Person har hittats död

2023 07 09

Ytterligare en person har anträffats avliden i vattnet.

I fredags fick polisen larm om att två personer ramlat i vattnet norr om Linsell i Härjedalen.

En stor sökinsats inleddes kort därefter och på fredagskvällen anträffades en man i 60-årsåldern avliden.

Polisen har under helgen fortsatt leta efter den andra personen som föll i vattnet.

– Vi har sökt under natten men inte hittat honom, så sökandet kommer att fortsätta nu under dagen, sade polisens presstalesperson Marie Andersson till SVT på lördagen.

Under söndagskvällen har en man i 45-årsåldern hittats död av polisens dykgrupp.

Anhöriga har underrättats.

Var ute och fiskade

De båda männen ska ha fallit i vattnet efter att ha varit ute och fiskat på fredagen.

Närmare bestämt ägde den tragiska händelsen rum i Över-Ransjön.

– De inblandade männen ska ha hamnat i vattnet i samband med att de fiskade, framhåller polisen via sin webbsida.

Ingen av männen är hemmahörande i länet men det finns inga uppgifter om var de kommer ifrån.

Ingen misstanke

Sökinsatsen efter den andra mannen har pågått under hela helgen och han hittades sent på söndagen.

Båda männens anhöriga har underrättats.

Polisen har inte upprättat någon misstanke om brott.

De har inte gått ut med några andra uppgifter angående situationens omständigheter.

Olycka i Tanum

Även i Tanum, närmare bestämt i Grebbestad, har en drunkningsolycka ägt rum.

En man ramlade i vattnet under natten och fördes med ambulanshelikopter till sjukhus därefter.

På söndagskvällen har polisen meddelat att personen avlidit av sina skador.

Norsk medborgare

Det rör sig om en man i 50-årsåldern som av oklara skäl föll i vattnet under natten.

Polisen har inte upprättat någon misstanke om brott, utan det tycks röra sig om en tragisk olycka.

Under kvällen avled han på grund av skadorna.

– Mannen är norsk medborgare och anhöriga är underrättade, förklarar polisen.

– Polisen bedriver nu en dödsfallsutredning. 

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen