26 december 2025

Plötsligt utspel från Zelenskyj – “Vi har bevis”

2025 04 17

Volodymyr Zelenskyj säger sig ha nya bevis för kinesisk inblandning.

Sedan det fullskaliga kriget i Ukraina utbröt har Kinas roll i det hela ifrågasatts.

Utåt har landet förhållit sig neutralt till stridigheterna – men Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger sig nu ha bevis för kinesisk inblandning i kriget.

Det rapporterar Reuters.

“Har bevis”

Ukraina har underrättelser som visar att Kina levererar artilleri och krut till Ryssland.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskiy på torsdagen.

– Vi tror att kinesiska företrädare är inblandade i tillverkningen av vissa vapen på Rysslands territorium, säger den ukrainske presidenten.

“Arbetar tillsammans”

Zelenskyj fortsätter.

– Vi har redan fakta om Kinas och Rysslands arbete med att stärka sina försvarsmöjligheter.

Anklagelsen kommer sannolikt att försämra relationen mellan Kyiv och Peking, som redan är ansträngd efter att Ukraina offentliggjort att man tillfångatagit kinesiska medborgare som stridit för Ryssland.

Kina har hittills försökt att utåt upprätthålla en neutralitet i det treåriga krig som utlöstes av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Och Nordkorea

Som bekant stödjer Nordkorea Rysslands krig öppet och tydligt.

Ukrainska militära befälhavare och underrättelsetjänster fortsätter att indikera att nordkoreanska styrkor har förnyat sin träning och taktik på slagfältet efter sitt deltagande i Rysslands krig. 

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Bättre förberedda

En ukrainsk regementschef som strider i Kursk Oblast har sagt till Reuters att ytterligare 3 000 nordkoreanska styrkor som anlände till Kursk Oblast i mitten av februari 2025 var bättre förberedda och mer ”anpassade till modern strid” än de första styrkorna.

– GUR:s talesman Andriy Chernyak uppgav den 15 april att nordkoreanska styrkor har ändrat taktik från att genomföra anfall i stora grupper till att anfalla i grupper om en eller två personer, och har lärt sig drönare och elektronisk krigföring.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen