JUST NU: Partiledare kuppar i Aktuellt
2026 04 20
En partiledare tog med sig ett oväntat hjälpmedel till Aktuelltstudion.
På måndagskvällen gästades SVT:s ”Aktuellt” av Nooshi Dadgostar (V) och Ebba Busch (KD).
När partiledarna debatterade matpriserna valde en av dem att använda sig av rekvisita.
Tog med grönsak till debatten
V-ledaren Nooshi Dadgostar hade med sig en morot som rekvisita till debatten mot Ebba Busch i Aktuellt.
Hon tog moroten till hjälp för att förklara Vänsterpartiets syn på matmomsen och de höga matpriserna.
V röstade för regeringens tillfälliga sänkning av matmomsen från 12 till 6 procent, men är ändå kritiska till hur de höga priserna hanteras.
Dadgostar visade detta i Aktuelltstudion genom att bryta av ändarna på den morot honom hade tagit med sig till debatten. Hon ville på så vis illustrera hur pengarna fördelas. Den ena änden går till lantbrukaren, den andra är matmomsen, förklarade V-ledaren.
Men den stora delen som blir kvar av moroten går till matjättarna, menar hon.
– Om man tittar på matkronan, alltså det vi betalar för maten, så går den här stora delen till Icas grossister och matbutiker och de två övriga stora matjättarna. Här saknas konkurrens, det är därför de kan öka priserna så här drastiskt som vi ser, säger Nooshi Dadgostar i debatten.
”V har svårt att förstå företagande”
Närings- och energiminister Ebba Busch (KD) avfärdar dock V-ledarens kritik.
Hon menar att Dadgostars parti inte förstår sig på företagande.
– Vänsterpartiet har det ju erkänt svårt vad gäller att förstå hur företagande, ekonomi och ekonomisk tillväxt går till – det som gör att vi idag kan lägga den största infrastrukturproppen någonsin, prioritera välfärden mer än någonsin, säger Ebba Busch som replik till Dadgostars morots-utspel.
Att som Dadgostar ta med sig rekvisita till en debatt är inte helt ovanligt i svensk politik.
LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa - Sverige går emot strömmen
Tog med falukorv
Faktum är att Ebba Busch själv har tagit med sig ett populärt livsmedel till en politisk debatt.
2022 väckte Busch uppmärksamhet när hon hade med sig en falukorv till SR:s slutdebatt inför det årets riksdagsval.
Även i det fallet handlade diskussionen om höga priser.
Busch sade att falukorven symboliserar allt som är bra med Sverige, och att det är någonting som människor alltid har haft råd med, rapporterade Omni.
– Nu kostar den 40 kronor sedan vi fått Magda-priser, Stenevi-skatt och Annie-tillägg, sade Ebba Busch i radiodebatten.
LÄS OCKSÅ: Google går ut med varning - "radera illa kvickt"
Text: Redaktionen

