31 aug 26

Plötsligt besked gällande elbilar – “Är redo”

2024 05 04

En ny analys pekar på att elbilsmarknaden kommer att gå mycket starkt.

Under den senaste tiden har elbilsmarknaden svalnat rejält.

Samtidigt som insatser pågår för att försöka underlätta ägandet av elbilar genom bland annat utbyggnad av laddstolpar, så har lågkonjunkturen bidragit till lägre intresse.

Nu pekar dock en ny analys på att marknaden är på väg att ta fart igen.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Är redo”

Det är International Energy Agency som i en ny prognos framhåller att marknaden snart kommer att komma igång igen.

– I stället för att avta verkar den globala elbilsrevolutionen vara redo för en ny fas av tillväxt, säger IEA:s vd Fatih Birol enligt DN.

– Vågen av investeringar i batteritillverkning tyder på att försörjningskedjan utvecklas för att möta biltillverkarnas ambitiösa expansionsplaner.

25 procent i Europa

På den kinesiska marknaden väntas 45 procent av alla nya bilar vara elbilar.

I Europa är motsvarande siffra 25 procent.

Billigare elbilar och utökade investeringar ser ut att kunna bidra till fortsatt tillväxt under året.

Stark från Kina

Kinesiska elbilar har tagit sig in på flera marknader och märken som BYD och NIO har med låga priser lyckats sätta rejäl press på konkurrenterna.

– Kinas elbilsindustri kommer bara att gå från klarhet till klarhet som helhet, men det är inte alla aktörer som idag kommer att se mållinjen, säger analytikern Mark Rainford enligt CNN.

Pågående priskrig

Det pågående priskriget har slagit mot ledande aktörer som Tesla, men kan innebära positiva nyheter för konsumenter.

– Priskriget kommer sannolikt att fortsätta en bit in på året, även om det är svårt att föreställa sig att priserna kan sjunka mycket mer än de redan har gjort, fortsätter Rainford.

– De kommer att behöva djupa fickor och smart marknadsföring för att ta tillräckligt med affärer.

Elbilsjätten Tesla har under den senaste tiden kapat jobb och genomfört kostnadsbesparingar.

Detta som ett resultat av den utökade konkurrensen och pressade situationen på marknaden.

Foto: My Energy

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen


9 okt 2026

EXPERTER: Sluta använda Google som sökmotor

2026 10 09

Google håller på att förändra sin söktjänst.

Detta så att användarna i allt större utsträckning får svar från AI i stället för länkar till andra webbplatser.

Enligt experter kan det nu vara läge att byta sökmotor.

Google gör ändring

När du söker efter något på Google möts du numera ofta av en AI-genererad sammanfattning högst upp bland sökresultaten.

Men Google planerar att ta utvecklingen ett steg längre, rapporterar Mobil.se

Enligt sajten är utvecklingen på väg mot en söktjänst där användaren inte bara får en AI-sammanfattning före länkarna, utan i stället kan få informationen presenterad i AI-form direkt hos Google.

– Den här funktionen, som sammanfattar information och besvarar frågor utan att användaren behöver klicka på några länkar, har lett till ett kraftigt ras i trafiken till publicisters webbplatser och har visat sig innehålla många faktiska fel, skriver PC Mag.

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Förödande inverkan

Förändringen kan få stora konsekvenser för webbplatser som är beroende av att människor hittar deras innehåll via Google.

Lily Ray, vice vd för SEO-strategi och forskning vid den digitala marknadsföringsbyrån Amsive, varnade redan förra året för konsekvenserna av Googles planerade förändringar.

– Det kommer att få en förödande inverkan på internet, sade hon till Technology Magazine.

För den som vill läsa mer utförligt eller kontrollera var uppgifterna kommer ifrån kan det också bli viktigt att kunna hitta och besöka ursprungskällorna.

Bland alternativen för de som vill välja en annan söktjänst finns bland annat Ecosia, DuckDuckGo, Qwant och Startpage. De skiljer sig åt när det gäller bland annat integritet, hur sökresultaten presenteras och vilka funktioner som erbjuds.

Fått kritik tidigare

Det är inte första gången experter uppmanar användare att slopa Google.

Tidigare i år rapporterade svenska Yle om experter som ansåg att européer borde minska sitt beroende av amerikansk teknik. Bland råden fanns att byta webbläsare från Chrome och Firefox till alternativ som Vivaldi och LibreWolf.

Pernille Tranberg, dataetisk rådgivare vid den danska organisationen Dataethics, lyfte då fram både integritetsfrågor och Europas beroende av amerikanska teknikbolag.

– Varför skulle vi inte stödja vår egen teknikindustri som betalar skatt och anställer folk i Europa? Nu med Trump inser många att de stora amerikanska teknikbolagen inte bryr sig om demokrati. Det här är också en politisk säkerhetsfråga, sade hon till Svenska Yle.

Även dataskyddsexperten Elias Aarnio förespråkade ett byte av webbläsare.

– Bort med Chrome och Firefox både i mobilen och på datorn, sade han till kanalen.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen