Plötslig förändring för svenska kronan – första gången på tre år

2025 09 16

Sveriges valuta når nivåer som inte setts på flera år.

Den svenska kronan har gjort en remarkabel revansch under 2025.

Nu fortsätter valutan att gå framåt.

Och en plötslig förändring innebär att kronan idag når en nivå gentemot dollarn som inte noterats på över tre år.

– US-dollarn fortsatte att tappa mark igår mot de flesta valutor, men vi noterar framför allt rörelsen för kronan som gick under 9,30 för första gången sedan första kvartalet 2022, framhåller ekonomen Marcus Widén på SEB på måndagsmorgonen.

Positiv prognos

Redan i våras konstaterades det att det är värt att satsa på den svenska kronan.

– Vi har en intressant försvarsindustri och när den växer i Sverige så ger det ringar på vattnet och spridningseffekter till större delar av ekonomin, sade SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist till TV4 i mars.

Prognosen då var att kronan skulle stärkas ytterligare 2,5 procent mot euron, efter att stigit med mer än två procent mot dollarn vid tillfället.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas

Väntas gå under tian

Även nu på hösten är flera experter eniga om att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Prognosen är att en euro, som idag ligger på 10,92 kronor, ska kosta under tian vid årsskiftet.

– Jag tror att vi är bland de som är mer optimistiska kring tillväxten, så det finns en logik i det, sade Amanda Sundström, valutastrateg på SEB, till DN tidigare i september.

Upp till Sveriges konsumenter

Framför allt är förhoppningen att konsumenterna ska få igång konjunkturen. Regeringen har satsat 80 miljarder kronor i höstbudgeten som ska sätta fart på utvecklingen.

– Även om de här åtgärderna inte sjösätts förrän 2026 kan det fortfarande verka via förtroendekanaler så att hushållen känner sig lite tryggare med att det kommer bli bättre framöver, säger Tommy von Brömsen, valutastrateg på Handelsbanken, till samma tidning.

LÄS OCKSÅ: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

Soptunnor ska kontrolleras – många hushåll kan få böter

2025 10 30

Sopsortering har i flera år varit ett återkommande problem i Sverige.

Så sent som förra året påtalade Naturvårdsverket att landets hushåll måste bli bättre på att slänga rätt sopor i rätt sopkärl.

– Det är jätteviktigt att vi blir bättre på att sortera och ökar materialåtervinningen. Sverige riskerar vite från EU eftersom det ser ut som att vi inte kommer att nå målen till 2025, sade Milla Sundström, handläggare på Naturvårdsverket, till SvD förra året.

Problemet då handlade främst om att en tredjedel av av den vanliga soppåsen bestod av matavfall som skulle kunna bli biogas och biogödsel.

Ny metod lanseras

Uppmaningen om att skärpa till sig tycks inte ha hjälpt.

Kommuner runtom i hela Sverige tvingas betala miljoner för felsorterade sopor varje år.

Av det skälet kommer nu en ny metod att testas för att komma åt problemet. Det handlar om en världsunik AI-kamera som ska användas för att kontrollera svenska hushålls soptunnor, rapporterar TV4.

– Det här är en revolutionerande teknik som vi är först i landet med, ja, faktiskt först i världen, säger Jens Söderman, projektledare i Östersunds kommun, till kanalen.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Böter på 300 kronor

Det är just i Östersund som tekniken först ska testas.

En avancerad AI-kamera ska installeras på sopbilen och som ska ge utslag när den märker att det ligger fel sopor i fel avfall.

Bilderna kommer sedan att sparas och kontrolleras av chaufförerna. Det hushåll som blir påkommet blir först tillsagt – men utan bättring väntar böter.

– Böterna ligger på runt 200-300 kronor, säger Jens Söderman.

Varit på gång

Redan i våras meddelade Östersund att det nya AI-systemet var på gång att rullas ut. Kommunen har även sedan tidigare skärpt kontrollen av källsorteringen och tusentals invånare som sorterat fel har åkt på böterna, rapporterade P4 Jämtland i maj.

När den nya AI-modellen lanseras kan fler behöva betala den extra avgiften, eftersom tekniken beskrivs som betydligt effektivare än dagens manuella granskning.

– Det blir automatiskt en tagen bild som hamnar i datorn. Vi ska få in det i systemet inom kort, sade Peter Lindroth, miljöarbetare på Östersunds kommun, till radion vid tillfället.

LÄS MER: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

USA ger plötslig order om kärnvapen

2025 10 30

Natten till torsdagen kommer ett plötsligt besked om kärnvapen från Vita huset.

USA ska inleda test av kärnvapen.

Ordern kommer direkt från president Donald Trump.

Beskedet kommer kort efter att Ryssland genomfört militärövningar och förra veckan testade sin nya kärnreaktordrivna kryssningsmissil Burevestnik.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, meddelar Trump på Truth Social.

Första sedan 1992

USA:s kärnvapentest kommer i så fall att bli det första i världen sedan Nordkorea provsprängde en atombomb 2017.

Senast USA testade en atombomb var 1992.

Enligt Donald Trump har USA “fler kärnvapen än något annat land”, vilket dock inte stämmer enligt internationella uppskattningar. Bland annat uppgav Stockholm International Peace Research i somras att Ryssland har 5 459 kärnstridsspetsar medan USA har 5 177 stycken. 

"Jag hade inget val"

Den amerikanska kärnvapenarsenalen har dock av flera instanser bedömts som överlägsna i modernitet.

USA har fler kärnvapen än något annat land. Detta åstadkoms, inklusive en fullständig uppdatering och renovering av befintliga vapen, under min första mandatperiod, framhäver Donald Trump och tillägger:

– På grund av den enorma destruktiva kraften HATADE jag att göra det, men hade inget val! Ryssland är tvåa, och Kina är en avlägsen trea, men kommer att vara det jämnt inom fem år.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Inför mötet med diktatorn

Donald Trumps besked kom precis inför presidentens första möte med Kinas diktator Xi Jinping på sex år. 

Den amerikanska presidenten vägrade svara på några frågor om hans order om att USA ska börja testa kärnvapen.

LÄS MER: EU-minister hotar: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: G. Altmann

Text: Redaktionen