JUST NU: Partiet ställer inte sig bakom säkerhetspolitiska analysen

2022 05 09

Vänsterpartiet kommer inte att ställa sig bakom Sveriges nya säkerhetspolitiska analys.

Det bekräftar partiets utrikespolitiske talesperson Håkan Svenneling, rapporterar TT.

Anledningen är enligt Svenneling att analysen är för tunn och att riskerna med ett svenskt medlemskap i Nato inte framhävs i tillräcklig utsträckning.

Lutar åt fördelarna med Nato

– Jag tror vi hade tjänat på att göra det här arbetet mer gediget än vad det nu blev, säger Svenneling till nyhetsbyrån och tillägger:

– Nu lutar den för hårt åt fördelarna med ett Natomedlemskap.

Ytterligare ett parti är kritiska 

Enligt Vänsterpartiet delar även inte Miljöpartiet slutsatserna i den nya säkerhetspolitiska analysen. Miljöpartiet har dock inte bekräftat uppgifterna från Vänsterpartiet.

Då presenteras rapporten

Analysen som samtliga riksdagspartier medverkat med att ta fram förväntas presenteras på fredag. Men något slutligt besked om Nato kommer inte att finnas med. Först måste regeringspartiet Socialdemokraterna ge ett besked om sin syn på ett svenskt Natomedlemskap.  Partiet har meddelat att man kommer att ge ett besked på söndag. 

Ja eller nej till Nato

Det är inte klart om Socialdemokraterna kommer att säga ja eller nej till Nato på söndag, även om mycket tyder på att det lutar åt ett ja.

– Vad beslutet kommer vara, där är vi inte idag. Men vårt besked är att 15 maj så kommer det finnas ett beslut, säger partisekreterare Tobias Baudin till SR Ekot.

Var överens 

På söndagskvällen möttes statsminister Magdalena Andersson (S) och oppositionsledaren Ulf Kristersson (M) i en duell om Nato i SVT:s partiledardebatt. Tonläget avslöjade att partiledarna var tämlingen överens om synen på Nato. 

– Jag tycker det är väldigt klokt resonerat av Ulf Kristersson. Att vi ska söka en bred samsyn är något som jag verkligen delar, konstaterade Magdalena Andersson. 

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump bryter tystnaden om skandaluppgifterna

2025 11 12

USA:s president Donald Trump kopplas återigen till den avlidna pedofilen Jeffrey Epstein.

Demokraterna i representanthusets tillsynsutskott har offentliggjort nya mejl där Epstein bland annat skriver att ett av hans traffickingoffer "spenderade timmar" med Trump i hans bostad. I ett annat mejl skriver Epstein att Trump ”självklart visste om tjejerna”.

Flera ledande demokrater har framhållit att avslöjandena indikerar att Trump kände till mer om Epsteins sexhandelsverksamhet än presidenten gett sken av.

Nu svarar Donald Trump.

– Demokraterna försöker återigen dra upp Jeffrey Epstein-bluffen eftersom de gör vad som helst för att avleda uppmärksamheten från hur dåligt de har hanterat nedstängningen av statsapparaten. Endast en väldigt svag, eller korkad, republikan faller i fällan, skriver presidenten på Truth Social.

”Avledningar”

Trump anklagar Demokraterna för att ensamt bära ansvaret för den över 40 dagar långa nedstängningen av statsapparaten i USA.

Republikanerna och Demokraterna har inte kunnat enas om en offentlig budget, vilket Trump anser är motståndarpartiets fel.

– Demokraterna kostar vårt land 1,5 biljoner dollar med sina senaste upptåg. De har brutalt stängt ner vårt land samtidigt som de utsätter många för risker. De borde betala ett rättvist pris, framhåller presidenten.

– Avledningar om Epstein eller något annat borde inte få något utrymme, och alla inblandade republikaner borde enbart fokusera på att öppna upp vårt land och åtgärda den massiva skada som demokraterna orsakat! avslutar Trump.

LÄS MER: ”Spenderade timmar” – Trump i påstådd jätteskandal

Över en månad

Nedstängningen av USA:s statsapparat har pågått sedan den 1 oktober.

Förhandlingarna mellan Republikanerna och Demokraterna har dragit ut på tiden. Republikanerna vägrar att gå med på eftergifter som Demokraterna kräver. Oppositionspartiet vill bland annat förlänga de statliga subventionerna för sjukvård, medan republikanerna vill skjuta upp större förhandlingar till senare under hösten.

Under söndagskvällen kom dock uppgifter som indikerar att en lösning kan vara inom räckhåll.

Senaten godkände det första steget i ett avtal som skulle avsluta den amerikanska statens nedstängning, rapporterade CNBC News.

LÄS MER HÄR: USA på väg att öppna upp igen 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Migranter omplaceras i Europa – Sverige påverkas

2025 11 12

EU:s migrationspakt fastslår att migranter ska omplaceras vid händelse av stora flyktingströmmar till ensilda länder. Nu har pakten aktiverats. 

Migranter ska omplaceras från Spanien, Italien, Grekland och Cypern. Detta eftersom länderna anses vara under ”migrationstryck”, rapporterar Euronews.

Sverige kommer att påverkas av det nya beslutet. Samtliga EU-länder har förbundit sig att bidra – antingen genom att ta emot migranter eller genom att bidra ekonomiskt till de länder som upplever höga flyktingströmmar.

Varje medlemsland – med undantag för de som bedöms vara under migrationstryck – ska bidra i proportion till sin befolkning och totala BNP och kan välja mellan tre alternativ:

- Ta emot ett visst antal asylsökande

 - Betala 20 000 euro (cirka 220 000 kronor) för varje asylsökande som inte omplaceras till landet

- Finansiera stödinsatser i medlemsländerna som är hårt belastade 

Tre länder vägrar helt

Ungern, Polen och Slovakien vägrar att följa överenskommelsen. Ländernas har fastslagit att de inte kommer bidra – varken ekonomiskt eller genom mottagande av migranter.

– Bryssel har utfärdat ordern. De aktiverar migrationspakten. Jag vill klargöra en gång för alla: så länge Ungern har en patriotisk regering kommer vi inte att genomföra migrationspakten. Vi kommer inte att acceptera migranter och vi kommer inte att spendera en enda spänn på dem, skriver Ungerns premiärminister Viktor Orban på X.

LÄS MER: Nya direktresor från Sverige – till två länder

FAKTA: EU:s migrationspakt

Överenskommelsen innebär bland annat:

- Snabbare granskning av asylansökningar, bland annat vid EU:s gränser, och fler faktiska återvändanden

- Bättre identifiering vid ankomst samt obligatorisk säkerhets-, utsatthets-, och hälsokontroll för personer som reser in i EU på irreguljärt sätt

- EU-länderna får välja mellan att ta ansvar för asylsökanden, ge ekonomiskt bidrag eller tillhandahålla operativt stöd

- Bättre respons i krissituationer och ett nytt frivilligt system för vidarebosättning av flyktingar från tredjeländer

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: 

Text: Redaktionen