Person hittad död utomhus

2024 03 03

En person har hittats död utomhus, och polisen utreder händelsen som ett brott.

Larmet inkom till polisen vid lunchtid idag.

Den livlösa personen anträffades i Norrköping.

– Polis och ambulans larmades vid 12-tiden till Himmelstalund i Norrköping, rapporterar polisen.

Hittades på camping

Väl på plats kunde det konstateras att personens liv inte gick att rädda.

– En person hade hittats livlös utomhus. Det visade sig att personen var avliden, uppger polisen.

Mannen hittades på en campingplats, uppger Norrköpings Tidningar.

Misstänkt brott

Polisen har startat en förundersökning om dödsfallet.

Brott kan inte uteslutas.

– Polisen har spärrat av platsen för teknisk undersökning och en förundersökning är öppnad rörande vållande till annans död för att vidare utreda vad som inträffat, meddelar polisen på sin hemsida.

Undersöker orsaker

Det är dock oklart i nuläget om det verkligen rör sig om ett brott.

Andra förklaringar är också tänkbara.

– Det är mycket som tyder på att det finns naturliga orsaker som ligger bakom dödsfallet, men vi har tekniker på plats som undersöker det nu, säger Johnny Gustavsson, presstalesperson vid polisregion Öst, enligt Aftonbladet.

Misstänkt mord i helgen

Det har varit ett hektiskt dygn för polisen i Norrköping.

Även igår anträffades en person avliden, då i stadsdelen Klockaretorpet.

Mannen anträffades död i sin bostad, och polisen utreder den händelsen som mord alternativt dråp.

Mannen uppvisade yttre skador och är känd av polisen sedan tidigare, uppger SVT.

Flera bilar i krock

Även i övriga Östergötland har polis och räddningstjänst haft att göra under dagen.

Strax före klockan 15 inkom bland annat ett larm om en trafikolycka i Linköping.

Olyckan inträffade på Kallerstadsleden, och flera fordon var inblandade, rapporterar Corren.

En av bilarna ska ha hamnat i diket.

Inbrott – tog sig in genom fönster

Tidigare under dagen inträffade också ett inbrott i Vidingsjö i Linköping.

– Genom att krossa en ruta har tjuven tagit sig in. Det är ännu oklart vad som tillgripits, uppger polisen, som nu utreder händelsen.

– Platsen är avspärrad för teknisk undersökning. Polisen knackar dörr för att få in vittnesuppgifter, meddelar polisen på sin hemsida.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen