Pekas ut som Sveriges nästa finansminister

2021 08 30

Fredrik Olovsson (S) från Katrineholm pekas ut som Sveriges nästa finansminister om Magdalena Andersson (S) blir partiledare och i så fall sannolikt även statsminister.

Detta framgår av en rundringning och kartläggning som Expressen har genomfört. 48-årige Fredrik Olovsson valdes till riksdagsledamot 2002 och har därmed redan hunnit sitta i riksdagen i 19 år.

Eskilstuna och Södermanland

Han valdes till ordförande för Socialdemokraterna för Södermanlands partidistrikt våren 2020 och utsågs under hösten samma år till statssekreterare hos Magdalena Andersson på Finansdepartementet varpå han tog tjänstledigt från riksdagen.

Redan 1998 valdes han in i kommunfullmäktige för Socialdemokraterna i Katrineholms kommun och han har även verkat som pressekreterare för SSU och informationsassistent vid Eskilstuna kommun.

Klassisk gråsosse

Som riksdagsledamot tog han 2014 ett stort steg uppåt då han valdes till ordförande för riksdagens finansutskott.

Expressens kartläggning pekar på att Fredrik Olovsson får interna omdömen som ”slitvarg” och ”klassisk gråsosse” vilket innebär tummen upp internt.

ANALYS

Om Fredrik Olovsson inte utses till finansminister så finns det flera alternativ. Om tunga ministrar som Mikael Damberg eller Lena Hallengren vill ha nya utmaningar så kan de bli aktuella som finansminister.

Det kan vara ett sätt att premiera personer som har visst stöd att bli statsminister men som ändå inte blir det och det kan även vara ett sätt att lyfta dem uppåt inför framtida karriärsprång.

Jämlikhet och höjda skatter

Trots beteckningen gråsosse så kan Fredrik Olovsson komma att föra en aningen mer vänsterinriktad finanspolitik än vad vi sett de senaste åren. I en debattartikel om jämställdhet och minskade klyftor som han skrev alldeles nyligen argumenterar han till exempel för att skatter kan behöva höjas framöver.

Foto: Sociademokraterna Södermanland

[yop_poll id="528"]

Här är Sveriges ”sämsta” mobiloperatör – 2,8 miljoner kunder

2025 10 27

Missnöjet mot landets mobiloperatörer ökar bland svenska kunder.

Det visar den senaste kundnöjdhetsundersökningen från Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som fastslår att kundnöjdheten bland privatkunder har minskat kraftigt – från ett kundhetsnöjdhetsbetyg på 68,7 till 66,5.  

Sämst av alla

Störst kundmissnöje orsakar Tre, som har omkring 2,8 miljoner kunder. Mobiloperatören får värdet 61,5 på indexet som mäts mellan 0 och 100 – där betyg över 75 visar på en stark relation mellan företag och kund, medan 60 eller lägre innebär att företaget har stora svårigheter att motivera kunder att stanna kvar.

Högst upp på listan hamnar de små aktörerna Vimla (82,5) och Fello (81,7).

Enligt Johan Parmler, vd på Svenskt Kvalitetsindex, finns det en tydlig förklaring till de små företagens topplaceringar.

Kunderna har skiftat fokus, uppger Parmler – från att endast bry sig om teknisk kvalitet och mobiltäckning till att värdera en helhetsupplevelse som inkluderar allt från priser och abonnemang till personlig kontakt.

– Vi ser att kunderna idag har ett annat beteende än tidigare. Kunderna ser bortom det grundläggande och värdesätter operatörer som är transparenta, flexibla och enkla att ha att göra med. De vill inte känna sig låsta av långa avtal eller betala för tjänster de inte använder, säger Parmler.

LÄS MER: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet av mobiloperatörer bland privatkunder. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Vimla (82,5)
  2. Fello (81,7)
  3. Comviq (75,5)
  4. Halebop (74,1)
  5. Hallon (72,3)
  6. Övriga (67,1)
  7. Telia (66,6)
  8. Branschen (65,8)
  9. Telenor (63,9)
  10. Tele2 (63,3)
  11. Tre (61,5)

Källa: Svenskt Kvalitetsindex

LÄS OCKSÅ: Tung rapportvecka: Techjättarna i fokus 

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


Akut förbud för 4,3 miljoner ryssar – kalabalik i rysk region

2025 10 27

Ett omedelbart köpstopp införs i en rysk region med över fyra miljoner invånare.

Det handlar om Sverdlovskregionen i västra centrala Ryssland.

Regionens omkring 4,3 miljoner invånare förbjuds från att köpa 95-oktanig bensin, rapporterar oberoende Moscow Times.

Köpstopp har införts på samtliga bensinmackar i regionen.

– Vi har någon form av problem med bränsleförsörjningen i vår stad. Jag besökte tre bensinstationer i morse – de har slut på 95-oktanig och G-Drivebensin, säger en invånare i staden Jekaterinburg till tidningen.

En annan stadsbo uppger att bilister förgäves kör runt i cirklar och letar efter bensin. En tredje vittnar om att ambulanser står still på grund av bensinbristen.

Oljeproduktionen stagnerar

Bensinstoppet i Sverdlovsk införs samtidigt som Ukraina fortsätter att attackera ryska oljeraffinaderier.

Sedan början av augusti har ukrainska styrkor regelbundet angripit oljeanläggningar i Ryssland.

Luftattackerna har varit framgångsrika.

Den ryska oljeproduktionen har minskat kraftigt. De senaste veckorna har flera ryska regioner infört ransonering och fryst bränslepriserna.

Samtidigt har Moskva tvingats minska sin egen export av bensin och diesel för att klara av krisen.

LÄS MER: Putins nya taktik i kriget

Larmet: ”På gränsen till kollaps”

BBC:s Rysslandskorrespondent Steve Rosenberg har tidigare rapporterat att ryska medier skriver om att landet ”står på gränsen till en fullständig bränslekris”.  Detta efter att ukrainska drönarattacker slagit ut en stor del av oljeproduktionen.

– Ryssland står på gränsen till en fullskalig bränslekris, och förare rapporterar om kilometerlånga köer vid bensinstationer i de östra delarna av landet. Många väntar i timmar på att tanka – ofta förgäves, uppgav Rosenberg i sitt nyhetsbrev i slutet av augusti.

LÄS OCKSÅ: Amerikanskt stridsflygplan och helikopter har kraschat

Foto: V. Milevskij

Text: Redaktionen