Plötslig ökning av sexbrott i svensk stad

2024 07 20

Polisen ser en oväntat stor ökning av sexbrott i en av Sveriges största städer.

Det handlar om en kraftig ökning som har fått polisen att reagera.

I Göteborg har det på senare tid begåtts dubbelt så många sexbrott per dag jämfört med det statistiska årsgenomsnittet, rapporterar SR.

Att sexbrotten ökar under sommaren är ingenting nytt, men den ökning som har skett i Göteborg i sommar är så stor att polisen nu går ut och varnar.

– De sista veckorna har det varit ganska hög belastning på just den här typen av brott, så vi själva har reagerat, säger Peter Kron, gruppchef på Göteborgspolisens avdelning för grova brott, till radiokanalen.

Siffror som sticker ut

Årssnittet ligger på cirka 1-2 sexualbrottsärenden per dag. Men nu under sommaren ligger snittet istället på 3-4 ärenden per dag, vilket är en dramatisk ökning som får polisen att reagera.

Det är siffror som sticker ut, enligt polisen, som dock inte tror att det finns någon koppling mellan brotten.

Många av de anmälda sexbrotten är kopplade till uteliv och dejting, rapporterar radiokanalen.

Polisen väljer därför att gå ut med en varning.

Träffas på krogen – eller i dejtingapp

I många fall har gärningsman och offer träffats på krogen, på någon fest eller på dejtingappar som Tinder.

Därför varnar polisen för att gå hem med okända män.

– Gå inte med en okänd gubbe hem. Punkt. Är man ett sällskap, lämna inte någon i famnen på någon okänd, säger Peter Kron till radiokanalen.

– Många gånger – och då refererar jag ju oftast till målsägandeförhör – så får mannen ett helt förändrat beteende så fort de kommer in innanför dörren, tillägger han.

Man bör heller inte lita på någon man bara har chattat med, varnar polisen.

Viktigt kontakta polisen

I Sverige anmäldes 24 278 sexualbrott under 2023, enligt Brottsförebyggande rådet, BRÅ.

9 476 av dessa rubricerades som våldtäkt.

Om man har blivit utsatt för våldtäkt eller andra sexuella övergrepp så uppmanas man att ta kontakt med polisen så snart som möjligt. Spår kan finnas kvar i några dygn efter det inträffade, ibland längre, och dessa kan bli viktiga bevis i en rättegång, skriver polisen på sin hemsida.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen