Person hittad död på balkong

2023 10 21

En kvinna har anträffats död på en balkong i Trollhättan.

Huset som balkongen tillhör är ett flerfamiljshus.

Det var en granne som tidigare idag upptäckte att en livlös person låg på balkongen och larmade därefter polisen, rapporterar Aftonbladet.

Legat död länge

Väl på plats kunde polisen konstatera att kvinnan legat på balkongen under lång tid.

De första misstankarna om ett hjärtstopp förkastades därför av den anledningen.

– Vi uppskattar att kroppen har legat där flera veckor, säger polisen presstalesperson i region väst Thomas Fuxborg till tidningen.

Dörren låst inifrån

Personen som hittats död är en äldre kvinna.

Enligt Aftonbladet är hon över 90 år gammal.

När polisen undersökte omständigheterna på balkongen och dödsfallet upptäckte man en faktor som kan ha särskild betydelse för utredningen.

Balkongdörren var nämligen låst inifrån – vilket tyder på att en person kan ha låst ute den äldre kvinnan.

– Vi har därför inlett en förundersökning gällande mord alternativt dråp, säger presstalespersonen.

Den rättsmedicinska undersökningen ska nu göras och polisen vill inte ge fler kommentarer i ärendet förrän resultatet därifrån kommit.

Andra på två dagar

Kvällens nyhet om dödsfallet i Trollhättan är det andra misstänkta mordet i Västsverige som polisen gått ut med information om bara idag.

Det andra fallet gäller en person som igår, torsdag, hittades död i en bostad i halländska Laholm.

– En person anträffades avliden, informerar polisen på sin hemsida.

Inväntar svar

Omständigheterna är sådana att de behöver utredas ytterligare och en förundersökning mord har har därför inletts.

– Brott i dagsläget kan inte uteslutas, framhåller polisen.

Till dess att Rättsmedicinalverket gett sitt utlåtande kvarstår brottsrubriceringen.

– Att man har brottsrubriceringen mord handlar om att man inte riktigt vet vad det är som har hänt, säger Thomas Fuxborg i en kommentar till Göteborgs-Posten.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 23

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen