Person har klämts till döds i olycka

2023 11 23

Av okänd anledning har en person blivit fastklämd under ett träd i Västmanland.

Olyckan har inträffat i Stor som ligger i Lindesbergs kommun mellan Örebro och Filipstad.

Ambulanshelikopter larmad

– Mycket är än så länge oklart, rapporterar SR P4.

Räddningstjänsten, ambulanshelikopter och även två ambulanser skall vara på väg till platsen.

Larmet kom en stund efter klockan 14 på torsdagseftermiddagen uppger SR.

Arbetsplatsolycka

Polismyndigheten i Polisregion Bergslagen kunde senare informera om att offret har förlorat livet.

–  En arbetsplatsolycka har inträffat i Lindesbergs kommun, framhåller polisen.

– SOS-alarm meddelade vid klockan 14.15 att de skickar resurser till en adress i Lindesbergs kommun med anledning av en olycka.

– Olyckan består i en klämolycka, till följd av de skador som uppstått i samband med olyckan har en man avlidit, meddelar polisen.

Förundersökning inleds

Med anledning av den allvarliga olyckan har polisen beslutat att inleda en förundersökning.

– Diverse utredningsåtgärder har vidtagits och kommer vidtas. En förundersökning är inledd och behandlar arbetsplatsolycka och omständigheterna kring vad som inträffat, framhåller polisen.

Dödsolyckan skedde i samband med trädavverkning, uppger SR Örebro.

– Mannen avled på platsen och anhöriga är underrättade, rapporterar radiokanalen

Vaken och kontaktbar

Så sent som i går onsdag inträffade ytterligare en olycka i Svealand där en man hade blivit fastklämd.

Då handlade det om en man som klämts fast under schaktmassa vid en bergtäkt väster om Uppsala.

– Det är hög risk för ras men vi har säkrat personen så att han inte ska ramla längre ned i rasmassorna, uppgav Roger Sverndal till Uppsala Nya Tidning.

När räddningstjänsten anlände var mannen vaken och kontaktbar.  

Två timmar

Efter två timmars insats lyckades man få loss offret som transporterades iväg med ambulans.

Foto: Hangsna https://sv.wikipedia.org/wiki/Polishelikopter#/media/Fil:Polishelikopter_Bel_429.jpg

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen