20 maj 2026

Person hittad död nära polisstation

2023 11 03

En avliden person har anträffats i Jönköping.

Polisen meddelar att personen har hittats utomhus.

Mitt i centrum

Det var vid 14-tiden som polisen fick larmet.

Privatpersoner hade upptäckt en död person i Munksjön, en mindre sjö som är belägen mitt i Jönköping omringad av bland annat en park, bostadsområden och affärer.

Till och med stadens polisstation ligger precis vid vattnet vid norra delen av sjön, nära Munksjöbron.

Det framgår än så länge inte i polisens uppgifter exakt var i Munksjön som privatpersonerna upptäckte den livlösa kroppen.

– Arbete pågår med att bärga kroppen, informationsinhämtning och att säkra platsen, framhåller polisen på sin hemsida.

Mycket fåordiga

I skrivande stund är polisen mycket fåordig om händelsen.

Det beror framför allt på att man inte har en klar uppfattning om händelseförlopp eller dödsorsak.

– Just nu finns inget rättsläge, betonar polisen.

– Ingen mer uppgift kan lämnas i nuläget.

Oklart om brott begåtts

Polisen har hittills uttalat sig mycket sparsamt även i andra medier än sin egen händelsenotis.

Till Aftonbladet säger myndighetens pressavdelning att personen i skrivande stund inte är identifierad.

– I nuläget går det inte att säga om det ligger ett brott bakom det som skett, säger kommunikationsansvarig Marcus Anefur hos polisen.

Tidningen skriver också att ett stort område omkring platsen där upptäckten gjordes av spärrats av.

"Uppdaterar med ny information"

Tills vidare ber polisen om tålamod.

Man kommer att lämna fler uppgifter när det finns möjlighet.

– Notisen uppdateras om ny information kan lämnas, framhäver polisen i den rapport som hittills publicerats.

Fullt av människor

Området runt Munksjön, där kroppen påträffats, är ofta fullt av människor.

Det är ett populärt tillhåll för fågelskådare, fiskare och motionärer.

– Så du kommer förmodligen att träffa andra människor när du utforskar det, beskriver appen All Trail området.

Munksjöpromenaden som går runt sjön är cirka 5,5 kilometer lång.

Uppdatering: var försvunnen 25-åring

På fredagskvällen har polisen gått ut med ny information.

Den avlidne är en man i 25-årsåldern som sedan en kort tid har varit saknad av anhöriga, framhåller polisen.

Ärendet handläggs fortsättningsvis av polis för att fastställa dödsorsak och kunna utesluta att brott ligger bakom. 

Polisen har inlett en förundersökning om vållande till annans död.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen