Partiledares beteende skall utredas

2023 10 22

Nu skall det tillsättas en extern utredning om en av de nio partiledarnas beteende och agerande.

Det handlar om Miljöpartiets kvinnliga språkrör Märta Stenevi.

Sluten MP-grupp

– Med anledning av uppgifter från såväl personer på partikansliet som via medieuppgifter har partistyrelsen beslutat om att tillsätta en arbetsmiljöutredning.

Så skriver Marcus Friberg som är ordförande för MP:s partistyrelse i en sluten grupp som endast är avsedd för miljöpartister, rapporterar SvD.

Uppgifterna om utredningen bekräftas av partiets pressavdelning som även uppger för tidningen att det avser en extern utredning.

Beteende mot personal

Larmet inom Miljöpartiet briserade i början av oktober när DN rapporterade att det fanns problem rörande Märta Stenevis ledarskap.

– Det är ett väldigt känt problem som det är svårt att prata högt om – för alla, uppgav en källa för tidningen.

Det ska bland annat handla om hennes beteende mot anställd personal vid MP:s riksdagskansli i Stockholm.

Men det handlar även om att språkröret inte vill följa de inriktningar för partiet som hennes egen partistyrelse har fattat beslut om.

Läcker till media

Kanslichefen Hanna Bisell betonade att man tar larmet om Märta Stenevi på allvar.

– Jag tar alla uppgifter om arbetsmiljöproblem på största allvar och hanterar sådana uppgifter enligt våra interna rutiner. I övrigt diskuterar vi inte personalfrågor i media.

Men partiet skakas nu av kraftiga interna stridigheter och läcker samtidigt ymnigt till media om

alla bråk i partiledningen.

Polis i 15 år

Att man nu väljer att tillsätta en extern utredare för att granska partiledaren krockar med kampanjspurten inför partikongressen.

Märta Stenevi är den enda kvinnliga kandidaten men hon har en helt annan syn på partiets roll i politiken jämfört med valberedningens förslag till manligt språkrör, Daniel Helldén.

Och nu blir hon dessutom föremål för en utredning.

– Vi är fast beslutna att ta tag i detta och att finna en lösning. Miljöpartiet ska vara en bra arbetsplats.

Det skriver MP:s partistyrelses ordförande i den slutna MP-gruppen, rapporterar SvD.

Samtidigt utmanas Daniel Helldén av MP-profilen Martin Marmgren som varit polis i 15 år.

Foto: M. Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen