JUST NU: Partiledare vill slopa amorteringskrav

2022 07 02

Centerpartiet med partiledare Annie Lööf i spetsen öppnar nu för att slopa samtliga amorteringskrav för de som tagit bolån.

Orsaken är att partiet befarar att de stigande kostnaderna ska drabba svenska hushåll för hårt.

Vill hjälpa hushållen

Till att börja med vill Centern att det så kallade förstärkta amorteringskravet, som infördes 2018, tas bort.

Det innebär att nya bolånetagare med bolåneskulder som överstiger 4,5 gånger bruttoinkomsten ska amortera minst 1 procent av skulderna utöver det grundläggande amorteringskravet.

– Lägre krav på amorteringar hjälper hushållen när kostnaderna skenar och boräntorna höjs. Centerpartiet vill därför att det förstärkta amorteringskravet tas bort, framhåller partiet.

1 500 kronor i månaden

– Många svenska hushåll, ensamstående föräldrar, pensionärer men också många småbarnsfamiljer som flyttat till större boende, riskerar att få det riktigt tufft ekonomiskt framöver, betonar Annie Lööf (C) på partiets Instagramsida.

– Vi behöver se till att värna dessa familjer, utan att elda på inflationen, säger Centerns partiledare.

Att slopa det förstärkta amorteringskravet skulle ge medianhushållet 1 500 kronor mer i plånboken rapporterar SR.

– Det är många som har svårt att sova på nätterna just nu och det är inte bara på grund av värmen, betonar Centerledaren.

– Inflationen stiger, räntorna höjs och reallönerna urholkas, framhåller Annie Lööf (C).

Pausa även stora kravet

Dessutom öppnar Centerpartiet för att under en period slopa även det grundläggande amorteringskravet.

Det skulle innebära att ingen som tagit hushåll skulle behöva amortera något överhuvudtaget.

– Ett amorteringskrav är bra. Man ska betala av på de lån man tar, betonar Annie Lööf (C).

– Men om räntorna nu stiger snabbt, samtidigt som reallönerna urholkas, finns det ingen poäng med ett statligt tvångssparande i form av ett amorteringskrav just under denna period, anser Annie Lööf (C).

Vill ge hushållen mer frihet

Förslaget går ut på att Finansinspektionen skulle se över möjligheten att pausa det grundläggande amorteringskravet – vilket Annie Lööf är positivt inställd till.

– Hushållen bör i stället ges frihet att på ett mjukare sätt justera sitt sparande och sin konsumtion, säger Annie Lööf.

Förslaget skulle ge bolånetagarna andrum och möjlighet att hantera de ökade kostnaderna menar Centern.

– Hur det normala amorteringskravet ska se ut är helt upp till Finansinspektionen att bedöma och det beror på den ekonomiska utvecklingen, säger Annie Lööf  (C) till Sveriges Radio.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen