Person har fastnat i djupt dike – stor räddningsaktion

2023 12 01

Ett stort räddningspådrag har aktiverats för att undsätta en person som har fastnat.

Det handlar om en olycka som har inträffat i närheten av Ulricehamn som ligger i södra Västergötland mellan Borås och Jönköping.

Tappade herraväldet

Händelsen inleddes med att personen var ute och körde med sin bil på riksväg 46.

Plötsligt tappade föraren herraväldet över fordonet.

– En personbil ska enligt SOS ha kört av vägen och voltat på riksväg 46 vid Långäckra.

Det uppger polisen.

Sitter fast

Efter den våldsamma luftfärden landade bilen i ett djupt dike och fordonet har nu fastnat, uppger GP.

Larmet om bilolyckan nådde SOS Alarm strax före klockan 16.20 på fredagseftermiddagen.

Enligt uppgifter från platsen har föraren inte lyckats ta sig ur bilen utan sitter fortfarande fast i diket.

Diket en bit från vägen

Såvitt känt ska det inte finnas några passagerare som har skadats.

– Troligen en ensam förare i bilen. Oklart skadeläge, klargör polisen.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till olycksplatsen. 

– En person är kvar i bilen, framhåller Andreas Persson vid räddningstjänsten.

Diket ska ligga en bit bort från vägen.

Står på hjulen

– Bilen har hamnat på en åker men ska stå på hjulen, förklarar polisen.

Fem enheter är på väg till till platsen för att försöka få loss mannen ur diket.

Olyckan har lett till stora störningar i trafiken och det är helt stopp i båda körriktningarna.

– Fortsatt arbete på platsen, uppger polisen.

Misstänker brottslighet

Polisen rapporterar att man arbetar för att rädda offret.

– Föraren ska avföras med ambulans till Södra Älvsborgs Sjukhus, betonar polisen.

Olycksbilen kommer att tas i beslag för närmare undersökning och man har även tillkallat bärgningsservice. 

Det finns misstankar om att brottslighet kan ha ägt rum kopplat till olyckshändelsen.

Provtagning ske ske på sjukhuset

–  Misstanke om rattfylleri, förklarar polisen. Provtagning av föraren kommer att äga när denne transporterats till sjukhuset.

Polisen väntas upprätta en anmälan om vårdslöshet i trafik.

Arkivfoto: Räddningstjänsten Kristianstad FB

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen