2 maj 2026

JUST NU: Partiledare vill slopa amorteringskrav

2022 07 02

Centerpartiet med partiledare Annie Lööf i spetsen öppnar nu för att slopa samtliga amorteringskrav för de som tagit bolån.

Orsaken är att partiet befarar att de stigande kostnaderna ska drabba svenska hushåll för hårt.

Vill hjälpa hushållen

Till att börja med vill Centern att det så kallade förstärkta amorteringskravet, som infördes 2018, tas bort.

Det innebär att nya bolånetagare med bolåneskulder som överstiger 4,5 gånger bruttoinkomsten ska amortera minst 1 procent av skulderna utöver det grundläggande amorteringskravet.

– Lägre krav på amorteringar hjälper hushållen när kostnaderna skenar och boräntorna höjs. Centerpartiet vill därför att det förstärkta amorteringskravet tas bort, framhåller partiet.

1 500 kronor i månaden

– Många svenska hushåll, ensamstående föräldrar, pensionärer men också många småbarnsfamiljer som flyttat till större boende, riskerar att få det riktigt tufft ekonomiskt framöver, betonar Annie Lööf (C) på partiets Instagramsida.

– Vi behöver se till att värna dessa familjer, utan att elda på inflationen, säger Centerns partiledare.

Att slopa det förstärkta amorteringskravet skulle ge medianhushållet 1 500 kronor mer i plånboken rapporterar SR.

– Det är många som har svårt att sova på nätterna just nu och det är inte bara på grund av värmen, betonar Centerledaren.

– Inflationen stiger, räntorna höjs och reallönerna urholkas, framhåller Annie Lööf (C).

Pausa även stora kravet

Dessutom öppnar Centerpartiet för att under en period slopa även det grundläggande amorteringskravet.

Det skulle innebära att ingen som tagit hushåll skulle behöva amortera något överhuvudtaget.

– Ett amorteringskrav är bra. Man ska betala av på de lån man tar, betonar Annie Lööf (C).

– Men om räntorna nu stiger snabbt, samtidigt som reallönerna urholkas, finns det ingen poäng med ett statligt tvångssparande i form av ett amorteringskrav just under denna period, anser Annie Lööf (C).

Vill ge hushållen mer frihet

Förslaget går ut på att Finansinspektionen skulle se över möjligheten att pausa det grundläggande amorteringskravet – vilket Annie Lööf är positivt inställd till.

– Hushållen bör i stället ges frihet att på ett mjukare sätt justera sitt sparande och sin konsumtion, säger Annie Lööf.

Förslaget skulle ge bolånetagarna andrum och möjlighet att hantera de ökade kostnaderna menar Centern.

– Hur det normala amorteringskravet ska se ut är helt upp till Finansinspektionen att bedöma och det beror på den ekonomiska utvecklingen, säger Annie Lööf  (C) till Sveriges Radio.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


7 jul 26

Höjd beredskap i halva Sverige – stopp införs

2026 07 07

Stopp införs i delar av landet.

Ett kraftigt oväder drar in över delar av landet.

Trafikverket höjer nu beredskapen när skyfall, åska och hårda vindbyar riskerar att slå mot både vägar och tågtrafik.

Trafiken kan stoppas

SMHI har utfärdat flera vädervarningar för kraftiga regn, åska och hårda vindbyar.

– Lokalt kan det kortvarigt bli mycket hårda vindbyar eller stormbyar. För detta finns gula varningar utfärdade, meddelar SMHI.

På grund av väderläget höjer Trafikverket nu beredskapen i flera regioner.

Områden som kan påverkas är bland annat Värmland, Västra Götaland, Örebro, Jönköping, Östergötland, Kalmar och Skåne.

Kraftiga regn kan orsaka översvämmade vägar, medan hårda vindar kan leda till att träd och grenar faller över vägar och järnvägar.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Stopp införs

Trafikverket uppger att beredskapen höjs till nivå 1 i de områden där ovädret väntas bli som värst.

Under tisdagskvällen och natten mot onsdag kommer trafiken därför att tillfälligt stoppas på ett antal järnvägssträckor i södra Sverige.

– Trafikverket följer utvecklingen noga och har höjt beredskapen för att kunna agera snabbt om ovädret orsakar skador på infrastrukturen, skriver myndigheten.

 De sträckro som stänger är bland annat sträckorna Helsingborg-Teckomatorp-Lund, samt Kristianstad-Karlshamn-Karlskrona tills på onsdag klockan 05.

Målet är att minska risken för olyckor om exempelvis träd faller över spåren eller om kraftiga regnmängder orsakar problem.

Resenärer uppmanas att kontrollera sin avgång innan de ger sig av eftersom förseningar och inställda tåg kan förekomma.

Varning till alla bilister

Även bilister behöver vara extra försiktiga när ovädret drar fram.

Trafikverket uppmanar trafikanter att:

  • kontrollera trafikläget före avresa
  • anpassa hastigheten efter vädret
  • vara uppmärksamma på vatten på vägen och nedfallna träd
  • räkna med längre restider

Vid kraftigt regn kan vägar snabbt bli svårframkomliga och sikten kan försämras.

– Trafikverkets entreprenörer och trafikledningar är förberedda för att hantera eventuella störningar, meddelar Trafikverket.

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Planerar släppa lös helvetet på Ryssland

2026 07 08

Klartecken inväntas för att USA ska släppa lös “helvetet” på Putinregimen.

Igår inleddes Natotoppmötet i Ankara.

Det planerar en tvärpolitisk grupp amerikanska senatorer att använda för att sätta press på USA:s finansminister Scott Bessent, uppger The Wall Street Journal och exiltidningen The Moscow Times.

Målet:

Få finansministern att släppa fram det blockerade lagförslaget om “helvetiska” sanktioner mot Ryssland.

Trump är nyckeln

Det är den republikanen Lindsey Graham och demokraten Richard Blumenthal som står bakom initiativet. Senatorerna har föreslagit att president Donald Trump ska få grönt ljus att införa 500-procentiga tullar på import från alla länder som köper rysk olja, gas eller uran. Dessutom ska sekundära sanktioner användas mot länderna.

I senaten har förslaget redan fått klartecken.

Men det blockeras i praktiken av Vita huset, eftersom Trumpadministrationen vill se mjukare formuleringar för att “bevara manöverutrymme i potentiella fredssamtal med Moskva om Ukraina”, skriver Moscow Times.

– Det är ingen idé att anta ett lagförslag om presidenten inte är villig att genomföra det. Vi behöver ett definitivt uttalande, säger den republikanska senatorn Mike Rounds till WSJ.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Presidenten har sagt ja

Mötet med Bessent ska ha ägt rum under tisdagskvällen. Enligt Lindsey Graham ska Trump tidigare ha gett grönt ljus, men de senaste månaderna har processen stannat av till följd av att Vita huset försökt formulera om lagtexten. 

Under mötet med finansministern ska senatorerna också ha krävt ett slut på beskeden om tillfälliga undantag för rysk oljeimport, enligt WSJ. Dessa har pågått under våren till följd av kriget i Iran och stängningen av Hormuzsundet.

Donald Trump sade igår att han talat med både Rysslands ledare Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Jag tror att de båda vill nå en överenskommelse. Det är synd att det tagit så lång tid. Men jag tror att det finns något, säger Trump vid Natomötet enligt Kyiv Independent. 

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen