Partiledare avgår

2023 06 15

Till hösten blir det en stor förändring i ett av Sveriges riksdagspartier.

Miljöpartiets ena språkrör väljer att avgå.

Lämnar efter fyra år

Det handlar om den manliga hälften av partiets ledarduo.

Per Bolund har varit språkrör för Miljöpartiet i fyra år.

Nu väljer han att kliva åt sidan, rapporterar DN.

Bolund kommer inte att ställa upp för omval på höstens partikongress.

”Vill göra någonting annat i livet”

– Jag har jobbat med rikspolitik i mer än 20 år. Jag kände att om jag skulle göra någonting annat i livet så är det ett bra tillfälle nu. Samtidigt vill jag skapa bästa möjliga förutsättningar för partiet att hitta en efterträdare och ge den personen chansen att göra bästa möjliga jobb, säger Per Bolund till DN.

Utrycker besvikelse

Per Bolund efterträdde Gustav Fridolin 2019.

Under hans tid som språkrör har MP både varit i regeringsställning och opposition.

Klimatfrågan har debatterats flitigt under Bolunds fyra år vid makten. 

Men trots att MP:s hjärtefråga har fått relativt stort utrymme har partiet gått svagt i opinionen. I flera mätningar har MP hamnat under riksdagsspärren.

Per Bolund är självkritisk.

– Vi lyckades inte visa att det finns en rättviseaspekt i klimatomställningen. Att man kan göra den på ett sätt som gör att människor som har det tufft också får en chans att vara med. Där tycker jag att vi borde ha gjort mer för att se till så att alla kände att man var med på tåget, säger han till DN.

Vill se ett skifte

Per Bolund kommer att lämna posten som språkrör efter höstens partikongress.

Många ledande MP-profiler vill dock se en ännu större förändring.

Missnöjet mot upplägget med två språkrör växer inom MP.

Både Gröna studenter och Grön ungdom har tagit ställning för att frångå modellen med två språkrör och övergå till en ensam ledare för partiet.

– Det vi märker är att politik mer och mer handlar om personer, vilket är olyckligt egentligen. Hela idén med två språkrör var att politiken skulle stå i fokus, inte personerna, sa Rebecka Forsberg, språkrör för Grön Ungdom, till Expressen i slutet av mars.

”Mindre värt än en partiledare”

I en debattartikel i SvD utvecklade Rebecka Forsberg sitt resonemang tillsammans med tio andra tongivande miljöpartister.

– Ett huvudbudskap är bättre än två, ett fåtal prioriterade frågor är bättre än många, och en stark företrädare är bättre än två. Ett språkrör betraktas helt enkelt som lite mindre värt än en partiledare, just därför att det finns två. 

– Det blir dessutom mycket svårare för väljarna att hinna lära känna våra företrädare när de hela tiden måste turas om att medverka i debatter och utfrågningar, framhöll MP-profilerna.

Text: Redaktionen


15 november 2025

Forskare varnar – gör inte det här med dina tänder

2025 11 15

Forskare varnar för att tänderna kan skadas.

Att ha hela och fina tänder är nog viktigt för de flesta av oss.

Men vissa begår allvarliga misstag när de försöker göra sina tänder finare.

Nu varnar forskare för ”horribla exempel” på beteenden och produkter som kan skada tänderna.

Varning om tänderna

Många väljer att bleka tänderna för att få ett vitare och finare leende.

Men det är förknippat med vissa risker, rapporterar SVT.

Forskare varnar nu för tandblekningsprodukter som marknadsförs på sociala medier, och som är till för att man ska bleka tänderna själv hemma.

Vissa av dessa produkter innehåller en alltför stor koncentration av ämnen som väteperoxid och karbamid, säger Lena Karlsson, docent i cariologi vid Karolinska Institutet, till kanalen.

Dessa ämnen kan skada tänderna och tandköttet.

– Jag hittar horribla exempel som har väteperoxid 90 gånger mer än det tillåtna och väldigt, väldigt taffliga användarinstruktioner. Någon påstår att man ska applicera det här på tänderna en till två gånger om dagen, säger Lena Karlsson.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Gör det inte hemma”

Tänderna kan också få ett gråaktigt utseende av dessa ämnen, vilket knappast är syftet när man bleker tänderna hemma.

