I NATT: Person död i olycka – hittad av en slump

2024 02 02

En 55-årig man har omkommit efter en tragisk olycka.

Mannen färdades på sin snöskoter i Lycksele under torsdagskvällen, men ska under sin färd ha varit med om någon form av trafikolycka.

Enligt polisen ska det ha handlat om en singelolycka och inga andra fordon var inblandade.

– Föraren av snöskotern, en man i 55-årsåldern, fördes till sjukhus med ambulans.

Det meddelar RLC-befälet Casey Causevic på polisens hemsida under natten till fredagen.

Polisen informerar också att det var för sent för att rädda mannens liv.

– Där han konstaterades avliden.

Hittades av förbipasserande

Skotern ska ha förts fram på isen när olyckan ägde rum. 

55-åringen ska ha varit ensam och tycks ha upptäckts av en slump när förbipasserande hade vägarna förbi platsen där dödsolyckan hade skett, skriver Västerbotten-Kuriren.

Larmet gick då till polisen som anlände tillsammans med räddningstjänst och ambulans.

En dryg halvtimme senare, omkring 21.30, var insatsen avslutad efter att mannen lastats in i ambulans.

Inleder utredning

Anhöriga till den 55-åriga mannen har underrättats om dödsfallet.

Exakt vad som föranlett olyckan är inte någonting som polisen kan svara på just nu.

Händelsen rubricerades initialt som en trafikolycka med mindre terrängfordon och polisen uppgav då att skotern hade vält.

Svaret på vad som orsakade mannens död får vänta.

– Vi kommer att utreda vidare hur olyckan har kunnat inträffa, säger Casey Causevic till VK.

Snöskotern som mannen färdades på har tagits i beslag för att undersökas.

Dödsolyckor på skoter har ökat

Antalet dödsolyckor med skoter har de senaste åren ökat kraftigt.

Bara häromåret talades det om en fördubbling av folk som omkommer efter att ha kört snöskoter. Detta efter att 11 personer omkommit i skoterolyckor vintern 2020/2021.

– Vi har gått från många skoterolyckor för tio-femton år sedan till ganska få, men nu går vi brant uppåt igen, har Per Olov Wikberg från Snöskoterrådet sagt till SVT tidigare.

– Dagens moderna snöskotrar locka till höga hastigheter, som ofta kan innebär att man kan köra mer än dubbelt så fort som den högsta tillåtna hastigheten som är 70 km/h om inget annat anges.

Arkivfoto: Theo Eilertsen Photography

Text: Redaktionen


JUST NU: Donald Trump tvärvänder om Ukraina

2025 09 23

USA:s president Donald Trump har upprepade gånger framhållit att Ukraina måste underteckna ett avtal och ge upp stora delar av ockuperat territorium till Ryssland för att få slut på kriget.

Nu tvärvänder presidenten.

I ett inlägg på Truth Social skriver han att Ukraina kan befria samtliga ockuperade områden om de får tillräckligt med stöd från Nato och EU.

– Efter att ha satt mig in i och fullt förstått den militära och ekonomiska situationen i Ukraina och Ryssland, och efter att ha sett de ekonomiska problem Ryssland har, tror jag att Ukraina, med stöd av Europeiska unionen, är i en position att VINNA tillbaka hela Ukraina i sin ursprungliga form, skriver Trump.

– Med tid, tålamod och ekonomiskt stöd från Europa och i synnerhet Nato, är en återgång till de ursprungliga gränserna absolut ett alternativ. Varför inte? Ryssland har utkämpat ett målsättningslöst krig i tre och ett halvt år – ett krig som en verklig militärmakt skulle vunnit på mindre än en vecka, fortsätter presidenten.

Hånar Ryssland

Enligt Trump är den ryska befolkningen i storstäderna omedvetna om landets katastrofala ekonomi.

Men när krisen når befolkningen i Moskva och Sankt Petersburg kan Ukraina vinna kriget, menar presidenten.

– Ukraina skulle kunna ta tillbaka hela sitt land. Och vem vet, kanske mer än så!

– Putin och Ryssland har STORA ekonomiska problem, och det är dags för Ukraina att agera. Hur som helst önskar jag båda länderna lycka till.

Trump avslutar sitt inlägg med att meddela att USA kommer fortsätta sälja vapen till Nato, som försvarsalliansen sedan kan leverera till Ukraina.

LÄS MER: Trump ger grönt ljus – jubel i Ukraina

Träffade Zelenskyj

Trumps nya besked kommer efter att han träffat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i New York. Under mötet hyllade Trump sin ukrainske motsvarighet. 

Den amerikanske presidenten beskrev Zelenskyj som en "stor man"

– Han för en otrolig kamp. Vi har stor respekt för det Ukraina gör. Det är ärligt talat fantastiskt, sade Trump. 

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Tyskland går tvärsemot Natoländer – varnar för storkrig

2025 09 23

Flera Natoländer, inklusive USA, har förespråkat att ryska stridsflygplan och drönare som kränker alliansens luftrum ska skjutas ned.

Nu höjer Tyskland ett varningens finger.

Landet intar en helt annan linje och varnar för att ett sådant svar kan leda till ett storkrig mellan Nato och Ryssland, rapporterar AFP.

Budskapet levereras av Tysklands försvarsminister Boris Pistorius, som beskriver de senaste ryska luftrumskränkningar som en ”eskaleringsfälla”. Ministern varnar för att Ryssland försöker dra in Nato i en större konflikt.

Enligt Pistorius bör Natoländerna undvika att svara med våld.

– Vi får inte göra Vladimir Putin den tjänsten, säger han under ett möte med Sveriges försvarsminister Pål Jonson.

”Ingen aggression”

Pistorius framhåller att de ryska kränkningarna av Natos luftrum hittills saknat ”tydlig aggression”. Därför bör Nato undvika att öppna eld, enligt försvarsministern.

– Vi måste vara tydliga med att vi inte tänker låta oss provoceras, säger Pistorius.

Samtidigt understryker han att Nato måste markera mot fortsatta intrång.

– Vi ska visa närvaro och avlyssna. Vi ska noggrant övervaka situationen och eskortera dem ut. Vi måste vara toleranta och tålmodiga, men tydliga med att vi kan göra mer när som helst.

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Sverige öppnar för våld

Statsminister Ulf Kristersson (M) gör en annan bedömning än Pistorius.

Han öppnar för att Sverige kan behöva använda våld för att försvara sitt luftrum.

– Vi ska försvåra vårt luftrum. Det kan ytterst betyda att vi skjuter ner det som kränker vårt luftrum, säger han i SVT:s Aktuellt.

LÄS MER: Tyskland ger USA kalla handen – jättebesked för Europa 

Foto: 

Text: Redaktionen