Pekar ut Sveriges Radio – koppling till grova brottsligheten

2023 12 30

På Sveriges Radio finns ett soundtrack med koppling till den grova brottsligheten som skakar Sverige.

Det framhåller kammaråklagare Lisa dos Santos som nu pekar ut public serviceflaggskeppet Sveriges Radio som en källa till musik där den grova gängbrottsligheten förhärligas.

Gängkriminalitet glorifieras

2023 har varit ett mycket våldsamt år i Sverige.

– Året har innehållit de hittills värsta gängkonflikterna i Sveriges historia, framhåller kammaråklagaren i SvD.

Hon lyfter fram att de gängkriminellas livsstil glorifieras genom musikstilen gansterrap.

Kammaråklagaren poängterar att gangsterrapen ogenerat skördar förnyade framgångar trots alla fördömanden mot våldet som skakar Sverige.

Pekar ut Sveriges Radio

– På Sveriges Radios ”Din gata”, ett radioprogram för en yngre publik, kan man lyssna på flera gängkopplade rapartister – ”de senaste snackisarna”, uppger Lisa dos Santos.

Hon framhåller att det sker parallellt som relaterade mediakanaler rapporterar om att gängkrigen lockar rekordmånga ungdomar.

En av Din gatas artister sjunger om att han inte hade bytt livsstil ens om han hade fått några miljoner kronor, berättar kammaråklagaren.

Din Gata är en radiokanal inom Sveriges Radio och den presenteras på följande sätt på SR:s webbsida.

– P3 Din Gata är Sveriges Radios hiphopkanal. I vår kanal hör du den bästa hiphopen just nu.

– Välkommen till din nya favoritkanal P3 Din Gata - där hiphop bor.

På public service-kanalen

Lisa dos Santos reagerar starkt.

– Det är inte svårt att föreställa sig att den unga publiken bokstavstolkar och suktar, betonar hon i SvD och hänvisar till den extrema svenska hösten 2023 med alla mord.

– På public service-radion finns ett soundtrack, understryker kammaråklagaren.

Hon menar att ungdomars intresse för gangsterkulturen i Sverige är ett mycket stort problem.

Sveriges Radio P3

Radionalen Din Gata riktar in sig på den unga målgruppen.

– Lyssna live dygnet runt på P3 Din Gatas hemsida i appen i Sveriges Radio Play, skriver SR.

Din Gata har bland annat en morgonshow som sänds klockan 07-10, en eftermiddagssändning klockan 14-17 och diverse kvällsprogram enligt Sveriges Radios webbsida.

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen


8 april 2026

Populär aktie mot fritt fall – 250 000 svenskar äger den

2026 04 08

En populär aktie kan falla med motsvarande 30-50 procent.

Försvarsaktien Saab, som innehas av drygt 250 000 svenskar, har gått upp kraftigt de senaste åren.

I dagsläget är den värd över 600 kronor.

Men nu varnas det för att aktien kan falla med flera hundra kronor.

Kan falla rejält

Saab-aktien har ökat i värde från 200 till 600 kronor på bara några år.

Men aktien vilar på en ostadig grund och riskerar att falla kraftigt på kort tid, enligt en analys från DI.

Uppgången har drivits på av indexfonder som köper oavsett pris, och enligt tidningen har fonderna köpt utifrån felaktiga data.

Indexleverantörer redovisar free float, alltså andelen akter som är tillgängliga för fri handel, till 69 procent, men enligt tidningen bör siffran ligga på 44 procent.

Det gör att fonder köper mer än de egentligen borde, och priset pressas upp. Aktien har drivits upp av inflöden och om dessa avtar finns det få naturliga köpare.

– Under mars 2026 har indexfonderna fortsatt att öka sitt ägande i Saab. Frågan som övriga aktieägare i Saab bör ställa sig är vilket aktiepris som krävs för att det ska dyka upp eventuella dippköpare – om fondflödena avtar och aktien vänder ned, skriver tidningen i analysen och tillägger:

– Risken är att den nivån är flera hundra kronor ned. 

Flera hundra kronor

Den populära försvarsaktien riskerar nu att rasa i värde, enligt tidningen.

Den kan rasa med flera hundra kronor, eller runt 30-50 procent.

Saab-aktien har ökat i popularitet efter att kriget i Ukraina bröt ut, och har sedan dess tredubblats i värde.

Men nu förutspås aktien alltså rasa eftersom fonderna har köpt utifrån felaktiga data.

Om den populära aktien rasar så kan det påverka många svenska småsparare.

I mars föll Saab-aktien tungt efter en sänkt rekommendation från Bank of America, rapporterar EFN. Och nu finns alltså risken att aktien fortsätter rasa rejält.

Det är också en tidsfråga innan så kallade blankare kastar sig över aktien, rapporterar Börskollen. Det kan också bidra till att aktien faller.

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen