SVERIGE: Pekar ut Annie Lööfs efterträdare – beskrivs som ”rebell”

2022 09 23

Den 2 februari ska Centerpartiet presentera sin nya partiledare.

Och det är inte en helt enkel fråga som ska lösas för partiet som backade nästan två procentenheter i valet för snart två veckor sedan.

– Det kommer att bli väldigt stökigt internt, säger en C-källa till Svenska Dagbladet.

Föreslår “riksdagsrebell”

Men enligt tidningen har flera välprofilerade profiler inom Centerpartiet redan pekat ut sin favorit.

Det handlar om “riksdagsrebellen” Helena Lindahl från Västerbotten.

Hon har de senaste åren agerat näringspolitisk talesperson, men har kanske främst gjort sig känd för att hon var den som hoppade av partiets ståndpunkt och röstade nej till både januariavtalet och Stefan Löfven som statsminister efter valet 2018.

“Kontroversiell” en fördel

Enligt Magnus Thulin, tidigare vice ordförande för C i Malmö, är hennes “kontroversiella” sida snarare en fördel.

– Man kan tolka det som en väldig styrka i en person som följer sin övertygelse fullt ut under en sådan press. Det är sällsynt nuförtiden. Det är viktigt med en partiledare som följer sin övertygelse, säger han till SvD.

“Låser inte fast sig i SD-motstånd”

Även Helena Lundgren, oppositionsråd i Vindeln, och Tim Svanberg, lokalpolitiker för C i Ronneby, stöttar förslaget om Helena Lindahl som ny partiledare.

Den senare menar att Lindahl inte skulle “låsa fast sig i SD-motståndet till varje pris”.

– Idag säger man nej som princip till frågor om SD är involverade. Jag tror att Helena Lindahl skulle kunna landa fler uppgörelser med våra gamla borgerliga kompisar, säger Tim Svanberg.

"Kennedyfavorit" tackade nej

En av förhandsfavoriterna till att ta över efter Annie Lööf var Emil Källström.

Inom partiet talas det ofta om hans “Kennedyutstrålning”, enligt Dagens Nyheter.

Men redan för en vecka sedan stängde Källström den dörren.

– Antingen så är man kandidat, eller så är man inte kandidat och jag är inte kandidat, säger han.

Fått jobb som vd

Anledningen till beslutet är att C-profilen landat ett annat toppjobb.

– Det är så enkelt att jag tillträdde som vd på ett grönt kemibolag för några veckor sen. Läget är inte rätt. Jag kan också konstatera att det finns väldigt många andra duktiga kandidater för partiet. Nästa centerledare kommer vara ett starkt namn, säger Emil Källström till DN.

Foto: Sveriges Riksdag (Helena Lindahl) resp Centerpartiet (Annie Lööf)

Text: Redaktionen


JUST NU: Tre döda på Kanarieöarna

2025 11 09

Flera har dött på en svenskfavorit.

Tre turister har dött och minst femton har skadats när gigantiska vågor slagit in över Kanarieöarna, bland annat stranden i Puerto de la Cruz, ett av Teneriffas mest populära resmål, rapporterar The Mirror.

Kaos på stranden

Havet runt Teneriffa har varit mycket oroligt under lördagen, med kraftiga vindar och höga vågor längs kusten.

Turisterna ska ha tvingats fly för sina liv när enorma vågor närmat sig stränderna.

Tre dödsfall har rapporterats på olika platser efter att personer hamnat i vattnet.

Ett videoklipp från platsen visar hur människor springer mot säkerhet medan vattnet kastar dem mot pirar och klippor.

LÄS MER: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Flera dödsfall

I Puerto de la Cruz sveptes tio personer bort när en våg slog mot en pir.

Nio av dem räddades, men en kvinna omkom i händelsen.

– Tyvärr kunde vi inte rädda en kvinna, hon förklarades död på platsen, rapporterar räddningstjänsten på plats.

De skadade har förts till flera sjukhus, inklusive University Hospital of the Canary Islands och Hospiten Bellevue University Hospital.

Flera av de skadade är fortfarande i allvarligt tillstånd, med bland annat skador på ben och höfter.

Tidigare under dagen hittades två män döda på olika stränder i norra, respektive södra delen av ön.

Myndigheter varnar

Lokala myndigheter varnar regelbundet för farorna med att bada i hårt hav och påminner turister om att respektera varningsflaggor.

– Snälla var försiktiga, säger Kustsäkerhetsorganisationen Canarias, som bevakar 1 500 km av öns kust, i ett inlägg på Facebook, som publicerats tillsammans med en skräckvideo.

Kampanjen är en del av en större satsning för att minska drunkningsolyckor på Kanarieöarna, där 48 personer hittills i år har omkommit mellan januari och september.

 “Var försiktiga“

– Förra året tog våra kuster och simbassänger fler liv än våra vägar. Vi måste återställa respekten för havet. Denna kampanj är avgörande för att minska det höga antalet dödliga vattenolyckor vi fortsätter se varje år på Kanarieöarna, säger Manuel Miranda, regional minister för territorialpolitik.

Myndigheterna fortsätter att uppmana både lokalbefolkning och turister att hålla sig försiktiga vid havet, särskilt under perioder med starka vågor och högt vattenstånd.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: A Masi

Text: Redaktionen


17 SEP 2025

JUST NU: “Fake news“ – Ungern motsäger avtal

2025 11 09

Ungern går emot en viktig överenskommelse.

Ungern och USA går officiellt skilda vägar i tolkningen av ett betydande energibeslut.

Efter mötet mellan Viktor Orban och Donald Trump har en spricka uppstått i hur parterna tolkar villkoren.

Budapest hävdar att undantaget är permanent, medan Washington inte accepterar att undantaget är på obestämd tid, rapporterar Kyiv Post.

Orbán deklarerar seger

Beslutet gäller ett undantag för Ungern från amerikanska sanktioner mot rysk olja och gas – ett steg som nu skapar konflikt mellan Budapest och Washington.

Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó slår fast att landets undantag från amerikanska sanktioner mot rysk energi är “permanent för obestämd tid”och inte gäller under ett år som amerikanska källor hävdar.

– Fake news, skriver han i ett inlägg på X som tydligt utmanar USA:s officiella ståndpunkt.

– Premiärministern var tydlig. Han har kommit överens med USA:s president om att vi har fått ett undantag från sanktionerna utan tidsbegränsning. Undantaget är permanent, betonar han.

Trump-administrationen bemötte uttalandet snabbt och betonar att undantaget endast gäller ett år.

– Inget är på obestämd tid, säger en tjänsteman i Washington, till Kyiv Post.

LÄS MER: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Beroende av rysk energi

Tvisten handlar om energiflödena från Ryssland – oljepipelines Druzhba och gasledningen TurkStream, som försörjer Ungern.

Landet är starkt beroende av rysk energi – IMF uppskattar att 86 % av oljan och 74 % av gasen 2024 kom från Moskva.

Budapest har varnat för att ett omedelbart avbrott skulle skena i kostnaderna, med potentiella effekter på över 4 % av BNP och kraftigt ökade energipriser för hushåll och företag.

Vänligt möte

Mötet mellan Trump och Orbán beskrivs som varmt, med ömsesidiga komplimanger och förståelse för Ungerns geografiska utmaningar.

– För honom är det mycket svårare att få olja och gas från andra områden… Ungern har varken kust eller hamnar, sa Donald Trump efter mötet.

I utbyte för undantaget åtar sig Ungern att köpa amerikansk LNG för cirka 600 miljoner dollar, en del av Trumps “America First”-agenda.

Men efter mötet uppstod omedelbart en spricka i hur parterna tolkar villkoren.

LÄS MER: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé

Foto: P BUISSIN Europeiska unionen 2024

Text: Redaktionen