Person har fallit överbord från färja

2023 10 19

En person har fallit överbord från färjan Tycho Brahe i Öresund.

Färjelinjen går mellan danska Helsingör och svenska Helsingborg.

Fallet uppges ha skett på den danska sidan av Öresund.

Det rapporterar danska TV2.

Stor insats – Sverige deltar 

En stor räddningsinsats pågår.

Den svenska sjö- och flygräddningscentralen, JRCC, bistår den danska räddningspersonalen i sökinsatsen.

Vid 15-tiden har personen fortfarande inte hittats.

– Båten var på väg från Dammark till Sverige när den helt plötsligt vänder och börjar leta.

– Vi hoppas att vi hittar personen ganska snart för det är inte så varmt i vattnet.

Det säger Anders Lännholm, räddningsledare vid JRCC, till Aftonbladet.

"Det är bråttom" 

I en kommentar till Expressen uppger räddningsledaren att det är bråttom att hitta personen.  

Det blåser 30 knop, är 12 grader i vattnet och är ganska strömt. Personen som hamnat i vattnet kommer röra på sig ganska mycket, säger Anders Lännholm till tidningen. 

Helikoptrar i luften

Danmark har skickat ut två helikoptrar som söker efter personen.

Sverige bistår med två båtar.

Det bekräftar sjö- och flygräddningscentralen.

– Vi från svensk sida har bistått med två sjögående resurser som utgår från Helsingör och Råå, säger Tobias Nicander, sjöräddningsledare på JRCC, till SVT.

Vid 16-tiden uppger Kustbevakningen att Sverige även kommer att bistå med ett fartyg från Malmö. 

Fartyget beräknas anlända till platsen vid 17.30-tiden, uppger SVT. 

Fortsätter åka som planerat

Öresundslinjens övriga färjor på sträckan kommer fortsätta att köra som planerat, eftersom det finns många båtar i området som hjälper till i räddningsinsatsen.

Det uppger Jesper Maack, kommunikationschef på färjelinjen, till DR Nyheter.

Oklara omständigheter

Det är i nuläget inte fastställt vad som gjort att personen fallit överbord.  

Texten uppdateras…

Arkivfoto: TS Eriksson

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen