Pojke försvunnen – polisen går ut med bild

2023 11 30

En pojke i tioårsåldern har försvunnit.

Nu vädjar polisen om hjälp från allmänheten.

För att öka chansen att hitta barnet har polisen gått ut med en bild på pojken.

Se polisens bild genom att klicka på en länk längst ner i texten.  

Om man tror sig ha sett pojken uppmanas man att ringa 112.

Flera signalement

Pojken, som är i tioårsåldern, sågs senast på Lillvägen i centrala Hedemora.

Vid försvinnandet ska han varit klädd i följande plagg:  

- En mörk mössa

- En svart jacka

- Gråa mjukisbyxor

- Glasögon

Snabb efterlysning

Larmet inkom till polisen vid 09.40.

Polisen gick snabbt ut med en efterlysning.

Det kvicka agerandet har bland annat med det kalla vädret att göra.

Det berättar polisens presstalesperson Gabriel Henning för lokaltidningen BT.

– Det är kylan och åldern på den försvunne som gör det, säger han till tidningen.

Sökinsats pågår

Polisen har inlett en omfattande sökinsats. 

Patruller är bland annat på plats vid pojkens skolområde där man tror att han kanske kan vara.

Hundpatrull hjälper även till i sökandet.

– Vi vill gärna ha in tips från folk som kanske sett eller hört någonting, säger Gabriel Henning till BT.

Han tillägger:

– Vi har gått ut med signalement till lite olika instanser. Vi söker för fullt och hoppas vi kan få fatt på honom så fort som möjligt.

Uppdatering: Pojken hittad 

Vid 15.10-tiden uppger polisen att sökinsatsen är avslutad. 

Pojken har hittats. 

Han är anträffad och är vid god vigör, uppger polisen. 

Fakta polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

SE POLISENS BILD PÅ POJKEN GENOM ATT KLICKA HÄR 

Källa: Polisen

Foto: Daniel Klintholm Försvarsmakten

Text: Redaktionen


15-åring hittad död i pulkabacke

2026 02 20

En pojke har förlorat livet i Norge på fredagen.

De tragiska uppgifterna kommer från Gjøvik som ligger 120 kilometer norr om Oslo.

Polis och ambulans ryckte ut på fredagseftermiddagen efter larm om vad som beskrevs som en livlös kropp i en pulkabacke.

Livräddande insatser påbörjades – men den 15-årige pojkens liv gick inte att rädda, rapporterar VG.

15-åring död

Pojkens anhöriga är underrättade, och arbete pågår med att ta hand om både dem och vittnen till olyckan.

– Polis och ambulanspersonal är på plats, och Gjøvik kommuns krisstöd har informerats, säger polisadvokat Hildegunn Tronsli.

– Det är för tidigt att säga något om händelseförloppet och vad som är orsaken till olyckan, men det ska ha funnits flera vittnen till händelsen. Vittnen kommer att förhöras löpande, och kriminaltekniker kommer att genomföra undersökningar på platsen.

I pulkabacke

Enligt initiala uppgifter till NRK ska det röra sig om en pulkaolycka.

Flera jämnåriga ungdomar, liksom lärare från skolan, ska ha bevittnat händelsen.

– Elever och anställda är nu samlade i skolans samlingssal och tas om hand av kommunens psykosociala krisstöd. Vårdnadshavare har informerats om att de kan komma till skolan för att vara tillsammans med sina barn där. Skolan håller öppet under eftermiddagen, skriver kommunen i ett pressmeddelande.

Läs mer: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Oklart exakt vad som hänt

Om än det framgår att olyckan ska ha inträffat i en pulkabacke är det oklart exakt vad det är som har hänt.

– Vi befinner oss i ett helt inledande skede, och detta framstår som en mycket tragisk olycka. Våra tankar går först och främst till de anhöriga, framhåller polisen.

Ingen misstänkt

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska vara misstänkt för brott i samband med dödsfallet.

Ingen annan ska ha skadats i samband med olyckan.

Läs mer: Prisras på svenskarnas favoritgodis

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


18feb26

Pensionärer vallfärdar till Willys – här är anledningen

2026 02 18

Sveriges pensionärer har en tydlig favorit bland Sveriges matbutiker.

Bland personer över 60 år är lågprisjätten dominerar Willys. Det visar en färsk undersökning från marknadsundersökningsföretaget Yougov.

Willys når ”överlägset flest köpare” i kundgruppen, rapporterar Dagligvarunytt som tagit del av undersökningen.

Hela 62,3 procent av svenskarna som är 60 år eller äldre har handlat hos Willys minst en gång under mätperioden oktober-december 2025. Siffran innebär att Willys toppar mätningen i överlägsens stil. Tvåa på listan hamnar Lidl med 48,5 procent.

Här är anledningen

Enligt Yougovs analytiker Fredrik Bendz finns en tydlig förklaring till varför Willys är populärast bland pensionärer: kedjan har en stark lågprisprofil, vilket lockar äldre kunder.

– Drygt var tredje ”60-plussare” är starkt prismedveten, säger Bendz till Dagligvarunytt.

– Konsumenterna har generellt varit väldigt priskänsliga sedan inflationsåren och ”60-plussarna” har ett snarlikt inköpsbeteende, fortsätter han.

Viktig kundgrupp

Personer över 60 år är en viktig kundgrupp för livsmedelskedjorna. Gruppen utgör 38 procent av hushållen, enligt Yougovs mätning.

LÄS MER: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Billigare än Willys

Willys har i flera undersökningar pekats ut som Sveriges billigaste matkedja. Men i slutet av januari fick kedjan se sig besegrad av Lidl.

Enligt en undersökning från Pensionärernas riksorganisation, PRO, har Lidl den billigaste matkassen.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Bilägare varnas – viktig del av bilen försvinner 

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen