Patient har rymt från rättspsyk – stor polisinsats

2023 03 17

En 28-årig patient har rymt från en låst rättspsykiatrisk avdelning i Falköping.

Mannen har tidigare klassats som farlig.

Han har riktat flera allvarliga hot mot myndighetschefer.

2021 dömdes han för uttalade dödshot mot Göteborgs dåvarande polischef Erik Nord.

I samma veva hotade mannen att placera en lastbil med sprängmedel utanför polishuset i Göteborg.

– Detta kommer bli den värsta attentaten mot svensk polisväsendet i modern tid. Ni ska vara beredd på värsta tänkbara scenario, framhöll 28-åringen i ett hotmeddelande. 

Säkerhetsåtgärder

Enligt uppgifter till Expressen har säkerhetsåtgärder satts in kring Erik Nord efter dagens rymning.

– Jag har inga kommentarer, säger Erik Nord, som numera är chef för utredningsenheten på polisen i region Väst, till tidningen.

Välkänd

En stor polisinsats har inletts.

Polisen jagar 28-åringen som sedan tidigare är känd som ”hotellpyromanen”  i Skaraborgsområdet och Göteborg.

Mannen har bland annat dömts för att ha anlagt tre bränder.

Samtliga gånger försökte 28-åringen tända eld inne på hotellet Gothia Towers – därav smeknamnet ”hotellpyromanen”.

Händelsen orsakade skador för en kvarts miljon.

Inte första gången

Det är inte första gången som mannen rymmer – 2020 rymde 28-åringen från samma avdelning i Falköping.

– Då hade han beviljats så kallad frigång och fick under en tidsbegränsad period röra sig fritt, vilket slutade med att han genast rymde, rapporterar Expressen.

Säpo

Mannen har efter tidigare hot mot myndigheter stått under bevakning av Säpo.

För drygt två veckor sedan beslutade Förvaltningsrätten att 28-åringens rättspsykiatriska vård ska fortsätta.

Mannen begärde i sin tur att han skulle frikännas med motiveringen att han ”inte varit misstänkt för brott på senare tid”.

Fakta rättspsykiatriskt vård

- Cirka 500 personer genomgår en rättspsykiatrisk undersökning varje år.

- Knappt hälften av dessa överlämnas till rättspsykiatrisk vård.

- Rättsmedicinalverkets enheter för rättspsykiatri finns i Stockholm och i Göteborg.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen