedjan i rapporten.

Första gången över miljarden

Totalt ökade Clas Ohlsons försäljning med 14 procent.

Det gör att butikskedjan, för första gången någonsin, når ett rörelseresultat på över miljarden (1,171 miljarder kronor).

Succén beskrivs delvis som oväntad, sett till utomstående faktorer.

Kristofer Tonström, vd och koncernchef, konstaterar att framgången måste förstås i bakgrund av en orolig omvärld  där flera andra kedjor har det tufft.

Vi har en stark företagskultur där vi hela tiden strävar efter att vara steget före och lyfta oss till nästa nivå. Trots att omvärldsläget varit mycket utmanande blev verksamhetsåret 2024/25 det bästa någonsin för Clas Ohlson, säger han.

– Det är ett resultat av ett konsekvent fokus på vår kärnaffär, tydliga prioriteringar och ett starkt lagarbete i hela organisationen.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Kommer öppna nya butiker

Clas Ohlsons frammarsch har gett eko även utanför Sveriges gränser. I Norge har kedjan utsetts till detaljhandelns starkaste varumärke.

– Varumärket förknippas allt tydligare med våra prioriterade produktkategorier, menar bolaget självt.

Under föregående verksamhetsår öppnades dessutom 13 nya butiker. Två stycken stängdes samtidigt.

Butik nummer 100 öppnades både på den svenska och norska marknaden.

Tidigare har Clas Ohlson gett besked om att fler butiker är på gång. Omkring tio nya butiker planeras.

Här är de bekräftade öppningarna än så länge:

- Uppsala, Boländerna - planerad öppning 24 april 2025

- Kalmar, Kvarteret Giraffen - planerad öppning april 2026

- Namsos, Bråholmen Handelspark (Norge) - planerad öppning september 2025

- Stavanger, Jærhagen Kjøpesenter (Norge) - planerad öppning oktober 2025

LÄS MER: Rusning efter svenska succén – “Kan sälja hur mycket som helst”

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen