21 april 2026

Partiledare portas

2025 01 23

V-ledaren Nooshi Dadgostar stoppas från minnesceremonier som uppmärksammar 80-årsdagen sedan befrielsen av förintelselägret Auschwitz-Birkenau.

Det meddelar Judiska centralrådet som anordnar minnesstunderna.

Beslutet att porta Vänsterpartiet fattades redan i oktober 2024, efter att flera V-politiker uppmärksammats för antisemitiska uttalanden.

Några dagar efter beskedet träffades Judiska centralrådets ordförande Aron Verständig och Nooshi Dadgostar.

Efter samtalet framhöll Judiska centralrådet att man uppfattat att partiledningen i Vänsterpartiet har varit tydlig i sina uttalanden och ställningstaganden mot antisemitism

– Men när det gäller hanteringen av flera enskilda lokala V-politiker som vida överträtt gränsen för legitim Israelkritik, förnekat den israeliska statens existensberättigande och spridit antisemitiska troper och konspirationsteorier så har hanteringen varit mycket bristfällig, skrev församlingen.

Trots kritiken beskrev centralrådet mötet med V-ledaren som ”konstruktivt”.

Men inte tillräckligt konstruktivt för att hävda beslutet om att porta Dadgostar och Vänsterpartiet.

Judiska centralrådet anser att Vänsterpartiet fortfarande har problem med antisemitism och står fast vid sitt beslut.  

– Vi tog upp frågan under det senaste styrelsemötet i centralrådet i december och då var alla överens om att vi inte skulle ändra beslutet, säger Aron Verständig till Expressen.

Svaret: Har redan deltagit

Riksdagens andra ytterkantsparti, Sverigedemokraterna, är inte heller inbjudna till den årliga högtidsdagen.

Övriga riksdagspartier tillåts delta.

Nooshi Dadgostar har inte kommenterat Judiska centralrådets beslut.

Vänsterpartiets partisekreterare Maria Forsberg framhåller att Dadgostar deltagit i en ceremoni som uppmärksammade Förintelsens minnesdag.  

Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar har under dagen deltagit i riksdagens uppmärksammande av Förintelsens minnesdag tillsammans med bland annat vår riksdagsledamot Ilona Szatmári Waldau, som förlorade släktingar under Förintelsen, skriver hon till Expressen.

Foto: Agnes Stuber

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen