Juridiskt problem pekas ut i regeringens elstöd

2023 01 11

Att regeringen håller fast vid att hemlighålla uppgifter om elstödet är problematiskt.

Det anser Joakim Nergelius, professor i juridik och konstitutionell rätt vid Örebro universitet, rapporterar SVT.

Han pekar specifikt på det faktum att regeringen kör över Lagrådets kritik om att sekretessbelägga personuppgifter för de som ska ta del av elstödet.

– Regeringen har hittills bara anfört allmänna skäl för sekretessen och enligt Lagrådet är det inte skäl nog. Utifrån den kritik som lagts fram skulle jag säga att förslaget är väldigt svagt underbyggt, säger han till tv-kanalen.

Försvarat beslutet

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare försvarat att regeringen håller fast vid beslutet, trots Lagrådets uppmaning om att häva sekretessen.

– De ifrågasätter att inte alla människors elmätare inte ska bli offentlig handling. Vi tittar på det, men jag tycker i grund och botten att det är rimligt att göra på det här sättet, sade statsministern till P1-morgon förra veckan.

Håller fast: "Inte bett om det"

Och idag uttryckte regeringen än en gång att att beslutet ligger fast, då man anser att informationen kan utnyttjas i exempelvis försäljningskampanjer.

– Vanliga Svensson och Karlsson har inte bett om att få sin förbrukning utlämnade till övriga världen. Det är också en viktig svensk tradition, att vi värnar varandras integritet, säger energi- och näringsminister Ebba Busch till SVT.

"Kan underkännas i domstol"

Att trotsa Lagrådet kan dock få komplicerade följder. Inte på grund av själva trotsandet i sig, men däremot hur man motiverar beslutet.

– Man kan inte tvinga regering och riksdag att följa Lagrådet. Men om en lag drivs igenom trots kritik ökar ju sannolikheten för att den kan underkännas i en domstol senare. Den som vill överklaga sekretessen har då väldigt bra argument att luta sig emot, säger Joakim Nergelius.

Dömts ut

Offentlighetsprincipen är en del av tryckfrihetsförordningen som är en av Sveriges grundlagar.

Det innebär att alla i Sverige har rätt att ta del av handlingar som omfattas av principen.

För att förneka allmänheten rätten att ta del av handlingarna krävs att de sekretessbeläggs, vilket alltså regeringen vill göra angående elstödet.

Redan i början av året sågades förslaget av Lagrådet. En av anledningarna är att man gått för fort fram.

– Beredningen håller inte måttet, enligt de höga juristerna, rapporterade Sveriges Radio på nyårsdagen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen