Person hittad död på balkong

2023 10 21

En kvinna har anträffats död på en balkong i Trollhättan.

Huset som balkongen tillhör är ett flerfamiljshus.

Det var en granne som tidigare idag upptäckte att en livlös person låg på balkongen och larmade därefter polisen, rapporterar Aftonbladet.

Legat död länge

Väl på plats kunde polisen konstatera att kvinnan legat på balkongen under lång tid.

De första misstankarna om ett hjärtstopp förkastades därför av den anledningen.

– Vi uppskattar att kroppen har legat där flera veckor, säger polisen presstalesperson i region väst Thomas Fuxborg till tidningen.

Dörren låst inifrån

Personen som hittats död är en äldre kvinna.

Enligt Aftonbladet är hon över 90 år gammal.

När polisen undersökte omständigheterna på balkongen och dödsfallet upptäckte man en faktor som kan ha särskild betydelse för utredningen.

Balkongdörren var nämligen låst inifrån – vilket tyder på att en person kan ha låst ute den äldre kvinnan.

– Vi har därför inlett en förundersökning gällande mord alternativt dråp, säger presstalespersonen.

Den rättsmedicinska undersökningen ska nu göras och polisen vill inte ge fler kommentarer i ärendet förrän resultatet därifrån kommit.

Andra på två dagar

Kvällens nyhet om dödsfallet i Trollhättan är det andra misstänkta mordet i Västsverige som polisen gått ut med information om bara idag.

Det andra fallet gäller en person som igår, torsdag, hittades död i en bostad i halländska Laholm.

– En person anträffades avliden, informerar polisen på sin hemsida.

Inväntar svar

Omständigheterna är sådana att de behöver utredas ytterligare och en förundersökning mord har har därför inletts.

– Brott i dagsläget kan inte uteslutas, framhåller polisen.

Till dess att Rättsmedicinalverket gett sitt utlåtande kvarstår brottsrubriceringen.

– Att man har brottsrubriceringen mord handlar om att man inte riktigt vet vad det är som har hänt, säger Thomas Fuxborg i en kommentar till Göteborgs-Posten.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


Allt fler bilister drabbas av samma problem – bilarna förstörs

2023 12 04

Mekaniker uppmärksammar nu ett växande problem för bilister.

Under den senaste tiden har det varit mycket kallt i Sverige och många håller sig inomhus i den mån det är möjligt.

Samtidigt är det många som uppskattar att de har en bil att ta sig till jobbet med, men nu drabbas allt fler bilister av samma problem.

Problemet gör gällande obehagliga upptäckter under motorhuven, där råttor och möss flyttar in i allt högre grad.

Det rapporterar SVT.

“Klart de drivs”

Mössen och råttorna bosätter sig i motorutrymmet på bilarna och ställer till med problem.

Det är någonting som har blivit allt vanligare, förklarar bilmekanikern Fredrik, som SVT har pratat med.

– Min uppfattning är att de här problemen eskalerat. Klart de trivs här. Här har de ju en varm lägenhet de kan möblera, säger han.

Orsakar problem

Gnagarna orsakar problem för bilister, då de härjar runt i fordonet.

Det är någonting som Fredrik själv vittnar om när bilar har kommit in till hans verkstad.

– Det hade blivit kortslutning. När vi lyfte på huven förstod vi varför.

Kostsamma skador

Försäkringsbolaget Folksam understryker vikten av att hålla koll så att inga omfattande skador orsakas på bilarna.

– Eftersom råttor behöver gnaga för att tänderna inte ska bli för långa äter de gärna på inredning i bilkupén och kablar i motorutrymmet om de tagit sig. Det kan orsaka stora skador och kostsamma reparationer, framhåller Folksam.

Ger tips

Det finns några saker man kan göra för att hålla gnagare borta från bilen, bland annat skaffa en elektrisk råttskrämma som sänder ut ett högfrekvent ljud för att hålla råttorna borta.

– Du bör också se till att du har rent och städat i och runt bilen för att inte locka till sig gnagare. Ett annat tips är att flytta bilen varje dag för att störa råttorna, förklarar Folksam.

– En bil som står still under längre tid blir ett lätt villebråd i ett område där det finns råttor och möss.

Foto: M. Teirlinck

Text: Redaktionen


Flera telefonsamtal kan förbjudas – ”Hårresande granskning”

2023 12 04

Telefonförsäljning av krediter är i dag ett vanligt fenomen i Sverige.

Ihärdiga försäljare från diverse kreditbolag fortsätter att kontakta potentiella kunder via telefon.

Men nu kan samtalen få ett abrupt slut.  

Konsumentverket anser att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter bör införas med omedelbar verkan.

I ett remissvar till utredningen "Ett förstärkt konsumentskydd mot riskfylld kreditgivning och överskuldsättning" konstaterar myndigheten att telefonförsäljning av krediter skapar betydande problem på kreditmarknaden och därför bör förbjudas.

– Det har vi fog för, vill jag påstå. Resultatet av vår granskning var minst sagt hårresande, framhåller Konsumentombudsmannen, KO, Cecilia Tisell.

Stress och uteblivna förklaringar

Cecilia Tisell pekar ut flera faktorer som talar för att ett förbud bör införas.

– Till exempel använder sig kreditförmedlare av flera marknadsföringsåtgärder som är svartlistade enligt marknadsföringslagen, de efterlever inte skriftlighetskravet och stressar konsumenter att så snabbt som möjligt signera kreditavtal.

Tisell tillägger att det även är vanligt förekommande att konsumenter inte får tillräckligt med information i säljsamtalen. Viktiga förklaringar, som krävs för att kunna fatta ett genomtänkt beslut, utelämnas i kommunikationen mellan säljare och kund.

– Av material som Konsumentverket har granskat framgår tydligt att konsumenter har svårt att förstå innebörden av krediterna som marknadsförs, konstaterar KO.

Accepterar inte ett nej

Konsumentverkets granskning visar dessutom att flera kreditförmedlare inte accepterar ett nej från konsumenter.

Flera anmälningar visar samma sak:

- Företagen fortsätter att kontakta konsumenter, trots att de sagt nej och bett om att inte bli kontaktade igen.

- Kreditförmedlare tar fram en kreditupplysning på konsumenten, trots att denne klart och tydligt sagt nej.

Hänvisar till tidigare förbud

År 2018 infördes ett förbud mot telefonförsäljning av premiepensionsprodukter.

Konsumentombudsmannen Cecilia Tissel anser att förbudet har resulterat i att marknadsföring av premiepensionsprodukter i stort sett har blivit kvitt sina problem.

– Detta talar starkt för att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter kan vara ett effektivt sätt att minska problemen även på konsumentkreditmarknaden.

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen