Partisanerna jublar – förödande slag mot de ryska styrkorna
2026 02 06
Nya rapporter kommer från de ukrainska partisanstyrkorna som går under namnet Atesh.
Efter att Elon Musk nyligen stängde ner ryska styrkors åtkomst till det globala satellitnätet Starlink, som ägs av entreprenörens bolag SpaceX, kommer nu uppgifter om att det råder kaos bland de ryska militärstyrkorna.
Det är partisangruppen Atesh som kommer med glädjebesked till de ukrainska styrkorna.
– Utan stabil kommunikation vid frontlinjen blir det kaos, uppger Atesh, rapporterar Kyiv Post.
– Bristen på samordning leder redan till stora förluster – och inte bara från fiendens eld.
”Förstör sig själva”
Enligt partisangruppen, som bedriver spionage, sabotage och genomför attacker också inne i Ryssland, har ryska styrkor börjat skjuta mot varandra på grund av oförmågan att kommunicera.
Bland annat i regionen runt Zaporizjzja, där tolv ryska soldater ska ha skjutits av sina egna landsmän.
– Rysslands beroende av civil teknik har vänt sig emot styrkorna, uppger Atesh.
– När kommunikationen försvinner kollapsar kommandot, och trupperna börjar förstöra sig själva.
Misslyckats med reservlösning
Ryssland ska ha försökt installera en alternativ lösning för kommunikation, men än så länge har de inte fått ordning på den.
– Försök att installera reservkommunikationskanaler har misslyckats. De ryska elektroniska krigsföringssystemen stör även de egna radioapparaterna, framhåller tidningen.
LÄS OCKSÅ: Rysk general skjuten i Moskva
1 200 kilometer stridslinje
Ryssland fortsätter sina försök att avancera och trycka tillbaka den ukrainska försvarslinjen.
– Situationen vid frontlinjen är fortfarande svår. Fienden fortsätter offensiva handlingar längs hela stridslinjen med varierande intensitet, säger den ukrainske befälhavaren Oleksandr Syrskyi, till Kyiv Post.
–Den aktiva frontlinjen är cirka 1 200 kilometer. Utvecklingen av obemannade system innebär att stridsformationer inte expanderar längs fronten, utan djupt in i landet och dödszonen når upp till 20 kilometer från fronten.
LÄS MER: Ukrainsk revansch – uppgifter om HIMARS-attack
Foto: Zilvinas Ka
Text: Redaktionen