En granskning som Läkemedelsverket har gjort visar att 19 av 23 tandblekningsprodukter har stora brister när det gäller antingen innehåll eller märkning.

Om man absolut vill använda tandblekningsprodukter hemma så bör man jämföra dem med rådande EU-direktiv.

Men det bästa rådet är att inte bleka tänderna hemma, utan hellre gå till tandläkaren i så fall, menar hon.

– Ett jätteenkelt svar är nej, man ska inte syssla med det här hemma, säger Lena Karlsson till kanalen.

52 procent vill bleka tänderna

Många, i synnerhet unga, tycker dock att det är väldigt viktigt att ha vita tänder, vilket gör att de lockas av tandblekningsprodukter som marknadsförs i sociala medier.

En studie från Göteborgs universitet visade nyligen att unga tycker att det är viktigt att ha vita tänder, vilket SR har rapporterat.

Enkätundersökningen visade dock också att det är viktigare för unga att tänderna har en jämn färg än att de är vita.

52 procent av deltagarna i undersökningen svarade att de var intresserade av att bleka tänderna.

– Egentligen borde ju tandvård mer arbeta för hälsa och kanske inte estetisk tandvård. Men jag ser ju ändå riskerna om man inte bleker inom tandvården för vad som kan ske. Och att det också kanske ingår i munhälsa att vilja skratta och le, säger Nina Sabel, docent och övertandläkare i pedodonti vid Göteborgs universitet, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik - så mycket tvingas han betala

Foto: Marek Studzinski

Text: Redaktionen


15 november 2025

JUST NU: Kyiv och Moskva överens – glädjebesked för Ukraina

2025 11 15

Ryssland och Ukraina har nått en överenskommelse i en viktig fråga.

Rysslands krig mot Ukraina fortsätter att skörda offer på båda sidor varje dag.

Men nu har Kyiv och Moskva nått en överenskommelse i en viktig fråga, meddelar den ukrainska sidan.

Kyiv och Moskva överens

Parterna har kommit överens om att gå vidare med avtal som har ingåtts i Istanbul angående fångutväxling, rapporterar Kyiv Independent.

Det innebär för ukrainsk del att 1 200 ukrainska fångar ska friges från ryskt fångenskap, uppger det ukrainska säkerhets- och försvarsrådets sekreterare Rustem Umerov i ett inlägg på Telegram.

Beskedet kommer efter att Umerov haft möten med medlare från Turkiet och Förenade Arabemiraten angående att återuppta utbytesprocessen.

Processen ska snart slutföras praktiskt.

Förhoppningen är nu att 1 200 ukrainare ska få komma hem så att de får fira jul hemma i Ukraina.

– Vi arbetar utan paus så att ukrainare som ska återvända från fångenskap kan fira nyår och jul hemma, vid familjens bord och med sina nära och kära, säger Rustem Umerov, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Har fått hem över 5 000

Enligt Umerov har samtalen resulterat i ett ”tydligt åtagande” för att fångutbytet ska genomföras.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav i somras att Kyiv har fått hem mer än 5 800 ukrainska fångar genom utbyten med Ryssland.

Kyiv har å sin sida velat få till en överenskommelse om ett utbyte enligt principen ”alla för alla”.

Putinregimen har dock avvisat det förslaget.

Änka till Tjernobyloffer dödad av Ryssland

Samtidigt fortsätter Rysslands invasionskrig som kräver nya offer varje dag.

På lördagen rapporterar ukrainska medier att änkan till Tjernobylkatastrofens första offer har dött i Kyiv efter att ha skadats allvarligt i en rysk attack natten till den 15 november.

Det handlar om Natalia Khodymchuk, änka efter Valerii Khodymchuk, som alltså var den första som dog vid Tjernobylkatastrofen 1986.  

Natalia Khodymchuk, 73, dog efter att hennes hus hade träffats i en rysk attack som ledde till att hela hennes lägenhet brändes ner.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Enorma mängder" ryska bomber avslöjas

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen