JUST NU: Partiet till blixtinkallat möte om Nato

2022 04 11

Sverigedemokraterna uppges att med omedelbar verkan ha kallat in sin partistyrelse för att officiellt ge stöd för en svensk ansökan till Nato – vilket skulle ge hållningen majoritet i riksdagen.

Partistyrelsen i Sverigedemokraterna har blivit blixtinkallade för ett möte vid lunchtid idag, måndag, enkom för att ta ett beslut i frågan om Nato, rapporterar Expressen.

Vill ha mandat

Det är det verkställande utskottet som vill få till ett mandat från partistyrelsen att få handlingsfrihet i Natofrågan. På så vis skulle den högsta partiledningen i SD kunna gå ut med sitt stöd för att gå med i Nato med omedelbar verkan.

“Hand i hand”

Ett beslut från Sverigedemokraterna skulle i så fall komma i samklang med ett besked från Finland, som kan komma redan i veckan.

– Finland ligger före oss i processen och enligt deras analys vore det dåligt om ett av länderna ansluter på egen hand. Vi måste gå hand i hand, uppger en källa som anses trovärdig av tidningen.

Åkesson har svängt

I en intervju i dagarna uttalade sig Jimmie Åkesson om att Sverige bör följa efter Finland i att ansöka om att ansluta till militäralliansen.

– Jag har den uppfattningen. Då är min ambition att gå till partistyrelsen med en begäran om att vi ska ändra oss, sade partiledaren till Svenska Dagbladet.

Blixtinkallat möte

Nu kan alltså ett beslut i partistyrelsen komma betydligt tidigare än så.

Det blixtinkallade mötet lär landa i att SD officiellt ändrar ställning i frågan och öppet förklarar sig positiva till ett Natomedlemskap, uppger samma källa till Expressen.

Majoritet i riksdagen

Beslutet kan leda till att det inom kort finns en majoritet i Sveriges riksdag för att gå med i Nato. 

I så fall skulle det innebära att det enbart är Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Socialdemokraterna som säger nej.

S inleder intern debatt

Det senare av dem, Socialdemokraterna, har fått utstå ett hårt tryck både utifrån och inifrån det egna partiet om att ändra sin uppfattning om Nato.

Idag meddelade partiet att de inleder en intern debatt om frågan.

Invasionen ligger bakom

Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin menar att det utan tvekan är Rysslands invasion av Ukraina som ligger bakom att man nu öppnar dörren ännu mer för att diskutera frågan om att alliera sig militärt med andra länder.

– Det är egentligen inga konstigheter – de analyser som ligger till grund för den socialdemokratiska kongressens säkerhetspolitiska ställningstaganden utgår från en verklighet som inte längre finns. Det finns ett tydligt före och efter den 24 februari 2022, meddelar han på sin Facebooksida.

Kan förändra ställningen

Socialdemokraterna medger att debatten kan leda till en potentiell skiftning i frågan, men att saken måste ha sin gång.

– Om det under dialogens gång uppstår ett behov av att göra ett förändrat säkerhetspolitiskt vägval är det upp till partistyrelsen som partiets högsta beslutande organ mellan kongressperioderna att ta ett sådant beslut, framhäver partiet i ett pressmeddelande.

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen