Öppnar för att personer som spelar hög musik kan förlora körkortet

2023 08 26

En polischef i Värmland önskar nu hårdare tag mot hög musik i bilar.

Under den senaste tiden har polisen i Värmland fått handskas med många fall av hög musik från fordon.

I flera av fallen har böter utdelats, men den höga volymen från fordonen tycks vara ett återkommande problem i såväl Värmland som andra delar av landet.

Nu vill Carola Skanse, tillförordnad lokalpolisområdeschef i Arvika, se större konsekvenser.

Det rapporterar Nya-Wermlands-Tidningen.

Kan förlora körkortet

Bland annat menar hon att bötesbeloppet på 1 000 kronor som finns idag bör höjas, men nämner inget föreslaget belopp.

Dessutom anser Skanse att förarna ska kunna få körkortet indraget i samband med hög musik i bilen.

– Inom andra brott med böter kan Transportstyrelsen kopplas in. Om du fått fem böter inom två månader kanske man kan titta över körkorten. Jag tycker att även det här ska ingå där, säger hon till NWT.

Tidigare i veckan

Tidigare denna vecka framhöll polisen i Värmlands län att det rådde stora problem vad gäller fordon med högt spelande musik.

– Flertal klagomål på högt spelande fordon i Kil, Forshaga, Karlstad, Eda, Charlottenberg, Säffle, Arvika, Munkfors och Sunne. Även böter utfärdade för denna förseelse i vissa fall, förklarar polisen via sin webbsida.

Bilar och A-traktorer

Polisen understryker att såväl bilar som A-traktorer är inblandade och att det rör sig om ett återkommande problem i bland annat Örebro.

– Det sker överallt, på varenda liten småort. Det är likadant i Värmland, folk är förbannade, säger polisens presstalesperson Lars Hedelin till Aftonbladet.

Uppstått bråk

Tidigare har det uppstått bråk i bland annat Karlskoga, som ligger i de östra delarna av Värmland, på grund av fenomenet.

Lars Hedelin beskriver det som “sinnessjuka volymer”.

– Till slut blev vuxet folk förbannade och pratade med ungdomarna. Det blev aldrig handgemäng men en patrull fick medla, sen gick alla åt olika håll, säger han.

Foto: Why Kei

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen