Person förd till sjukhus i ambulanshelikopter

2024 04 16

En kraftig kollision har skett och en person är förd till sjukhus.

Det är i Pajala kommun som en allvarlig trafikolycka har inträffat sent på tisdagseftermiddagen.

En malmbil och en personbil har kolliderat i Anttis på länsväg 395.

Personbilen åkte i diket i samband med händelsen och föraren klämdes fast.

Det rapporterar SVT.

Förd till sjukhus

Räddningstjänsten har under kvällen tagit sig till platsen och lyckats klippa loss föraren från fordonet.

Personen har nu förts till sjukhus med oklara skador.

– Det kallades på en ambulanshelikopter och personen är förd till sjukvård, säger SOS-operatören till SVT.

Arbetar på platsen

Polisen bekräftar olyckan och arbetar just nu på platsen.

– Polisen får information om en trafikolycka på länsväg 395 i Anttis, Pajala kommun. Enligt tillgängliga uppgifter är en lastbil och en personbil inblandade, meddelar polisen angående olyckan.

– Skadeläget är okänt. Polisen arbetar fortsatt i ärendet. 

Flera olyckor

Flera olyckor har inträffat i trafiken under tisdagseftermiddagen.

Bland annat i Nora utanför Örebro, där en man misstänks ha kört påverkad.

– En bilist har kört igenom ett staket och enligt initiala uppgifter vidare in i ett träd alternativt en stolpe. En person är drabbad men skadeläge okänt.

– Bilisten, en man i 70-årsåldern har lämnat ett positivt utandningsprov. Mannen misstänks därför rattfylleri alternativt grovt rattfylleri. 

– För att utesluta så kallad eftersupning kommer utredningsförfarandet att genomföras med både urinprov samt blodprov enligt ett visst tidsschema.

Även i Stockholm

Även i Stockholm har en trafikolycka inträffat, där en cyklist har blivit påkörd av en buss.

– Cyklist påkörd av buss på Södermalm, framhåller polisen via sin webbsida.

– På Bergsunds Strand/Långholmsgatan har en cyklist blivit påkörd av en buss. De första uppgifterna gör gällande att cyklisten var vaken, personen förs till sjukhus. En anmälan om vållande till kroppsskada kommer att skrivas.

Det är ännu oklart hur allvarligt skadad cyklisten är.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen