Plötslig vändning för partiledare – rusar i opinionen

2026 02 12

Opinionsläget är på väg att förändras.

I höst är det riksdagsval och opinionsläget ser ut att bli jämnare i takt med att valet närmar sig.

Samtidigt visar en ny mätning att Ebba Busch och Kristdemokraterna har fått ett rejält lyft.

Går starkt framåt

KD går starkt framåt i den nya februarimätningen från SVT/Verian.

Detta efter en period då partiledaren Ebba Busch stått i centrum på flera sätt.

I mätningen når KD sin högsta notering sedan hösten 2022, uppger kanalen.

Partiet får 5,6 procent av stödet i mätningen, vilket är en stark uppgång jämfört med de 4,3 procent som KD fick i januarimätningen.

Det är ett viktigt styrkebesked för Ebba Busch, efter att partiet hamnade under riksdagsspärren med 3,9 procent i Indikators väljarbarometer för december.

KD har framför allt lockat väljare från andra Tidöpartier, främst M och SD, men även i viss mån från oppositionspartiet C.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för Trump - republikaner röstar emot

Har attackerat andra Tidöpartier

Partiledaren Ebba Busch har varit i ropet den senaste tiden, och har bland annat intervjuats i internationella medier.

Men hon har även gått till angrepp mot andra Tidöpartier, vilket kan vara en delförklaring till att vissa M- och SD-väljare har gått över till KD.

Busch har förebrått M och SD för att de sagt nej till en bred energiöverenskommelse, och sagt att det gör ny kärnkraft i Sverige dyrare.

– Jag tycker att det var kortsiktigt, att det var småsint, sade Busch till kanalen i januari.

Busch har också berömt Magdalena Anderssons (S) samarbetsvilja, och medgett att hon står närmare S nu än tidigare, samtidigt som hon har gett flera kängor till övriga Tidöpartier.

– Jag tycker inte om att bli tagen för given, sade Busch till SvD i slutet av förra året.

KD-källor har till och med uppgett att det inte längre är uteslutet för partiet att bli del av en S-ledd regering i framtiden, har DN rapporterat i början av februari.

– En situation kan uppstå som gör att det är dumt att man har låst fast sig 100 procent vid endast ett alternativ, sade en källa i KD-toppen till tidningen.

Jämnare mellan blocken

Samtidigt visar Verians nya februarimätning att avståndet mellan blocken har minskat till 6,4 procentenheter. Det är den minsta skillnaden sedan februari 2025.

Tidöpartierna får tillsammans 45,9 procent (dock med L under spärren på 2 procent) medan oppositionspartierna S, V, MP och C tillsammans får 52, 3 procent.

– Att en del väljare söker sig till sittande regering i tider av oro och att oppositionen visat splittring i regeringsfrågan är två möjliga förklaringar, säger Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: "Avdankad förlorare" - USA:s justitieminister ursinnig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Nato resp Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Skattebesked till svenska folket: Regeringen och SD överens

2026 08 14

Tidöpartierna är överens om en ny ekonomisk plan.

Det meddelar regeringen och SD i dag, fredag.

Planen omfattar hur finansiering av kommande reformer ska utformas.

Överenskommelsen berör bland annat skattehöjningar. SD och regeringen lovar att två skatter inte kommer att höjas under några omständigheter.

– Framtida reformer ska inte finansieras med höjda skatter på arbete eller sparande, fastslår Tidöpartierna.

Vidare meddelar parterna att man är överens om ytterligare två principer:

- Framtida finansiering av reformer bör inte motverka motståndskraften och konkurrenskraften i den svenska ekonomin.

- Åtgärder som minskar de arbetade timmarna i ekonomin bör också undvikas.

Effektivisera statlig verksamhet

Tidöpartierna är även enats om att tillsätta en slöserikommission, som ska granska myndigheter och andra statliga verksamheter. Målet är att upp till 70 miljarder kronor ska kunna sparas genom att kapa ”onödiga utgifter”, uppger Moderaterna.

– Det kommer vara ett viktigt steg för att kunna möta behoven i välfärden och försvaret samtidigt som vi stärker ekonomin för hårt arbetande svenskar, har finansminister Elisabeth Svantesson (M) tidigare framhållit.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser”

Verksamheter ska avvecklas

Regeringen har gett Åke Nordlander i uppdrag att utreda hur den nya slöserikommissionen ska utformas. Nordlander är tidigare budgetchef i Finansdepartementet och arbetar sedan den 1 september 2025 som generaldirektör vid Exportkreditnämnden.

Han får i uppdrag att:

- kartlägga hur statliga verksamheter och utgifterna för dem har utvecklats under det senaste decenniet,

- lämna förslag på vilka statliga verksamheter och uppgifter som kan avvecklas eller prioriteras ned och hur tilldelningen av medel bör anpassas till förändringarna, och

- lämna förslag på åtgärder som kan bidra till att statliga myndigheter kan fullgöra sina uppgifter mer kostnads­effektivt.

LÄS OCKSÅ: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen