Person har fallit genom fönster

2024 04 10

En man har fallit från en bostad.

På fredagskvällen kommer uppgifter om att en man skadats efter ett fall.

Personen föll från ett fönster i sin bostad i centrala Sundbyberg i Stockholmsområdet.

Polisen har upprättat misstankar om mordförsök.

Det rapporterar SVT.

Platsen avspärrad

Polisen arbetar just nu med att bland annat hålla förhör på platsen.

Det är oklart exakt vad det är som har hänt och hur mannen kan ha fallit.

Brottsplatsen är avspärrad och polisen kommer att fortsätta arbeta med situationen under fredagskvällen.

Mannen som föll har förts till sjukhus med oklara skador, det är oklart från vilken höjd han föll.

Det finns inga uppgifter om att någon person har gripits i samband med händelsen.

“Oklara omständigheter”

Polisen meddelar att man inte har en samlad bild av händelsen ännu.

– Det ska sägas att det fortfarande är oklara omständigheter kring det hela. Ett par personer som var i närheten där personen föll har vi inlett förhör med, säger Stockholmspolisens presstalesperson Anders Bryngelsson.

Hektisk dag

Det har varit en hektisk dag för polisen på flera olika håll runt om i landet.

I Malmö har ett stort bråk utbrutit under fredagskvällen.

– Polis är på plats efter ett bråk på Närkesgatan i Malmö. Enligt uppgift ska mellan 10-15 personer ha bråkat och eventuellt slagits på platsen, meddelar polisen angående händelsen.

– Två målsägande har blivit misshandlade och är förda till sjukhus. Tre personer är gripna misstänkta för grov misshandel. 

Allvarlig händelse

Samtidigt har man arbetat med en allvarlig händelse som har ägt rum på en anstalt.

– Under eftermiddagen kontaktades polisen gällande ett bråk mellan två intagna på en anstalt i Härnösand. En man fick föras med ambulans till sjukvård, förklarar polisen via sin webbsida.

– En man i 35-årsåldern har hämtats till förhör som misstänkt i ärendet. Därefter har åklagare beslutat att anhålla honom. Brottsrubriceringen gäller mordförsök. Det finns i nuläget inga ytterligare uppgifter att lämna i ärendet, som leds av åklagare. 

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: TV4 anklagar SVT – ”härmar vårt program”

2025 06 02

– Det låter skamlöst likt vårt program ”Efter fem”.

Det skriver TV4:s vd Mathias Berg och kanalens programdirektör Viveka Hansson i Dagens Nyheter.

Programmet som TV4-cheferna syftar på är SVT:s nya ”förkvällsprojekt” som från och med januari 2026 kommer att sändas live klockan 16.00-19.30 varje vardag och klockan 18.15-19.30 varje lördag.

– Den nya förkvällen kommer att få en huvudstudio i Stockholm men minst hälften av innehållet kommer från övriga programorter. Nyheter från SVT:s lokala redaktioner kommer att vara ett viktigt och självklart innehåll, med Sverige idag som en central utgångspunkt, skriver SVT om programmet.

”Är väldigt mycket TV4”

Enligt TV4 är den nya satsningen en direkt kopia av deras eget program "Efter fem", som sänds varje vardag mellan 17.00 och 19.00. Likt SVT:s ”förkvällsprojekt” fokuserar ”Efter fem” på dagens viktigaste nyheter kombinerat med lokala inslag.

– Den här mixen är väldigt mycket TV4, vi brukar prata om att vi vill vara Sveriges bästa sällskap, och vikten av att tittaren vet att det alltid finns någon hemma i TV4 Play. Uttryck som vi ser går igen i beskrivning av SVT:s nya förkvällssatsning, skriver Mathias Berg och Viveka Hansson i DN.

– Vi har en öppen dialog och samarbetar väl i många frågor. Men tanken från vår sida var nog inte att de skulle försöka göra det vi gör.

Samma sändningstid

TV4-cheferna påpekar också att SVT:s ”förkvällsprojekt” sänds samtidigt som ”Efter fem”.

Enligt Berg och Hansson strider den nya satsningen mot public service-uppdraget. De ifrågasätter varför SVT, som finansieras av skattemedel, väljer att konkurrera med ett redan etablerat kommersiellt program i stället för att erbjuda unikt innehåll.

TV4-cheferna anser att SVT borde värna om mångfald i medielandskapet och inte använda sina resurser för att efterlikna kommersiella format.

SVT har inte svarat på kritiken.

Text: Redaktionen


Skarp uppmaning till alla som köper jordgubbar – tänk på två saker

2025 06 02

Jordgubbssäsongen knackar på dörren.

Men det gäller att vara på sin vakt när man handlar de röda bären.

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Nu ger Jordbruksverket besked om vad som gäller under årets jordgubbssäsong. Och beskedet är tydligt: Kriminella står fortfarande bakom delar av jordgubbsförsäljningen.

Tony Nilssons, enhetschef på växt- och kontrollavdelningen vid Jordbruksverket, berättar att myndigheten kommer testa ett nytt upplägg för att komma åt kriminella försäljare.  

– I år har vi en betydligt tydligare satsning där vi samverkar med andra myndigheter. Det är generellt något positivt att vi gör, säger han till SvD.

– Jag är inte säker på att det kommer att leda till fler kontroller, men jag tänker att chansen är större att kontrollerna träffar rätt. Vi kan också se över fler saker i samband med kontrollen, fortsätter Nilsson.

Uppmanar köpare: Håll koll på två saker

Polisen kommer också kontrollera flera försäljngsstånd och butiker som säljer de röda bären. Under fjolåret gjorde polisen i region Bergslagen stora beslag i samband med insatser mot jordgubbsstånd.

Men myndigheternas brottsbekämpande arbete är inte tillräckligt.

Allmänheten uppmanas också att ta ansvar.

Enligt Jordbruksverket bör kunder vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

  • Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.
  • Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

FAKTA: Insatsen i polisregion Bergslagen 2024

- I Bergslagen gjorde polisen 14 besök på arbetsplatser/försäljngsstånd, vilket renderade i sju arbetsplatsinspektioner som resulterade i olika åtgärder.

- Polisen påträffade ett flertal barn som dels sålde och hanterade kontanter och ett barn som sade sig vara med varje dag vid försäljning.

- Fyra brott mot utlänningslagen anmäldes. En person togs i förvar och avvisades.

- En anmälan om ordningsförläggande på grund av användning av dubbdäck och en anmälan om ringa narkotikabrott upprättades också.

- Kronofogden utmätte sju olika bilar av värden 100 000 kr, 65 000 kr, 50 000 kr, 30 000 kr, 20 000 kr och 10 000 kr. Myndigheten utmätte även en gaffeltruck, 920 kronor i kontanter, guld i oklart värde, en cykel av värde 5 000 kr och två klockor med uppskattat värde 400 000 kr.

Källa: Polisen

Foto:  I. Pauliuchenka

Text: Redaktionen